Brzeszcze: Referendum w sprawie odwołania burmistrza

  Brzeszcze: Referendum w sprawie odwołania burmistrza

  Polska

  Polska

  Mieszkańcy Brzeszcz decydują w niedzielnym referendum, czy chcą odwołania burmistrz Teresy Jankowskiej i rady miasta. Lokale wyborcze czynne będą do godz. 21. Uprawnionych do głosowania jest ponad 17 tys. spośród ponad 21 tys. mieszkańców.
  Delegatura Krajowego Biura Wyborczego w Krakowie podała, że plebiscyt będzie ważny, jeżeli do urn pójdzie co najmniej 3/5 osób, które uczestniczyły w wyborach burmistrza i rady. W pierwszym przypadku liczba ta wynosi 3388 wyborców, a w drugim 5209. Burmistrz i rada zostaną odwołani, jeśli zechce tego większość uczestniczących w referendum.

  Lista zarzutów, jakie pod adresem władz samorządowych wysunęli inicjatorzy referendum, zawiera 13 pozycji. Główny dotyczy planów budowy drogi ekspresowej S1 w wariancie, który przecina pola wydobywcze kopalni Brzeszcze, co może doprowadzić do jej likwidacji.

  GDDKiA przedstawiła cztery warianty budowy odcinka drogi ekspresowej S1, który ma połączyć Mysłowice i Bielsko-Białą. Jeden z nich omija kopalnię, ale inicjatorzy referendum twierdzą, że zarówno burmistrz, jak i miejscy radni pozytywnie zaopiniowali plany budowy "ekspresówki" w wariantach zagrażających przyszłości zakładu.

  "Mieszkańcy Brzeszcz są świadomi, do czego mogą doprowadzić nieodpowiedzialne decyzje władz gminy i jestem przekonany, że w najbliższą niedzielę wezmą udział w referendum. Skoro władza nie rozumie, że od przyszłości tego największego zakładu pracy w okolicy zależy los całej gminy i jej mieszkańców, to znaczy, że taką władzę trzeba zmienić" - powiedział szef kopalnianej Solidarności i jeden z liderów inicjatywy referendalnej Stanisław Kłysz.

  Zwolennicy przeprowadzenia referendum są też niezadowoleni m.in. z braku działań zmierzających do obniżenia ceny wody w mieście i zaniechania rozbudowy kanalizacji. Zarzucają władzom również politykę antyrodzinną poprzez zwiększenie kosztów wywozu śmieci dla rodzin wielodzietnych i wielopokoleniowych, a także brak żłobka i miejsc w przedszkolach.

  Burmistrz Brzeszcz Teresa Jankowska odpiera zarzuty. Mówiąc o drodze S1 przypomniała, że opinia władz gminnych jest tylko kolejną formą konsultacji społecznych, w których brali udział również mieszkańcy. Decyzja, którędy przebiegnie droga, nie leży jednak w ich kompetencjach. Jankowska podkreśliła zarazem: "S1 nie ma nawet na liście rezerwowej inwestycji planowanych na lata 2014-2020".

  Wyjaśniła, że opieką przedszkolną objętych jest 85 proc. dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Średnia krajowa to 60 proc. Dodała, że we wrześniu uruchomione zostały dwa nowe oddziały; w sumie 50 miejsc. Odnosząc się do zarzutów dotyczących kanalizacji przypomniała, że miasto jest skanalizowane w 80 proc, a gmina w 67 proc. "W tej kadencji zaplanowane jest wykonanie kolejnych 19 km kanalizacji" - dodała. Powiedziała również, że stawki za wywóz śmieci są w wielu przypadkach niższe niż przed zmianą wprowadzoną 1 lipca.

  "Nie jestem w stanie odnieść się do wszystkich zarzutów, choćby zbyt wysokiej ceny wody. Jej wysokość ustalana jest przez Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Tychach, które dostarcza wodę do gminy. Burmistrz analizuje tylko poprawność wyliczeń. Jako władze nie mamy więc wpływu na cenę" - poinformowała burmistrz.

  Teresa Jankowska pełni swą funkcje trzecią kadencję.

  W ponad 21-tysięcznych Brzeszczach grupa inicjatywna zebrała około 4 tys. podpisów osób popierających przeprowadzenie referendum. PAP  *DŁUGOTERMINOWA PROGNOZA POGODY NA PAŹDZIERNIK 2013
  *KULTOWA DZIELNICA: Wybierz swoją dzielnicę i zagłosuj w plebiscycie
  *Najpiękniejsze Polki w Kalendarzu Charytatywnym 2014 [ODWAŻNE ZDJĘCIA]
  *Najlepsze przepisy na pyszne dania GOTUJ Z DZIENNIKIEM ZACHODNIM
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  REFERENDUM

  Moher (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Nie rozumiem.Przecież ta Pani taka pro kościelna.Czego się czepiacie?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Brzeszcze leza po buzkowej reformie w maloposce

  ::: (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  ale to historyczny Slask , miasta graniczne sa zawsze upokazane,do tego maja juz najdrosza wode i brak kanalizacji co oznacza ze przydomowe studnie sa bezuzyteczne.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gmina przed upadloscia chce sie zadluzyc wydajac wechsle

  ::: (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  http://wiadomosci.radiozet.pl/Polska/Wiadomosci/Malopolskie-Brzeszcze-na-skraju-bankructwa

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Piekna inicjatywa

  Solidarny (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  napewno Burmistrz ktorego nieinteresuja sprawy przyszlosci ludnosci jest osoba nie na miejscu.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prawda ona jest...

  Trzeźwy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  KOCHAM Brzeszcze!!!!!!!!!!!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo