MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budowa A1: Jest przetarg na budowę czterech MOP-ów na autostradowej obwodnicy Częstochowy

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Budowa autostrady A1. Zdjęcia z odcinka F, będącego autostradową obwodnicą Częstochowy. Zdjęcia z maja 2020 r.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Budowa autostrady A1. Zdjęcia z odcinka F, będącego autostradową obwodnicą Częstochowy. Zdjęcia z maja 2020 r.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE GDDKiA
Autostrada A1, która jest jednocześnie obwodnicą Częstochowy, jest już od kilku miesięcy przejezdna. Nie znaczy to jednak, że jest skończona, brakuje m.in. MOP-ów, czyli Miejsc Obsługi Podróżnych. Na budowę czterech takich miejsc Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad właśnie ogłosiła przetarg.

Chodzi o budowę cztery MOP-ów wraz z infrastrukturą towarzyszącą, która są na przykład stanowiska do kontroli nacisków osi i mas całkowitych pojazdów. Przetarg obejmuje też budowę Obwodu Utrzymania Autostrady Lgota oraz drogi dojazdowe i urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Jakie MOP-y powstaną?

O jakie konkretnie Miejsca Obsługi Podróżnych Chodzi?
Miejsce Obsługi Podróżnych Wierzchowisko Zachód. To MOP który będzie miał najwyższą (III) klasę. To oznacza, że będzie posiadał funkcje wypoczynkowe i usługowe wraz z zapleczem noclegowym. Inaczej mówiąc będzie tu stacja benzynowa, restauracja, sklep i hotel.

Znajdą się na nim także jezdnie manewrowe, stanowiska postojowe (parking), urządzenia wypoczynkowe, sanitarne i oświetlenie.

Po drugiej stronie autostrady powstanie Miejsce Obsługi Podróżnych Wierzchowisko Wschód. Będzie miało niższą (II) klasę jeśli chodzi o standard. Stanie tu również stacja benzynowa, będzie sklep restauracja, ale już bez zaplecza hotelowego. Również miejsce to zostanie wyposażone w jezdnie manewrowe, stanowiska postojowe (parking), urządzenia wypoczynkowe, sanitarne i oświetlenie.

Tak, z góry, wyglądają Miejsca Obsługi Podróżnych przy nowym odcinku autostrady A1, między Pyrzowicami a węzłem Częstochowa Południe.

Autostrada A1 w Śląskiem: Osiem nowych Miejsc Obsługi Podróż...

Przetarg obejmuje jeszcze dwa inne Miejsca Obsługi Podróżnych - Gorzelanka Wschód i Gorzelanka Zachód. To MOP-y w najniższej (I) klasie. Tu nie będzie stacji paliw, ani sklepów, ani zaplecza hotelowego. Będą za to ławeczki, miejsca do wypoczynku, jezdnie manewrowe, sanitariaty. Na MOP-ach klasy I dopuszcza się jednak wyposażenie ich w obiekty małej gastronomii.
Firma, która wygra przetarg będzie też musiała uzyskać decyzje zezwalające na użytkowanie wszystkich obiektów.

MOP-y przy A1 będą na razie miały niższe kategorie

Jednak, jak twierdzi Marek Prusak, nie od razu wszystkie MOP-y uzyskają docelowe kategorie.

- Na początku wszystkie zostaną wybudowane z kategorii pierwszej, czyli z miejscami wypoczynkowymi, jezdniami do manewrowania i sanitariatami. Dopiero kolejne przetargi na ich dzierżawę sprawią że zostaną dostosowane do docelowych kategorii – mówi Marek Prusak

.

Przypomnijmy. MOP-y Wierzchowisko Wschód i Zachód oraz Gorzelanka Wschód i Zachód są częścią tzw. odcinka F, czyli tego, którego budowę rozpoczęło konsorcjum włoskich firm z firmą Salini na czele. Nie dokończyło go jednak, bo zostało usunięte z budowy przez GDDKiA wiosna ubiegłego roku.

Budowę kończą firmy Strabag, Budimex i Budpol. Rozstrzygane były tez przetargi na budowę oświetlenia, montaż ekranów i barier zabezpieczających autostradę, malowanie oznakowania na nawierzchni drogi. A1 na tym odcinku jest już przejezdna od kilku miesięcy, jednak wciąż zamknięty jest węzeł Blachownia. Ma być otwarty do końca czerwca. Nie powstały też wspomniane Miejsca Obsługi Podróżnych.

MOP Woźniki - trwa przetarg

Przypomnijmy też, ze trwa procedura przetargowa na dzierżawę Miejsc Obsługi Podróżnych Woźniki Wschód i Woźniki Zachód. Oferty można składać do 31 lipca.

MOP Woźniki Wschód będzie miał kategorię II, czyli powstaną tam miejsca do wypoczynku, stacja paliw, restauracja i sklep.
Wyższą, bo III kategorię będzie miał MOP po przeciwnej stronie autostrady A1, czyli Woźniki Zachód. Oprócz stacji benzynowej, sklepu i restauracji podróżni będą tu mieli do dyspozycji także zaplecze hotelowe.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni