Budowa osiedla w Strefie Kultury w Katowicach rozpoczęta. Ceny mieszkań od 7 tys. zł/m

Justyna Przybytek - Pawlik
Osiedle "Pierwsza Dzielnica", planowane przez TDJ Estate w sąsiedztwie Strefy Kultury w Katowicach Mat. Prasowe
Rozpoczęła się budowa osiedla mieszkaniowego przy Strefie Kultury w Katowicach. Przy ulicy Góreckiego powstaną trzy 12-kondygnacyjne apartamentowce z 265 mieszkaniami. Ceny mają się zaczynać od około 7 tys. zł za metr kwadratowy. Zakończenie inwestycji zaplanowano w trzecim kwartale 2021 roku. Co z drugim etapem projektu, w którym zaplanowano budowę kolejnych trzech budynków?

TDJ Estate rozpoczął budowę osiedla przy Strefie Kultury

Osiedle w sąsiedztwie Strefy Kultury to najnowszy projekt TDJ Estate realizowany w Katowicach. Firma wybudowała tu już biurowiec .KTW I przy Spodku oraz osiedle Franciszkańskie na południu miasta. Nowe osiedle to „Pierwsza Dzielnica”. Nazwa nawiązuje - jak tłumaczyli przedstawiciele inwestora, - do historii Katowic, których zalążkiem był obszar pomiędzy Kuźnicą Bogucką i Hutą Fanny.

ZOBACZCIE WIZUALIZACJE OSIEDLA W KATOWICACH

Osiedle powstanie na działce przy ulicy Góreckiego, powyżej terenu Muzeum Śląskiego. Generalny wykonawca Chemobudowa-Kraków przejął już plac budowy i rozpoczął pierwsze prace przygotowawcze.

Działka pod budowę osiedla "Pierwsza Dzielnica"

- Trwa montaż ogrodzenia, przetransportowane zostały pierwsze kontenery dla zaplecza budowy, teren jest uprzątany z zarośli oraz pozostałych na nim, po wcześniejszej działalności, elementów betonowych – wymienia Wiesław Żurowski, dyrektor ds. wykonawstwa w Chemobudowa-Kraków S.A. Kolejnym etapem prac będą roboty ziemne.

- W najbliższym czasie rozpoczęte zostaną roboty ziemne. Ponieważ teren budowy leży w centrum miasta, chcemy zapewnić takie warunki prowadzenia prac, by oddziaływanie procesu budowlanego było jak najmniej uciążliwe dla otoczenia – komentuje Wiesław Żurowski, dyrektor ds. wykonawstwa w Chemobudowa-Kraków S.A.

Pierwszy etap: trzy apartamentowce i 265 mieszkania

W pierwszym etapie inwestycji powstaną trzy 12-kondygnacyjne budynki (wysokie na 42 metry), połączone wspólnym usługowym parterem. W apartamentowcach będzie łącznie 265 mieszkań.

Ponad połowę mają stanowić mieszkania duże, trzy- i czteropokojowe, o powierzchni od 59 do 95 mkw. Największe apartamenty będą ulokowane na najwyższych kondygnacjach (poziom +12), a ich powierzchnia wyniesie od 102 do 235 mkw. W budynkach będą też kawalerki (od 28 m kw.) oraz mieszkania dwupokojowe – ich średni metraż to 43 m kw.

Na wspólnym parterze zaplanowano miejsce dla 13 lokali usługowych, na przykład sklepu spożywczego, piekarni, kawiarni, ale może to być też przedszkole czy placówka bankowa. Co ciekawe w budynkach znajdą się również lokale wspólne: pralnia, bawialnia i strefa coworkingowa.

Pod budynkami będzie znajdował się dwukondygnacyjny podziemny garaż dla 292 samochodów. Na parkingu przewidziano stacje ładowania samochodów elektrycznych.

Budowa osiedla w Strefie Kultury w Katowicach rozpoczęta. Ce...

Zakończenie budowy pierwszego etapu inwestycji planowane jest na trzeci kwartał 2021 r.

Ceny mieszkań? Zdecydowanie wysokie jak na Katowice

Sprzedaż mieszkań rozpocznie się już na początku czerwca. Ceny? Jak wyjaśniał Maciej Wójcik, partner zarządzający w TDJ Estate, ceny mieszkań odzwierciedlają prestiżowy charakter tej inwestycji. A to znaczy, że zdecydowanie nie są niskie: zaczynają się od około 7 tys. zł brutto za metr kwadratowy w mieszkaniach większych, przeznaczonych dla rodzin, natomiast w apartamentach na wyższych kondygnacjach są już na poziomie 9 tys. za m kw.

- Przy czym pragnę zasygnalizować, że to unikalna inwestycja – zastrzegał Wójcik, a planowane budynki, to - jak dodawał - typowe apartamentowce.

- Z pewnością projekt wyróżnia bardzo wysoki standard, o który zadbaliśmy zarówno w zakresie architektury (ponadprzeciętna wysokość mieszkań, przeszklone tarasy i loggie tworzące podwójną elewację budynku), jak również poprzez nowoczesne rozwiązania użytkowe w mieszkaniach (np. logotermy czy grzejniki kanałowe) i częściach wspólnych - przekonuje Maciej Wójcik z TDJ Estate

Projekt "Pierwszej Dzielnicy" to dzieło architektów z Medusy Group

Za projekt „Pierwszej Dzielnicy” odpowiada doceniania i wielokrotnie nagradzana bytomska pracownia Medusa Group.

– Od początku zależało nam na tym, żeby stworzyć zespół mieszkaniowy przyjazny mieszkańcom, w którym dobrze poczują się rodziny. Już sama lokalizacja inwestycji zapewnia wiele udogodnień, gwarantuje bliskość szerokiej oferty usługowo-handlowej, a co za tym idzie – oszczędność czasu - mówi Przemo Łukasik, architekt z pracowni Medusa Group.

Jak dodaje, architekci postawili w tym projekcie m.in. na zieleń i otwartą przestrzeń (osiedle nie będzie odgrodzone), w tym również sporą przestrzeń między budynkami (na której nie będzie można parkować).

Swoistym otwarciem osiedla na miasto mają być też szerokie, ogólnodostępne schody na skarpie nad ulicą Góreckiego, na których - jak podpowiadał Łukasik - będzie można przysiąść np. z kawą i podziwiać architekturę Strefy Kultury. Ambicją architektów jest też, aby osiedle stało się łącznikiem między Bogucicami a Strefą Kultury.

Co z budynkami? - Bryły cechuje pragmatyzm i minimalizm, oprawione w nowoczesną formę, przyjazną dla oka - dodaje architekt.

Co z drugim etapem inwestycji?

Warto pamiętać, że plany budowy osiedla przy Strefy Kultury, które w ubiegłym roku ogłosił TDJ Estate wywołały spore kontrowersje. Deweloper zapowiedział wówczas budowę w pierwszej kolejności trzech 12-kondygnacyjnych apartamentowców, a w kolejnym etapie - w głębi działki (bliżej ulicy Katowickiej) - budynków 18-kondygnacyjnych. Zaprotestowali mieszkańcy, architekci, sprzeciwiła się też Alicja Knast, dyrektor Muzeum Śląskiego, która podnosiła, że tak wysokie budynki zaburzą oś widokową na teren dawnej kopalni Katowice. Mimo to inwestor otrzymał pozwolenie na budowę pierwszego etapu.

Natomiast efektem protestów były przeprowadzone w kolejnych miesiącach konsultacje i warsztaty dotyczące tej inwestycji. Katowicki magistrat rozpoczął też prace nad planem zagospodarowania przestrzennego dla obszaru położonego między ulicami Góreckiego i Katowicką (obejmuje tereny na północ od Strefy Kultury, ale też sporą część Bogucic), na którym leży m.in. działka TDJ Estate.

Co zatem z drugim etapem „Pierwszej Dzielnicy”? Wciąż jest aktualny. - Jest koncepcja przygotowana przez pracownię Przemo Łukasika, niemniej jednak to czy i kiedy będzie realizowana, uzależnione jest od stanowiska Urzędu Miasta, który proceduje aktualnie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli zostanie on uchwalony i dopuści do realizacji naszej wizji oraz koncepcji, wówczas ruszymy z inwestycją jak najszybciej – zapowiedział Maciej Wójcik.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Ambasador USA: Wizy zniesiemy najpóźniej w 2020

Kto zarobił na OFE?

Wideo

Materiał oryginalny:

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
6 maja, 16:42, tomek_pb2:

Coś paskudnego! A przy tym skrajny debilizm! Hyży rój powinien stracić uprawnienia urbanistyczne za lokalizację i architektoniczne za wygląd. Ale najgłupsi są ci, którzy chcą kupić mieszkania w tych koszmarach !! Oczywiście realizacja jest zgodna z całą polityką władz z Kostuchy. Tzn w swoich dzielnicach parki, rekreacja, tężnie solankowe, boiska , korty baseny itp przy zaludnieniu od 150 do max 2000/ km2 ,a w centrum Katowic i w pn dzielnicach potworne przeludnienie i przeładowanie wszelkimi uciążliwościami na czele z autostradami i ich węzłami. Przypominam, że te koszmarne bloczyska powstaną w tej części Bogucic, gdzie jeszcze 10 lat temu służyły mieszkańcom: duże baseny kąpielowe, 8 kortów tenisowych ( 2 z widownią) ścianka treningowa osiedlowe boiska , górka saneczkowa itp, w otoczeniu ogródków działkowych i ogólnodostępnej zieleni. Wszystko zniszczone przez UM Katowice ! Mieszkańcy Bogucic mieli tam też SWOJE prywatne działki (z garażami), które UM PRZYMUSOWO (!) wywłaszczył, pod pretekstem porządkowania terenu "strefy kultury", płacąc po ok 250zł/m2 gruntu. A na 80% powierzchni "strefy kultury" UM urządził parking zasmradzający Bogucice i Koszutkę tysiącami aut bonzów z pd dzielnic, z Tychów, z Będzina czy innego Sosnowca, którzy trzęsą UM-Katowice. Bogucice mają już obecnie ok 5300 mieszkańców/km2 (3x więcej niż średnia dla całych Katowic). A jeszcze nie zasiedlono nowych , ciasnych blokowisk przy Karoliny