MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budowa A1: Jeszcze tylko wiadukt, trochę jezdni, MOP-y i autostradowa obwodnica Częstochowy będzie gotowa

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Tak wygląda przejezdny już odcinek F autostrady A1, nazywany autostradową obwodnicą Częstochowy.Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak wygląda przejezdny już odcinek F autostrady A1, nazywany autostradową obwodnicą Częstochowy.Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE GDDKiA
Budowa A1, autostradowej obwodnicy Częstochowy powoli dobiega końca. I choć od kilku miesięcy kierowcy bez problemu jeżdżą już tą częścią autostrady, to nie można o niej powiedzieć, że jest już gotowa. Brakuje m.in. wiaduktu autostradowego nad linią kolejową na węźle Częstochowa Północ oraz jezdni autostrady A1 na długości 460 m w jego otoczeniu. GDDKiA ogłosiła właśnie przetarg na te inwestycje.

Budowa A1 w okolicy Częstochowy trwa

Autostradowa obwodnica Częstochowy, choć dopuszczona już do ruchu samochodowego, wciąż jest jeszcze budowana.

Na odcinku E, miedzy Częstochową a granicą z województwem łódzkim rozpoczęło się układanie betonowej nawierzchni na jednej jezdni autostrady A1. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Autostrada A1 za Częstochową jest betonowana przez ogromną m...

Brakuje tu m.in. wspomnianego wiaduktu autostradowego nad linią kolejową na węźle Częstochowa Północ oraz jezdni autostrady A1 na długości 460 m w jego otoczeniu a także miejsc obsługi podróżnych czyli tzw. MOP-ów.
Trwa postępowanie przetargowe, dotyczące zarówno wiaduktu jak i budowy MOP I Gorzelanka Wschód i Zachód, MOP II Wierzchowisko Wschód, MOP III Zachód oraz Obwodu Utrzymania Autostrady Lgota. Ostatnim przetargiem dla tego odcinka autostrady A1 będzie postępowanie, które wyłoni wykonawcę robót wykończeniowych.

Budowa autostrady A1. Zdjęcia z odcinka F, będącego autostradową obwodnicą Częstochowy. Zdjęcia z maja 2020 r.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Budowa A1: Jest przetarg na budowę czterech MOP-ów na autost...

Pozostał wiadukt na A1

Ogłoszony przed kilkoma dniami przetarg ma wyłonić wykonawców dokończenia wiaduktu autostradowego w rejonie węzła Częstochowa Północ oraz wykonanie robót drogowych na jezdni głównej w rejonie obiektu, a po wykonaniu tych prac budowlanych uzyskanie decyzji zezwalającej na użytkowanie.

Wszystkie te prace, mają być wykonane, zgodnie ze specyfikacją wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie w ciągu 9 miesięcy od podpisania umowy.
Do czasu realizacji robót nie wlicza się okresu zimowego, który potrwa od 15 grudnia do 15 marca.
Oferty można składać do 28 lipca 2020 r.

Wiadukt i MOP-y to cześć ostatniego odcinka A1, którego budowa rozpoczęła się w 2015 roku. To odcinek F – zaczynający się na węźle Blachownia a kończący węzłem Częstochowa Północ (kiedyś roboczo nazywanym Rząsawa).
Autostrada na tym odcinku biegnie przez powiaty częstochowski i kłobucki, po terenach gmin: Mykanów, Rędziny, Blachownia, Kłobuck i miasta Częstochowa.

Pechowy odcinek na A1

Odcinek F, był bardzo pechowy, bo jako jedynego nie udało się go dokończyć generalnemu wykonawcy wybranemu w 2015 roku w przetargu. Konsorcjum spółek Salini Polska, Salini Impregilo i Todini Costruzioni Generali wygrało przetarg i za ponad 703,2 mln zł budowało autostradę A1 między Pyrzowicami a Częstochową o długości ok. 20-kilometrów. To część 57-km fragmentu A1 budowanego w województwie śląskim. Odcinek F, to tzw. autostradowa obwodnica Częstochowy. Obecnie jest przejezdny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni