Brak dotacji oznacza koniec walki z zanieczyszczonym powietrzem

Patryk Drabek
Piec węglowy
Piec węglowy Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Udostępnij:
Likwidacja programu „Kawka” uderzy we wszystkich mieszkańców województwa śląskiego - mówi Patryk Białas z Katowickiego Alarmu Smogowego

Wciąż niejasna jest przyszłość programu „Kawka”, dzięki któremu mieszkańcy mają możliwość uzyskania dofinansowania na wymianę starych pieców węglowych. Jakie mogą być konsekwencje, zakładając, że takich dotacji jednak zabraknie?
Niestety, dalej będziemy dusić się z powodu smogu, pyłami i szkodliwymi gazami, czyli tym, co powoduje tzw. niską emisję i skutkuje zanieczyszczeniem powietrza trującymi substancjami. Możemy spodziewać się kolejnych trudnych sezonów grzewczych z przekroczonymi normami jakości powietrza. Środki z programu „Kawka” były przeznaczone dla gmin, ale bezpośrednio trafiały do mieszkańców na wymianę kotłów węglowych. Bez wątpienia bez dotacji ze strony NFOŚiGW poprawa jakości powietrza w Polsce będzie utrudniona. Dotknie to zatem wielu mieszkańców naszego województwa, szczególnie tych mniej majętnych.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej deklaruje, że nie dojdzie do likwidacji takich programów jak „Kawka” czy „Ryś” [dotacje na termomodernizację domów jednorodzinnych - dop. red.]. Jesteście zatem spokojni o przyszłość tych projektów?
Oświadczenie NFOŚiGW tylko pozornie napawa nadzieją i optymizmem. Jeżeli decyzja o likwidacji „Kawki” i „Rysia” zostanie podtrzymana, to walka ze smogiem bardzo mocno wyhamuje. Mam nadzieję, że ten scenariusz jednak się nie sprawdzi, ponieważ takie rozwiązanie odbije się negatywnie na naszym zdrowiu i przyniesie wielką szkodę mieszkańcom regionu. Teraz, szczególnie po ostatnim raporcie Światowej Organizacji Zdrowia, wiele gmin zwraca się do nas z pytaniem: Co możemy zrobić, by poprawić jakość powietrza? Podpowiadamy: opracujcie własne programy ograniczenia niskiej emisji, czyli dotacji dla mieszkańców na wymianę pieców węglowych. Gminy mają ograniczone środki i nie będą miały możliwości zwiększenia swoich budżetów dotacyjnych z innych, zewnętrznych źródeł. To może skończyć się katastrofą.

Które gminy najbardziej ucierpią na likwidacji „Kawki”?
Uderzy to przede wszystkim w te mniejsze i mniej zamożne gminy. Takie gminy jak Żywiec i Pszczyna zostały osamotnione w walce ze smogiem i pozostawione same sobie. Szkoda, ale będzie to dotyczyło nas wszystkich.

Jakich kroków ze strony Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej spodziewaliście się po publikacji wspomnianego raportu Światowej Organizacji Zdrowia?
Spodziewaliśmy się, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zwiększy swoje zaangażowanie w walkę z niską emisją. W walce o czyste powietrze każdy z nas ma określone zadania do wykonania. Na poziomie krajowym z pewnością trzeba uregulować kwestię standardów dla węgla kamiennego i innych paliw stałych. Sejmiki wojewódzkie mogą uchwalić uchwały antysmogowe i określić standardy emisyjne dla kotłów. Nie jest potrzebny zakaz palenia węglem na terenie województwa śląskiego, aby ograniczyć niską emisję. Można zastosować mniej emisyjne kotły. Nasz śląski sejmik podjął już odpowiednie kroki. W miniony poniedziałek rozpoczął pracę zespół do spraw uchwały antysmogowej, który został powołany przez marszałka. To dobrze rokuje na przyszłość. Gminy powinny - w pierwszej kolejności - opracować program ograniczenia niskiej emisji, czyli system dotacji do wymiany pieców węglowych. Po drugie, dobrze byłoby, gdyby informowały mieszkańców o przekroczonych normach, alarmowały i przekazywały odpowiednie instrukcje mieszkańcom oraz instytucjom podległym. Kiedy jakość powietrza nie jest najlepsza, to lepiej, aby dzieci nie wychodziły na boiska na lekcje wychowania fizycznego. Dzieci i młodzież też warto uczyć, jak dbać o czyste powietrze. Mieszkańcy mają prawo do informacji o skutkach zdrowotnych, społecznych, gospodarczych oraz ekologicznych zanieczyszczenia powietrza.

Raport dotyczący zanieczyszczonego powietrza Jak wynika z raportu Światowej Organizacji Zdrowia, aż 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej to polskie miejscowości. Na pierwszym miejscu znalazł się Żywiec, a w pierwszej dziesiątce są również: Pszczyna (2), Rybnik (4), Wodzisław Śląski (5), Opoczno (6), Sucha Beskidzka (7) i Godów (8).

*Niesamowite oświadczyny na dachu Spodka w Katowicach ZDJĘCIA
*Takie wyposażenie samochodów naprawdę ułatwia życie
*Słynna restauracja Kryształowa w Katowicach będzie zamknięta
*Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
*Tak wyglądają nowe biurowce KTW przy rondzie w Katowicach
*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

S
Stanik z Rybnika
Dobra zmiana coraz to bardziej daje popalić , i to dopiero początek . Na całym Świecie Rządzą krajami Multi albo Milionerzy a w Polsce
PISJONERZY trawoźercy , i tak to wygląda, co nie mają zielonego pojęcia o gospodarce i przemyśle a co dopiero mówić o Środowisku, oni nie wiedzą jak wygląda piec do CO. bo na osiedlu tysiąclecia czy innych kompleksach familoków jest mu nie potrzebny.
Dodaj ogłoszenie