i przy Leopolda. "Tężnią solankową" Bogucic jest drogowy węzeł bogucicki z ruchem tranzytowym ok 200tys aut dziennie. Nie mają żadnego ekologicznego transportu (ani pociągu ani obiecywanej przez Uszoka linii tramwajowej), a tylko śmierdzące autobusy. Nie będą miały obiecywanego w poprzednich wyborach basenu krytego. Bogucicki basen "poszedł się molestować" na Zadole, bo to blisko Krupy, a Bogucicom w jego miejsce zafundowano biurowiec na 17200m2 p.u (czyli na min 1000 biurw), zlokalizowany niby przy 10 pasowej DTŚ, ale bez dostępu do niej , a z dojazdem przez całą dzielnicę i parkowaniem na osiedlu Kukuczki. Syf projektowany w Bogucicach przy MŚ, sąsiaduje też z Koszutką (5x gęściej zaludnioną niż średnia Katowic) oraz poprzez DTŚ z Oś Rozdzieńskiego (10 razy gęściej zaludnionym niż średnia Katowic). I to wszystko w mieście , którego średnia gęstość zaludnienia (ok 1700/km2) jest najniższa ze wszystkich miast wojewódzkich, a dzielnice pd o zaludnieniu od 150 do ok 900/km2 nie mają żadnych śmierdzących uciążliwości, mają linie kolejowe (Podlesie, Murcki, Kostuchna, Zarzecze) nawet budują im linie tramwajowe (Kostuchna). W dodatku ta ogromna szpetota oddzieli ceglaną zabudowę starych Bogucic od ceglanej zabudowy MŚ, zasłoni widok i słońce od pd-zach, a nie będzie pasować, do niczego w sąsiedztwie. Najbardziej syfiata stara zabudowa Bogucic i tak pozostanie jak była. Jak widać, potencjalnym, nowym mieszkańcom , pan Przemo(c) oferuje to samo, co aktualnym mieszkańcom Bogucic, Dąbrówki, Koszutki, Centrum, Dębu, Tauzena, Gwiazd i innych zasyfionych dzielnic zapewnili Dziewior, Uszok i Krupa. Tzn ciasnotę, spaliny i hałas 200tys aut tranzytu, najgorsze powietrze w Polsce (wg air quality index) i najkrótsze życie w Polsce (wg GUS-trwanie życia) . Ci potencjalni mieszkańcy mają tą przewagę nad aktualnymi, że mogą się nie wprowadzać, jeśli mają trochę oleju w głowie. Jednak, sądząc po wyborze Krupy, idiotów w Katowicach nie brakuje. Aktualnych mieszkańców, powinny bronić przed taką "urbanistyką" jakieś SARPy, albo nawet prokuratura, ale obawiam się, że w Katowicach to sąsiedzi Krupy albo tego "Przema".

100/10 do tego dodać jeszcze spalarnie śmieci w północnej części Katowic i mamy obraz dopełniony

m
mikuś

No cóż super sprawa dla inwestorów pod wynajem , jak osiedla w Gdańsku a właściciele HU. wie skąd byle 4 tyś za miesiąc wziąć za wynajem. już dawno naj pensja powinna wynosić 1000 euro -4200 brutto byśmy wszyscy nie zamieszkali na załężu lub szopienicach.PS. ostatnio słyszałem że na forum gospodarcze to i po 10 tyś płacili za wynajem.

G
Gość
2019-05-06T16:42:26 02:00, tomek_pb2:

Coś paskudnego! A przy tym skrajny debilizm! Hyży rój powinien stracić uprawnienia urbanistyczne za lokalizację i architektoniczne za wygląd. Ale najgłupsi są ci, którzy chcą kupić mieszkania w tych koszmarach !! Oczywiście realizacja jest zgodna z całą polityką władz z Kostuchy. Tzn w swoich dzielnicach parki, rekreacja, tężnie solankowe, boiska , korty baseny itp przy zaludnieniu od 150 do max 2000/ km2 ,a w centrum Katowic i w pn dzielnicach potworne przeludnienie i przeładowanie wszelkimi uciążliwościami na czele z autostradami i ich węzłami. Przypominam, że te koszmarne bloczyska powstaną w tej części Bogucic, gdzie jeszcze 10 lat temu służyły mieszkańcom: duże baseny kąpielowe, 8 kortów tenisowych ( 2 z widownią) ścianka treningowa osiedlowe boiska , górka saneczkowa itp, w otoczeniu ogródków działkowych i ogólnodostępnej zieleni. Wszystko zniszczone przez UM Katowice ! Mieszkańcy Bogucic mieli tam też SWOJE prywatne działki (z garażami), które UM PRZYMUSOWO (!) wywłaszczył, pod pretekstem porządkowania terenu "strefy kultury", płacąc po ok 250zł/m2 gruntu. A na 80% powierzchni "strefy kultury" UM urządził parking zasmradzający Bogucice i Koszutkę tysiącami aut bonzów z pd dzielnic, z Tychów, z Będzina czy innego Sosnowca, którzy trzęsą UM-Katowice. Bogucice mają już obecnie ok 5300 mieszkańców/km2 (3x więcej niż średnia dla całych Katowic). A jeszcze nie zasiedlono nowych , ciasnych blokowisk przy Karoliny i przy Leopolda. "Tężnią solankową" Bogucic jest drogowy węzeł bogucicki z ruchem tranzytowym ok 200tys aut dziennie. Nie mają żadnego ekologicznego transportu (ani pociągu ani obiecywanej przez Uszoka linii tramwajowej), a tylko śmierdzące autobusy. Nie będą miały obiecywanego w poprzednich wyborach basenu krytego. Bogucicki basen "poszedł się molestować" na Zadole, bo to blisko Krupy, a Bogucicom w jego miejsce zafundowano biurowiec na 17200m2 p.u (czyli na min 1000 biurw), zlokalizowany niby przy 10 pasowej DTŚ, ale bez dostępu do niej , a z dojazdem przez całą dzielnicę i parkowaniem na osiedlu Kukuczki. Syf projektowany w Bogucicach przy MŚ, sąsiaduje też z Koszutką (5x gęściej zaludnioną niż średnia Katowic) oraz poprzez DTŚ z Oś Rozdzieńskiego (10 razy gęściej zaludnionym niż średnia Katowic). I to wszystko w mieście , którego średnia gęstość zaludnienia (ok 1700/km2) jest najniższa ze wszystkich miast wojewódzkich, a dzielnice pd o zaludnieniu od 150 do ok 900/km2 nie mają żadnych śmierdzących uciążliwości, mają linie kolejowe (Podlesie, Murcki, Kostuchna, Zarzecze) nawet budują im linie tramwajowe (Kostuchna). W dodatku ta ogromna szpetota oddzieli ceglaną zabudowę starych Bogucic od ceglanej zabudowy MŚ, zasłoni widok i słońce od pd-zach, a nie będzie pasować, do niczego w sąsiedztwie. Najbardziej syfiata stara zabudowa Bogucic i tak pozostanie jak była. Jak widać, potencjalnym, nowym mieszkańcom , pan Przemo(c) oferuje to samo, co aktualnym mieszkańcom Bogucic, Dąbrówki, Koszutki, Centrum, Dębu, Tauzena, Gwiazd i innych zasyfionych dzielnic zapewnili Dziewior, Uszok i Krupa. Tzn ciasnotę, spaliny i hałas 200tys aut tranzytu, najgorsze powietrze w Polsce (wg air quality index) i najkrótsze życie w Polsce (wg GUS-trwanie życia) . Ci potencjalni mieszkańcy mają tą przewagę nad aktualnymi, że mogą się nie wprowadzać, jeśli mają trochę oleju w głowie. Jednak, sądząc po wyborze Krupy, idiotów w Katowicach nie brakuje. Aktualnych mieszkańców, powinny bronić przed taką "urbanistyką" jakieś SARPy, albo nawet prokuratura, ale obawiam się, że w Katowicach to sąsiedzi Krupy albo tego "Przema".

tomek_pb2, dobrze się czujesz?

t
tomek_pb2

Coś paskudnego! A przy tym skrajny debilizm! Hyży rój powinien stracić uprawnienia urbanistyczne za lokalizację i architektoniczne za wygląd. Ale najgłupsi są ci, którzy chcą kupić mieszkania w tych koszmarach !! Oczywiście realizacja jest zgodna z całą polityką władz z Kostuchy. Tzn w swoich dzielnicach parki, rekreacja, tężnie solankowe, boiska , korty baseny itp przy zaludnieniu od 150 do max 2000/ km2 ,a w centrum Katowic i w pn dzielnicach potworne przeludnienie i przeładowanie wszelkimi uciążliwościami na czele z autostradami i ich węzłami. Przypominam, że te koszmarne bloczyska powstaną w tej części Bogucic, gdzie jeszcze 10 lat temu służyły mieszkańcom: duże baseny kąpielowe, 8 kortów tenisowych ( 2 z widownią) ścianka treningowa osiedlowe boiska , górka saneczkowa itp, w otoczeniu ogródków działkowych i ogólnodostępnej zieleni. Wszystko zniszczone przez UM Katowice ! Mieszkańcy Bogucic mieli tam też SWOJE prywatne działki (z garażami), które UM PRZYMUSOWO (!) wywłaszczył, pod pretekstem porządkowania terenu "strefy kultury", płacąc po ok 250zł/m2 gruntu. A na 80% powierzchni "strefy kultury" UM urządził parking zasmradzający Bogucice i Koszutkę tysiącami aut bonzów z pd dzielnic, z Tychów, z Będzina czy innego Sosnowca, którzy trzęsą UM-Katowice. Bogucice mają już obecnie ok 5300 mieszkańców/km2 (3x więcej niż średnia dla całych Katowic). A jeszcze nie zasiedlono nowych , ciasnych blokowisk przy Karoliny i przy Leopolda. "Tężnią solankową" Bogucic jest drogowy węzeł bogucicki z ruchem tranzytowym ok 200tys aut dziennie. Nie mają żadnego ekologicznego transportu (ani pociągu ani obiecywanej przez Uszoka linii tramwajowej), a tylko śmierdzące autobusy. Nie będą miały obiecywanego w poprzednich wyborach basenu krytego. Bogucicki basen "poszedł się molestować" na Zadole, bo to blisko Krupy, a Bogucicom w jego miejsce zafundowano biurowiec na 17200m2 p.u (czyli na min 1000 biurw), zlokalizowany niby przy 10 pasowej DTŚ, ale bez dostępu do niej , a z dojazdem przez całą dzielnicę i parkowaniem na osiedlu Kukuczki. Syf projektowany w Bogucicach przy MŚ, sąsiaduje też z Koszutką (5x gęściej zaludnioną niż średnia Katowic) oraz poprzez DTŚ z Oś Rozdzieńskiego (10 razy gęściej zaludnionym niż średnia Katowic). I to wszystko w mieście , którego średnia gęstość zaludnienia (ok 1700/km2) jest najniższa ze wszystkich miast wojewódzkich, a dzielnice pd o zaludnieniu od 150 do ok 900/km2 nie mają żadnych śmierdzących uciążliwości, mają linie kolejowe (Podlesie, Murcki, Kostuchna, Zarzecze) nawet budują im linie tramwajowe (Kostuchna). W dodatku ta ogromna szpetota oddzieli ceglaną zabudowę starych Bogucic od ceglanej zabudowy MŚ, zasłoni widok i słońce od pd-zach, a nie będzie pasować, do niczego w sąsiedztwie. Najbardziej syfiata stara zabudowa Bogucic i tak pozostanie jak była. Jak widać, potencjalnym, nowym mieszkańcom , pan Przemo(c) oferuje to samo, co aktualnym mieszkańcom Bogucic, Dąbrówki, Koszutki, Centrum, Dębu, Tauzena, Gwiazd i innych zasyfionych dzielnic zapewnili Dziewior, Uszok i Krupa. Tzn ciasnotę, spaliny i hałas 200tys aut tranzytu, najgorsze powietrze w Polsce (wg air quality index) i najkrótsze życie w Polsce (wg GUS-trwanie życia) . Ci potencjalni mieszkańcy mają tą przewagę nad aktualnymi, że mogą się nie wprowadzać, jeśli mają trochę oleju w głowie. Jednak, sądząc po wyborze Krupy, idiotów w Katowicach nie brakuje. Aktualnych mieszkańców, powinny bronić przed taką "urbanistyką" jakieś SARPy, albo nawet prokuratura, ale obawiam się, że w Katowicach to sąsiedzi Krupy albo tego "Przema".

G
Gość

Planujesz remont? A może potrzebujesz pieniędzy na komunie? Pożycz pieniądze przez internet. Pierwsza pożyczka do 3 000 zł, bez prowizji. Nie musisz oddawać wszystkiego po miesiącu, teraz masz na to 61 dni

https://link.do/DnzTL

f
fdsaqwertt

zdecydowanie popieram te koncepcje, nie rozumiem protestow. I najlepiej rozebrać te stare familoki kilkaset metrow dalej w Bogucicach.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3