Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa obwodnicy Zawiercia i Poręby dostała unijne dofinansowanie. Niewykluczone, że na nim się nie skończy

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Tak w połowie sierpnia wyglądał plac budowy obwodnicy Poręby i ZawierciaZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak w połowie sierpnia wyglądał plac budowy obwodnicy Poręby i ZawierciaZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE GDDKIA
Zawierciańska obwodnica otrzymała unijne dofinansowanie. 215 milionów złotych pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. To nieco więcej niż połowa wartości całej inwestycji. Jak twierdzą urzędnicy Centrum Unijnych Projektów Transportowych, niewykluczone, że inwestycja otrzyma kolejną dotację z innego programu. Na razie budowa obwodnicy Poręby i Zawiercia jest toku. Zakończy się prawdopodobnie w 2024 roku.

Budowa obwodnicy Zawiercia i Poręby jest w toku

Budowa obwodnicy Zawiercia i Poręby to inwestycja planowana i wyczekiwana od ponad 20 lat. Obecnie jest w toku. Na placu budowy sporo się dzieje, powstają przyczółki wiaduktów, podbudowa drogi. W niektórych fragmentach prace ziemne dopiero się zaczynają. Obwodnica Zawiercia i Poręby liczy w sumie 24 kilometry długości, jednak na razie powstaje tylko pierwszy jej odcinek, liczący niecałe 17 kilometrów.

INFRASTRUKTURA BUDOWA DRÓG, ZOBACZ KONIECZNIE

Unijne dofinansowanie, ale tylko na pierwszą fazę. Co to znaczy?

Dofinansowanie do tej inwestycji z projektów unijnych wyniosło, jak podała ostatnio Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – nieco ponad 215 mln złotych. To pieniądze pochodzące z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Jak podaje GDDKiA koszt całej inwestycji to 263 mln złotych. Więc byłoby to ponad 80 procent całości. Jednak patrząc na to całościowo - budowa pierwszego odcinka obwodnicy Poręby i Zawiercia (DK 78) została wyceniona na ponad 414 mln zł. Skąd więc kwota 263 mln złotych, skoro inwestycja jest warta o wiele więcej? Zapytaliśmy o to u źródła, czyli Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

TE FOTORADARY W ŚLĄSKIEM ROBIĄ NAJWIĘCEJ ZDJĘĆ

Oto fotoradary, które robią najwięcej zdjęć w województwie śląskimSprawdź ilość wykroczeń zarejestrowanych przez te urządzenia. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Fotoradary i odcinkowe pomiary prędkości w województwie śląs...

- Projekt budowy obwodnicy Poręby i Zawiercia w ciągu DK 78 jest projektem fazowanym. Zawarta umowa o dofinansowanie nie obejmuje wszystkich kosztów inwestycji, a jedynie koszty pierwszej fazy, które wynoszą - całkowity koszt projektu 263 mln, dofinansowanie UE 215 mln. Przedmiotowa inwestycja jest tzw. projektem fazowanym – więc finansowanie następuje w dwóch fazach. Nakłady inwestycyjne od 1 stycznia 2014 r. do 31 grudnia 2023 r. objęte są finansowaniem w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Natomiast nakłady na inwestycje od 1 stycznia 2024 r. do 31 grudnia 2029 r. planowane są w ramach Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027. Projekt jest realizowany jako jedno zamierzenie funkcjonalne, niezależnie od ram finansowych poszczególnych programów operacyjnych – wyjaśnia Małgorzata Wujek z biura komunikacji CUPT.

Kiedy obwodnica Zawiercia i Poręby będzie gotowa?

Początkowo termin zakończenia tej inwestycji planowano na kwiecień 2023 roku, jednak już wiadomo, że inwestycja przesunie się o około rok. Powodem opóźnienia było wyjątkowo długie oczekiwanie na wydanie pozwolenia na budowę. Inwestycja przebiega w formule „projektuj i buduj” więc za projekt i budowę jest odpowiedzialny wykonawca. Po wykonaniu dokumentacji projektowej i złożeniu wniosku o pozwolenie na budowę, wykonawca uzyskał je dopiero po około półtora roku. W specyfikacji przetargowej ujęto, że sama budowa ma się zakończyć w ciągu dwóch lat. Łatwo policzyć, kiedy się zakończy, biorąc pod uwagę, że pozwolenie uzyskano w marcu tego roku.
Firma Mirbud nie kryła, że przedłużające się procedury, związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę wpłyną nie tylko na czas jej realizacji, ale także na jej koszt.

- Nikt nie byłby w stanie wybudować drogi w tak krótkim czasie, jaki nam pozostał obecnie, po uzyskaniu pozwolenia na budowę. Potwierdzam, że już od jakiegoś czasu składamy roszczenia terminowe i finansowe związane z wykonaniem tej inwestycji – mówił nam w marcu 2022 roku Paweł Bruger z Mirbudu.

Pozostałe obwodnice na razie są w fazie projektowej

Budowa obwodnicy Zawiercia i Poręby jest bardzo ważną inwestycją. Dzięki niej tranzyt ominie te miasta, a i mieszkańcy będą mogli szybciej dojechać do innych ważnych dróg jak trasa DK 86, autostrada A1 czy droga ekspresowa S1. Obwodnica połączy się z istniejącą już obwodnicą Siewierza.
Drugi odcinek dwupasmowej obwodnicy według planów ma być realizowany od 2023 roku. Na razie powstaje dokumentacja projektowa nieco ponad siedmiokilometrowego odcinka od węzła Kromołów do ronda w Żerkowicach. Wykonuje ją firma Multiconsult Polska.
Cała ponad 24-kilometrowa obwodnica Poręby i Zawiercia będzie dwupasmówką. Planowane są także dalsze jej części, czyli obwodnica Kroczyc i Pradeł, Szczekocin i Goleniów. Będą to jednak drogi jednojezdniowe, gdzie kierowcy będą mieli do dyspozycji tylko po jednym pasie ruchu plus spore pobocze. Realizacja tych obwodnic także jest przewidywana na lata 2023 -2025, W 2020 roku GDDKiA podpisała umowy z firmami Gramar i Mosty Katowice na wykonanie dokumentacji projektowych tych inwestycji.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera