Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brama Laseckich - właściciel zamku w Bobolicach chce zaistnieć na mapach

Krzysztof Suliga
W Urzędzie Gminy w Niegowie mają dodatkowe zajęcie. Trzeba się zająć organizacją konsultacji społecznych. Pracownicy magistratu musieli przygotować ankiety dla mieszkańców i rozpropagować o nich informacje.

A całe zamieszanie stąd, że do gminy wpłynął wniosek Jarosława i Dariusza Laseckich, właścicieli zamku w Bobolicach, o nadanie urzędowej nazwy "Brama Laseckich" skale przy zamku. Ostaniec znajduje się na prywatnym terenie.

- Musieliśmy sprawdzić miedzy innymi w starostwie i urzędzie wojewódzkim, czy ta skała nie ma już nadanej nazwy - twierdzi Katarzyna Stodółkiewicz z UG w Niegowie.

REKONSTRUKCJA, CZY DISNEYLAND - zdania na temat zamku w Bobolicach są podzielone

- Ustaliliśmy, że kiedyś ludzie nazywali ją Owczą Bramą, ale to była nieformalna nazwa. Konsultacje zaczęły się 13 lutego i potrwają do 12 marca. Do wczoraj nie wpłynęła jeszcze do gminy ani jedna ankieta.

- Każdy na swoim terenie może nazywać sobie coś jak mu się podoba. Nie wiem, czy potrzebna jest w tym przypadku aż nazwa urzędowa - uważa Krzysztof Motyl, wójt gminy Niegowa.

LASECCY DBAJĄ O JURĘ - może powinni zostać uhonorowani własną skałą?

Chodzi jednak o to, że nazwa urzędowa to przecież wpis do map, atlasów i podręczników. To zupełnie coś innego niż nazwa zwyczajowa. Dlatego pomysł Laseckich nie wszystkim się podoba. W końcu ostaniec to element natury. Nieważne, że znajduje się na terenie prywatnym.

Skała przez wiele lat skrywała swój urok, zasłonięta krzakami. Ponownie ujrzała światło dzienne w pełnej krasie kilka lat temu, kiedy Laseccy zaczęli porządkować teren wokół zamku. Teraz jest jedną z miejscowych atrakcji. Turyści chętnie przechodzą przez dziurawą skałę. Wielu robi sobie tam zdjęcia.

Ludzie sami tak skałę nazwali

Jarosław W. Lasecki, senator RP:
Ten ostaniec obok Zamku Bobolice już się nazywa Brama Laseckich. Tak mówią na niego mieszkańcy Bobolic, osoby pracujące przy rekonstrukcji zamku i turyści. Taka nazwa jest publikowana w folderach i w ten sposób określa się ostaniec na forach internetowych.

Chcieliśmy skonsultować społecznie właściwie to, co stało się już faktem. O bramie nie mówiło się do czasu, kiedy nie zdecydowaliśmy się uporządkować terenu. Ludzie potrafią docenić to, co zostało przez nas zrobione i stąd określanie przez nich skały naszym nazwiskiem.

Urzędnicy będą mieć zajęcie

Gmina ma za zadanie sprawdzić, czy obiekt nie ma urzędowo nadanej nazwy. Jest też zobowiązana do przeprowadzenia konsultacji społecznych w formie imiennych ankiet.

Jest w nich rubryka na uzasadnienie decyzji. Formularze odbierać można w gminie lub u sołtysów. Są też dostępne na stronie www.niegowa.pl. Formularze przesłane zostaną do urzędu wojewódzkiego, który przekazuje je do Ministerstwa Cyfryzacji i Administracji. Tam sprawą zajmie się komisja.

W przypadku tzw. obiektów fizjograficznych, jakimi są skały, niezbędna jest też opinia zarządu województwa. Decyzję o nadaniu nazwy podejmuje minister.

* CZYTAJ KONIECZNIE:


*NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
*WALCZYMY O USTAWĘ METROPOLITALNĄ - POZNAJ EFEKTY

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
[b]Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!