Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bractwo Rycerskie Zamku Będzin czeka na nowicjuszy. Co trzeba zrobić, by chwycić za miecz?

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Bractwo Rycerskie Zamku Będzin zaprasza nowicjuszy. Czeka wielka przygoda Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Bractwo Rycerskie Zamku Będzin zaprasza nowicjuszy. Czeka wielka przygoda Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Bractwo Rycerskie Zamku Będzin
Bractwo Rycerskie Zamku Będzin znane jest w całej Polsce. Zagłębiowscy rycerze i damy dworu biorą udział w wielu wydarzeniach od Tatr aż po Bałtyk, chętnie goszcząc też u siebie wojów z całego kraju, m.in. podczas dorocznego turnieju rycerskiego. Dziś otwiera się przed wami szansa, by dołączyć właśnie do grona będzińskiego bractwa.

Bractwo Rycerskie Zamku Będzin jest grupą rekonstrukcyjną, odtwarzającą społeczeństwo średniowieczne z końca XIV i początku XV wieku, a dokładniej z lat 1380 – 1420. Od początku swojego istnienia mające siedzibę na będzińskim zamku i z nim nierozerwalnie związane.

- Jeżeli interesujecie się więc historią, szczególnie średniowiecza i chcielibyście spróbować rekonstruować tę wyjątkową epokę to serdecznie zapraszamy w jego szeregi – zachęca do wstąpienia do nowicjatu Tomasz Konopka, prezes i dowódca Bractwa Rycerskiego Zamku Będzin.

Nie przeocz

- Bractwo to wspaniała przygoda z historią, z grupą zapaleńców, którzy tworzą wyjątkową grupę przyjaciół. Wspólne spotkania wyjazdy historyczne, turnieje, jarmarki, rekonstrukcje bitew, uroczystości, biesiady i wyjątkowe poczucie wspólnoty, to wszystko czeka na was – dodaje.

W trakcie nowicjatu, który trwa 9 miesięcy – w zależności od twoich zainteresowań i preferencji, zostaniecie przygotowani do rekonstruowania ciężkozbrojnego rycerza lub członka załogi zamkowej (łucznika lub lekkozbrojnego). Będziecie mogli uczestniczyć w treningach i zajęciach z walki mieczem i inną bronią, łucznictwa, tańca dawnego i tańca z ogniem. Panie realizują się również poprzez rozwijanie takich zdolności jak krawiectwo, hafciarstwo oraz poznają tajniki średniowiecznej kuchni. Mogą one wstąpić również w szeregi łuczników lub ciężkozbrojnej grupy bojowej. W trakcie nowicjatu dowiecie się również, w jaki sposób powinien być uszyty wasz strój oraz jak powinno być wykonane wyposażenie i uzbrojenie.

Musisz to wiedzieć

Bractwo uczestniczy z sukcesami w organizowanych w Polsce i całej Europie turniejach wzorowanych na tych odbywających się w średniowieczu. Na zamku w Będzinie również odbywa się doroczny turniej rycerski, który w tym roku zaplanowany został od 10 do 13 maja. Będzie to już XVI edycja tego widowiskowego wydarzenia.

Herbem bractwa jest biała wieża zamkowa w polu złoto-czerwonym. Herb ten symbolizuje zamek będziński i jego wieżę ostatecznej obrony. Symbolika herbu nawiązuje do historycznej roli zamku, który powstał i był rozbudowywany jako nadgraniczna warownia broniąca zachodnich rubieży Małopolski. Wieża ta oznacza niezłomne stanie przez bractwo na straży tradycji zamku oraz kultywowanie jego barwnej historii. Złoto-czerwone barwy jego pola są barwami królewskiego miasta Będzina.

By wstąpić do bractwa trzeba mieć ukończone 17 lat.

Kontakt z bractwem: [email protected], fb/BractwoRycerskieZamkuBedzin/, tel. 739 903 935 lub 663 782 274

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera