Kolejny odcinek autostrady A1 ma swojego wykonawcę. 30 lipca Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała pierwszą umowę na budowę 16-kilometrowego odcinka A1 w województwie łódzkim. Przypomnijmy, w ubiegłym tygodniu umowę na budowę 17 km odcinka A1 w województwie śląskim przedstawiciele GDDKiA podpisali z firmą Polaqua. W kolejce czekają jeszcze trzy odcinki A1, w których inwestor wybrał już najkorzystniejsze oferty, ale czeka na wyniki kontroli przetargu przez prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Wszystkie mają być podpisane najpóźniej do września.

- Przed tygodniem podpisaliśmy umowę na odcinek w woj. śląskim, dziś podpisujemy na pierwszy w woj. łódzkim, a w ciągu kolejnych tygodni planujemy podpisać umowy na pozostałe trzy odcinki. Dzięki temu całą trasa A1 w Polsce będzie w użytku lub realizacji - podkreślał Jacek Gryga, pełniący obowiązki Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie.

Wykonawcą 16-kilometrowego odcinka A1 zostało konsorcjum firm STRABAG Sp.

z o.o. (partner, 50 proc.) oraz Budimex SA (lider, 50 proc.). Podpisana w poniedziałek umowa obejmuje budowę 16 km autostrady A1Tuszyn na odcinku A od węzła Tuszyn (bez węzła) do węzła Bełchatów (z węzłem).

Zobacz zdjęcia z budowy A1:
Zobacz galerię

Inwestycja zostanie zrealizowane w ciągu 32 miesięcy od podpisania umowy (z wyłączeniem z czasu prowadzenia prac budowlanych okresów zimowych od 15 grudnia do 15 marca). Nowy odcinek będzie przebiegał w istniejącym śladzie autostrady A1 Tuszyn – Piotrków Trybunalski, budowanej jeszcze w latach osiemdziesiątych.

Inwestycja powstanie w systemie „projektuj i buduj”.

- Dwa lata temu oddaliśmy do użytkowania obwodnicę Łodzi, obecnie budujemy obwodnicę Częstochowy. Cieszę się, iż STRABAG będzie realizował następne odcinki autostrady A1. Dzięki temu powstanie pełne połączenie autostradowe z polskich portów na południe Europy – mówi Wojciech Trojanowski, Członek Zarządu STRABAG Sp. z o.o.

W ramach nowego kontraktu zostanie wybudowany 16 kilometrowy odcinek autostrady o nawierzchni betonowej. Będzie miał dwie jezdnie, po dwa pasy ruchu w każdą stronę oraz pas awaryjny. Powstaną 2 węzły drogowe: węzeł Piotrków zapewniający relacje Warszawa – Częstochowa i Warszawa - Łódź i węzeł Bełchatów zapewniający relacje Piotrków – Bełchatów (autostrada A1) z DK 74 oraz 17 obiektów inżynierskich, w tym: 10 obiektów nad autostradą, 6 obiektów w ciągu autostrady 1 kładka dla pieszych. Zakres robót obejmie również budowę dróg poprzecznych i dojazdowych, elementy bezpieczeństwa i oznakowanie, urządzenia ochrony środowiska tj. ekrany akustyczne, urządzenia podczyszczania wód opadowych, ogrodzenia i 15 przejść dla zwierząt, 12 przepustów o funkcji ekologicznej oraz elementy zieleni dogęszczającej.

Firma Strabag jest również wykonawcą dwóch odcinków A1 budowanych obecnie w województwie śląskim. Buduje odcinki H (Zawodzie - Woźniki) i odcinek I (Woźniki - Pyrzowice). Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z drona z tych inwestycji. Zdjęcia na budowie tych dwóch odcinków wykonano w czerwcu lipcu 2018 roku.

O budowie autostrady A1 pisaliśmy też:
Polaqua wybuduje A1

Śląski odcinek A1 ma wykonawcę

Za rok A1 do Częstochowy, do 2021 nad morze

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień