Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brenna: W końcu jest książka o przeszłości miejscowości

Katarzyna Koczwara
Wojciech Grajewski napisał pierwszą część monografii Brennej.
Wojciech Grajewski napisał pierwszą część monografii Brennej. Sonia Gawlas
Wojciech Grajewski jest autorem pierwszego tomu monografii tej beskidzkiej miejscowości turystycznej. Na razie do czytelników trafiło 200 egzemplarzy, będzie dodruk.

"Brenna. Dzieje góralskiej wsi Śląska Cieszyńskiego" Wojciecha Grajewskiego to książka rozpoczynająca cykl poświęcony historii i kulturze tej wioski. Obejmuje ona wydarzenia do 1848 roku, jak można się domyślać za jakiś czas będziemy mogli poczytać dalsze dzieje, gdyż w trakcie realizowanego w Brennej projektu - oprócz spotkań edukacyjnych i badań archiwalnych - autor wykonał także kwerendę terenową i wywiady z mieszkańcami, które pozwolą zrekonstruować najnowszą historię górskiej miejscowości.

- U podstaw powstania książki leżą moje zainteresowania dziejami stron ojczystych, a także przekonanie, że należy zabezpieczyć, a częściowo przywrócić i na nowo zakorzenić wśród lokalnego społeczeństwa pamięć o jego przeszłości. Chodzi o to, by nie dopuścić, aby wraz z ostatnimi świadkami ważnych, historycznych wydarzeń, bezpowrotnie odeszła prawda o ich przebiegu i bezcenne świadectwa przeszłości - wyjaśnia kulisy przedsięwzięcia Wojciech Grajewski.

Brenna dotychczas nie posiadała publikacji porządkującej jej przeszłość. - Nasza wioska zdecydowanie wyróżniała się na tym tle spośród innych górskich miejscowości Beskidu Śląskiego. Cieszyła się nieporównywalnie mniejszym zainteresowaniem badaczy i publicystów niż sąsiednie - Wisła, Ustroń i Istebna. Także sami brenniacy nie zawsze potrafili docenić wagę własnej historii i tradycji, o czym świadczy o wiele szybszy niż np. w Trójwsi stopień zaniku pamiątek przeszłości strojów i języka. Ostatnio tendencje te zaczęły się jednak zmieniać, o czym świadczy m.in. powstanie książki. Cieszy jej społeczna percepcja i coraz silniejsza chęć kultywowania tożsamości śląskich górali. Nie pozostaje nic innego, jak tylko kontynuować prace - mówi autor, zwracając się z prośbą, by osoby dysponujące pamiątkami i dokumentami związanymi z Brenną kontaktowały się z organizatorami akcji.


*Próbny sprawdzian szóstoklasistów 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
*Horoskop 2014: Karty tarota ostrzegają [PRZEPOWIEDNIE NA 2014]
*Tabliczka mnożenia do wydrukowania [WZORY TABLICZEK MNOŻENIA]
*Urlop macierzyński 2014 [ZASADY I TERMINY: URLOP RODZICIELSKI]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!