Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brembo rozbuduje zakład w Dąbrowie Górniczej. Firma kupiła działkę pod nową odlewnię żeliwa

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Brembo działa w Dąbrowie Górniczej od 2003 roku. Teraz rozbuduje swój zakład na terenie strefy inwestycyjnej "Tucznawa", gdzie kupiło działkę pod odlewnię żeliwaZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Brembo działa w Dąbrowie Górniczej od 2003 roku. Teraz rozbuduje swój zakład na terenie strefy inwestycyjnej "Tucznawa", gdzie kupiło działkę pod odlewnię żeliwaZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Sobierajski/UM DG/Brembo
Brembo rozbuduje swój zakład w Dąbrowie Górniczej. Działająca w mieście od 2003 roku firma kupiła 17-hektarową działkę w strefie gospodarczej w Tucznawie. Postawi na niej odlewnię żeliwa.

Przedstawiciele koncernu podkreślają, że odlewnia będzie innowacyjnym zakładem, korzystającym z nowoczesnej technologii produkcyjnej. Pierwsze odlewy planowane są w pierwszej połowie 2025 roku, a po osiągnięciu pełnej zdolności produkcyjnej, zautomatyzowany zakład zatrudni ponad 100 osób.

– Dziękuję przedstawicielom włoskiego koncernu, że postanowili jeszcze mocniej związać swą przyszłość z Dąbrową Górniczą. W mojej ocenie to kolejny dowód na to, że nasza polityka gospodarcza przynosi efekty – podkreśla Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Brembo posiada swoją główną siedzibę przy ul. Roździeńskiego, gdzie od lat inwestuje w proces produkcyjny oraz nowoczesne metody wytwarzania tarcz hamulcowych. Za nową działkę – o powierzchni niemal 17 ha – znajdującą się w strefie inwestycyjnej „Tucznawa”, spółka zaoferowała ponad 21,7 mln zł.

Brembo to włoska firma z tradycjami, a dziś światowy lider

Brembo to firma włoska. Z taśm produkcyjnych jej dąbrowskiej fabryki zjeżdżają tarcze hamulcowe, które trafiają do aut znanych marek na całym świecie. Układy hamulcowe z elementami, które powstały w Dąbrowie Górniczej znaleźć można m.in. w Porsche, Audi, Mercedesach czy popularnych samochodach z Włoch czy Czech.

Globalny lider w projektowaniu, rozwijaniu i produkcji systemów hamulcowych jest obecny na terenach Podstrefy Sosnowiecko-Dąbrowskiej KSSE od 2003 roku, gdzie oprócz zakładu produkcyjnego funkcjonuje również dział badawczo–rozwojowy.

Początki zakładu produkcyjnego w Dąbrowie Górniczej sięgają 2003 roku. W tym okresie całkowita powierzchnia fabryki wynosiła około 15 tysięcy metrów kwadratowych, jednak była ona tylko częściowo zagospodarowana urządzeniami do obróbki tarcz hamulcowych. Zakład oferował zatrudnienie na poziomie poniżej 300 osób. Pierwszy krok w rozwoju fabryki nastąpił w 2006 roku wraz z otwarciem linii odlewniczej i powiększeniem warsztatu mechanicznego. Drugi etap ogromnych zmian miał natomiast miejsce w 2011 roku, kiedy to uruchomiona została druga odlewnia żeliwa i przystąpiono do dalszej ekspansji warsztatu.
Obecnie Brembo posiada w Polsce trzy zakłady produkcyjne. Oprócz fabryki w Dąbrowie, Brembo Poland działa także w Częstochowie oraz Niepołomicach.

Grupa Brembo to obecnie światowy lider w dziedzinie designu, rozwoju oraz produkcji układów hamulcowych oraz części dla samochodów, motocykli, pojazdów przemysłowych i maszyn, zarówno w zakresie oryginalnego wyposażenia, jak i rynku części zamiennych oraz wyścigowych.

Początek firmie Brembo dał mały warsztat mechaniczny, położony kilka kilometrów od włoskiego Bergamo.  Produkcja samochodowych tarcz hamulcowych zaczęła się w 1964 roku. W 1972 roku ruszyła sprzedaż układów hamulcowych do motocykli, a trzy lata później nastąpiła inauguracja dostarczania układów do bolidów F1 Ferrari.
W 1972 roku logo Brembo po raz pierwszy pojawiło się na europejskich motocyklach, dzięki dostawie dla Moto Guzzi. W krótkim czasie Brembo zostało liderem w zakresie układów hamulcowych dla pojazdów dwuśladowych. W 1975 roku wysoką jakość i najwyższe standardy Brembo docenił Enzo Ferrari, założyciel i właściciel fabryki Ferrari, powierzając przedsiębiorstwu z Bergamo wyposażenie najbardziej prestiżowego samochodu Formuły 1.

Brembo stało się liderem w zakresie układów hamulcowych stosowanych w pojazdach wyścigowych. Dzięki ciągłym innowacjom i badaniom nad materiałami oraz procesami produkcyjnymi Brembo zostało jedną z najbardziej prestiżowych marek na świecie.​ Od tamtej pory zespoły wyposażone w hamulce Brembo wygrały setki światowych zawodów samochodowych i motocyklowych.

Strefa inwestycyjna w Dąbrowie Górniczej – Tucznawie wypełnia się

W strefie inwestycyjnej „Tucznawa” działa już osiem dużych firm. Pod koniec kwietnia tego roku – jak informuje miasto - oficjalnie działalność rozpoczął zakład JassBoard, w którym powstaje tektura falista. W październiku 2021 r. SK hi-tech battery materials Poland, spółka należąca do koreańskiego koncernu SK Innovation, uruchomiła fabrykę separatorów do baterii litowo-jonowych, wykorzystywanych w akumulatorach aut elektrycznych. Firma rozbudowuje swój zakład, a wraz ze zwiększeniem produkcji, która ma sięgnąć 860 mln m kw. separatorów rocznie, będzie to wiodący zakład SK Innovation.

Od 2017 r. działa tam japońska fabryka NGK Ceramics, produkująca filtry cząstek stałych, robionych z węglika krzemu i stosowanych w samochodowych układach wydechowych. Działki inwestycyjne posiadają także Schade Polska (magazyny i logistyka), Outokumpu Distribution Polska (wyroby stalowe), Instanta (produkcja kawy) i Press Glass (produkcja szyb zespolonych).

Cały obszar inwestycyjny obejmuje 256 ha, z czego 211 ha to działki, na których można prowadzić działalność gospodarczą, a pozostała część przeznaczona jest dla niezbędnej infrastruktury, którą przygotowało miasto, m.in. dróg, chodników, sieci energetycznych, sieci wodno-kanalizacyjnych czy zbiorników retencyjnych.

Strefa gospodarcza w Tucznawie stanowi ważny filar rozwoju miasta, a jej uruchomienie było strategiczną decyzją dąbrowskiego samorządu. Inwestorzy to nie tylko nowe miejsca pracy, ale także zastrzyk gotówki do miejskiej kasy, wpływającej m.in. z opłat i podatków oraz ze sprzedaży nieruchomości.

Nie przeocz

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera