Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa S1 Mysłowice - Bielsko-Biała. Obwodnica Oświęcimia to odcinek pod specjalnym nadzorem. Jest umowa na budowę z Budimeksem

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
S1 to bardzo ważna droga, biegnąca od węzła Pyrzowice Lotnisko do granicy ze Słowacją w Zwardoniu. Od Mysłowic do Bielska-Białej będzie poprowadzona zupełnie nowym śladem.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
S1 to bardzo ważna droga, biegnąca od węzła Pyrzowice Lotnisko do granicy ze Słowacją w Zwardoniu. Od Mysłowic do Bielska-Białej będzie poprowadzona zupełnie nowym śladem.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Marzena Bugała
Budowa S1 Mysłowice - Bielsko-Biała. Obwodnica Oświęcimia to odcinek pod specjalnym nadzorem. W ubiegłym tygodniu Marek Niełacny, dyrektor katowickiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podpisał umowę z przedstawicielami konsorcjum firm Porr i Mota Engil na budowę odcinka S1 Oświęcim Dankowice. Dziś po kilkutygodniowej analizie wybrano wykonawcę obwodnicy Oświęcimia. To będzie inwestycja pod specjalnym nadzorem, bo biegnie w sąsiedztwie dawnego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz Birkenau.

Budowa S1 Mysłowice - Bielsko-Biała. Obwodnica Oświęcimia to odcinek pod specjalnym nadzorem

Obwodnica Oświęcimia to jeden z czterech odcinków S1 między Mysłowicami i Bielsko-Białą i drugi, który ma już wybranego wykonawcę. Obwodnica Oświęcimia będzie przebiegać będzie po nowym śladzie od S1 do istniejącej DK44. Na tej części S1 powstaną trzy mosty: na Wiśle, Sole i Młynówce oraz wiadukt kolejowy.

Budimex wybuduje wszystko za 467,6 mln zł.
Przetarg na projekt i budowę obwodnicy Oświęcimia ogłoszono 30 grudnia 2019 r., a 27 marca 2020 r. otwarte zostały oferty, które złożyło 10 wykonawców. Firma Budimex zaproponowała najkorzystniejszą cenę, skrócenie terminu realizacji o 3 miesiące i przedłużenie okresu gwarancji o 5 lat.

- Pozostali wykonawcy uczestniczący w postępowaniu przetargowym mogą, w ciągu 10 dni, składać odwołania od wyboru najkorzystniejszej oferty. Jeżeli nikt nie złoży odwołania, umowę z wykonawcą podpiszemy w czerwcu 2020 r. – deklarują przedstawiciele GDDKiA.

Budowa S1: To będzie dwupasmówka

Obwodnica Oświęcimia będzie dwupasmówką. Na taką obwodnice od dawna czekają kierowcy. Wykonawca ma też za zadanie uzyskanie w imieniu GDDKiA wymaganych opinii, uzgodnień, pozwoleń, zezwoleń, decyzji niezbędnych do zaprojektowania i zrealizowania inwestycji oraz uzyskanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie drogi. Wszystkie te czynności trzeba wykonać w ciągu 36 miesięcy od daty podpisania umowy. Wtedy też droga ma być gotowa i kierowcy będą mogli z niej skorzystać.

S1 w tym miejscu, to odcinek specjalny

Obwodnica Oświęcimia to też jeden ze specjalnych odcinków S1, bo będzie przebiegał w sąsiedztwie byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Wcześniej, w związku z tym został opracowany „Raport z oceny oddziaływania na dobro światowego dziedzictwa – Auschwitz-Birkenau niemiecki, nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945) dla inwestycji pn. „Budowa drogi ekspresowej S1 od węzła Kosztowy II w Mysłowicach do węzła Suchy Potok w Bielsku-Białej”, w którym szczegółowo opisano genezę specjalnego traktowania tego obszaru, przeprowadzono analizy uwarunkowań lokalizacji i rozwiązań elementów drogi oraz sformułowano zalecenia, które należy ująć na kolejnych etapach przygotowania i realizacji inwestycji.

Raport podlega analizie ekspertów wskazanych przez UNESCO.

Wykonawca opracowując projekt budowlany, powinien uwzględnić zapisy zawarte w raporcie i zastosować rozwiązania zgodne z tymi zapisami.

Budowa S1. Na odcinku od Podwarpia do Pyrzowic powstaje druga jezdnia. dzięki temu kierowcy będą mogli korzystać tu z dwóch pasów ruchu w każdym kierunku. W Beskidach trwa wycinka drzew i wyburzanie obiektów na trasie przebiegu S1 omijającym Węgierską Górkę.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Nowy, 15-kilometrowy, odcinek S1 między Oświęcimiem i Dankow...

Cała S1 między Mysłowicami i Bielsko-Białą została podzielona na cztery odcinki.

Odcinek I: węzeł Kosztowy II (z węzłem) - węzeł Oświęcim (bez węzła)

 • droga ekspresowa o długości 12,865 km
 • obwodnica Bierunia o długości 2,1 km
 • trzy węzły drogowe: Kosztowy II, Lędziny, Bieruń
 • para Miejsc Obsługi Podróżnych o funkcji wypoczynkowo-usługowej: Lędziny Wschód (klasa II) oraz Lędziny Zachód (klasa III). Trwa procedura przetargowa.

Odcinek II: węzeł Oświęcim (z węzłem) - Dankowice (wykonawca wybrany - Porr i Mota Engil)

 • droga ekspresowa o długości 15,165 km
 • trzy węzły drogowe: Oświęcim, Wola, Brzeszcze Umowa na projekt i budowę tego odcinka została podpisana 14 maja 2020 r.

Odcinek III: Dankowice - węzeł Suchy Potok (z węzłem) - trwa pzretarg

 • droga ekspresowa o długości 12,02 km • dwa węzły drogowe: Stara Wieś, Suchy Potok
 • para Miejsc Obsługi Podróżnych o funkcji wypoczynkowo-usługowej: Dankowice Zachód (klasa) oraz Dankowice Wschód (klasa III)
 • obwód utrzymania drogowego

Odcinek IV: obwodnica Oświęcimia

 • droga dwujezdniowa o długości 9,045 km
 • trzy mosty : na Wiśle, Sole i Młynówce oraz wiadukt kolejowy

Lokalizacja obwodnicy obejmie województwa: małopolskie i śląskie, powiaty: oświęcimski i bieruńsko - lędziński, gminy: Bojszowy i Oświęcim.

S1 najważniejsza droga w Śląskiem

Wszystkie odcinki realizowane są formule „Projektuj i buduj”, a docelowo droga S1 będzie mieć 135 km długości. Stanie się ekspresowym połączeniem od granicy państwa w Zwardoniu do lotniska w Pyrzowicach i autostrady A1, ale także ważnym połączeniem międzynarodowym.

S1 znajduje się w VI korytarzu Transeuropejskiej Sieci Transportowej łączącej kraje basenu Morza Bałtyckiego z krajami Europy Południowej. Przebiega w osi priorytetowej TEN-T nr 25 czyli „osi drogowej Gdańsk-Brno/Bratysława-Wiedeń”. Przedłużeniem drogi ekspresowej S1 na południe od granic Polski jest słowacka autostrada D3, relacji Żylina - Skalite.

Obejrzyj dokładnie

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera