Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bruce (Xiaoyu) Liu i Eva Gevorgyan w Katowicach. We wtorek 26.10 w NOSPR koncert laureata Konkursu Chopinowskiego. Biletów brak

Dorota Niećko
Dorota Niećko
Bruce Liu, laureat Konkursu Chopinowskiego, i Eva Gevorgya, młoda pianistka, która zdobyła wyróżnienie w konkursie, są w Katowicach
Bruce Liu, laureat Konkursu Chopinowskiego, i Eva Gevorgya, młoda pianistka, która zdobyła wyróżnienie w konkursie, są w Katowicach Lucyna Nenow
Bruce Liu, laureat Konkursu Chopinowskiego, i Eva Gevorgya, młoda pianistka, która zdobyła wyróżnienie w konkursie, są w Katowicach. To u nas Bruce (Xiaoyun) Liu, 24-letni pianista z Kanady, po wygranej nagrodzie, rozpocznie swoją ważną trasę koncertową. Wystąpi we wtorek 26 października z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. To pierwszy z koncertów na trasie zwycięzcy Konkursu Chopinowskiego. Bilety wyprzedały się błyskawicznie, i to... zanim ogłoszono zwycięzców.

- Artysta w sali koncertowej zagra na instrumencie Fazioli, tym samym, na którym podczas przesłuchań zachwycał przebogatą paletą muzycznych kolorów. Trudno opisać, jak ogromne wrażenie zrobił na nas Bruce Liu - przyznają przedstawiciele NOSPR.

No właśnie, jakie wrażenie robią Bruce Liu i Eva Gevorgyan? W poniedziałek spotkali się w NOSPR w Katowicach z dziennikarzami. On lekko speszony, ale co chwila się śmiał, w białych trampkach i szarym blezerze. Ona - z rozpuszczonymi długimi włosami, delikatnym makijażem, ubrana na czarno, niezwykle skupiona i skromna.

- Tak, wiem ze jestem często porównywany do Bruce'a Lee, może też gram z tak wielką siłą, jaką miał on? W każdym razie - muszę nauczyć się karate i kung fu! - uśmiechał się Liu. Co trzeba zrobić, by zdobyć taką technikę, jaką ma on? - Nie wiem - szczerze odrzekł Liu. - Jako dziecko wcale nie ćwiczyłem dużo.

Co jeszcze mówili? O tym poniżej.

Informacja o tym, że to laureat XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina gra dla katowickiej publiczności, obiegła miasto 21 października. Oczywiście, na koncert na Dużej Sali NOSPR Bruce'a Liu nie ma już biletów. I nie było ich już dużo wcześniej, podobnie jak na kolejny z cyklu koncertów chopinowskich na dużej sali 6 listopada. Wtorkowy koncert zaplanowano o godzinie 19:30, potrwa około 75 min., a poprowadzi go Jacek Hawryluk. W pierwszej części koncertu widownia usłyszy solowe dzieła Fryderyka Chopina. W drugiej części Bruce Liu zagra jeden z dwóch koncertów fortepianowych Chopina. Koncert będzie dostępny w transmisji online. Początek transmisji live o godz. 19:30 na kanale YT Chopin Institute oraz stronie www.nospr.org.pl
- Gdzie, jeśli nie u nas powinien być taki koncert - uśmiechała się Ewa Bogusz-Moore, dyrektor NOSPR.

Przed występem zwycięzcy Konkursu Chopinowskiego będziemy mogli usłyszeć solowe dzieła Chopina w wykonaniu Eva Gevorgyan. Finalistka XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina wystąpi podczas recitalu w I części koncertu.

W poniedziałek mistrz spotkał się w NOSPR w Katowicach z dziennikarzami.
Jak spędzili ostatnie dni? Odpoczywając, ale też ćwicząc przed wtorkowym koncertem. - Taki koncert to przecież wielkie wydarzenie - mówiła Eva Gevorgyan.

- Ja spałem i jadłem - śmiał się Bruce Liu. Bardzo się cieszy, że w hotelu, w którym mieszka w Katowicach jest basen, to da mu odpocząć.
Zwycięzca konkursu przyznał, że jest oszołomiony nowymi możliwościami, jakie się przed nim otworzyły. A po wgranej był wręcz zszokowany. I że starał się w muzyce Chopina pokazać radość, oczywiście tam, gdzie ją można znaleźć. Bo pandemia to był dramatyczny czas, wszyscy potrzebowali nieco zabawy.

- Wiem, że Chopin kojarzony jest ze smutkiem. Ale ja jestem wesołym człowiekiem - mówił Bruce Liu. - Jestem też zszokowany tym, że po wygranej nie będę mógł wrócić do domu aż do grudnia - powiedział, oczywiście - ze śmiechem. - Po trzech tygodniach konkursu marzyłem o tym, by tam wrócić, teraz wiem, że to będzie niemożliwe jeszcze długo! Ale nie narzekam, cieszę się z nowych możliwości. Choć będę musiał znaleźć teraz nowy balans między życiem prywatnym a zawodowym.

Eva Gevorgyan: Przed koncertami i konkursem moje życie to naprawdę były tylko ćwiczenia. Teraz marzę, by wrócić do domu, spotkać się z przyjaciółmi, posłuchać muzyki, obejrzeć film... Konkurs zmienił moje życie. Dostaję wiele zaproszeń na koncerty. Jestem bardzo szczęśliwa, że mogę grać w kraju Chopina.

Bruce Liu przyznał, że czuje niewielki stres przed koncertem w sali NOSPR. Ale niewielki. - Gdybym mial 18, 19 lat, pewnie stresowałbym się bardziej - uśmiechał się. Podczas wywiadu z jedną z dziennikarek przyznał, że radą, jaką dałby sobie samemu sprzed konkursu byłoby: skup się na graniu, nie myśl o tym, że to konkurs.

Kim jest Bruce Liu?
Bruce Liu urodził się 8 maja 1997 roku w Paryżu. Ukończył Konserwatorium Muzyczne w Montrealu w klasie Richarda Raymonda, który zasłynął przed laty koncertami z Montrealską Orkiestrą Symfoniczną. Do zwycięskiego Konkursu Liu szkolił jednak Đặng Thái Sơn, wietnamski pianista klasyczny mieszkający w Kanadzie, ten sam, który w 1980 zachwycił publiczność wygrywając w X Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim.

Artysta ma już za sobą współpracę z orkiestrami symfonicznymi Cleveland i Montrealu, Orkiestrą Filharmonii Izraelskiej, Orchestra of the Americas, Camerata Jerusalem. Dwukrotnie odbył triumfalne tournée po Chinach z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy i Orkiestrą Symfoniczną Lwowskiej Filharmonii Obwodowej, występując m.in. w pekińskich National Centre for the Performing Arts i Concert Hall oraz Oriental Arts Center w Szanghaju, a także z Orchestre Lamoureux w Salle Gaveau.

Jest także laureatem wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. w Sendai, Montrealu, Viseu i Tel Awiwie.

Kim jest Eva Gevorgyan

To urodzona w 2004 roku w Moskwie pianistka rosyjsko-armeńska. Brała udział w wielu międzynarodowych konkursach. Podczas XVIII Konkursu Chopinowskiego nagrodzili ją wyróżnieniem, choć były głosy, że powinna zdobyć 2-3 miejsce.

Przypomnijmy. Przesłuchania XVIII Konkursu Chopinowskiego rozpoczęły się 2 października 2021. Wzięło w nich udział 87 pianistów reprezentujących 17 krajów. W ciągu 15 dni przesłuchań pianiści zaprezentowali łącznie niemal 2000 interpretacji kompozycji Fryderyka Chopina. Do Konkursu mogli zgłosić się pianiści urodzeni w latach 1990–2004. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina otrzymał rekordową liczbę ponad 500 zgłoszeń. Do Eliminacji przystąpiło 151 pianistów. Do głównego konkursu jury dopuściło 87 osób. Udział w Konkursie z pominięciem Eliminacji zapewniło sobie 9 artystów będących laureatami ważnych konkursów pianistycznych.

W Finałach wystąpiło 12 najwyżej ocenionych pianistów. Wraz z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki wykonali oni jeden z dwóch koncertów fortepianowych Fryderyka Chopina. Dziewięciu uczestników wybrało Koncert e-moll op. 11, trzech – Koncert f-moll op. 21.

Organizatorem XVIII Konkursu Chopinowskiego był Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Siedemnastoosobowe jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń przyznało aż osiem nagród. XVIII Konkurs Chopinowski wygrał Bruce (Xiaoyu) Liu z Kanady. W nagrodę otrzyma 40 tys. euro. Ogłoszenie wyników odbyło się tradycyjnie w foyer głównym Filharmonii Narodowej w Warszawie chwilę po godz. 2 w nocy ze środy na czwartek.

Nie przeocz

NAGRODY GŁÓWNE:

  • I nagroda – Bruce (Xiaoyu) Liu (Kanada)
  • II nagroda ex aequo – Alexander Gadjiev (Włochy/Słowenia) i Kyohei Sorita (Japonia)
  • III nagroda – Martin Garcia Garcia (Hiszpania)
  • IV nagroda ex aequo – Aimi Kobayashi (Japonia) i Jakub Kuszlik (Polska)
  • V nagroda – Leonora Armellini (Włochy)
  • VI nagroda – J J Jun Li Bui (Kanada)

NAGRODY SPECJALNE:

  • Nagroda Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków – Jakub Kuszlik (Polska)
  • Nagroda Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu – Martin Garcia Garcia (Hiszpania)
  • Nagroda Krystiana Zimermana za najlepsze wykonanie sonaty – Alexander Gadjiev (Włochy/Słowenia)

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera