Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa S1 Mysłowice - Bielsko-Biała. Wybrano wykonawcę S1 od Dankowic do Bielska Białej

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Na budowie S1 między Pyrzowicami i Podwarpiem powstaje druga jezdnia. Drogowcy kładą już asfalt na części tego odcinka.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Na budowie S1 między Pyrzowicami i Podwarpiem powstaje druga jezdnia. Drogowcy kładą już asfalt na części tego odcinka.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE GDDKiA
Wiadomo już kto wybuduje ponaddwunastokilometrowy odcinek ekspresowej drogi S1 między Węzłem Dankowice i Suchym Potokiem. To część całkiem nowej drogi w standardzie ekspresowym, jaka powstanie między Mysłowicami a Bielsko-Białą. Będzie to zupełnie nowa droga w województwie śląskim.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała właśnie najkorzystniejszą ofertę, spośród dziewięciu firm, zainteresowanych budową tego odcinka S1.

Mirbud i Kobylarnia wybudują kolejny odcinek S1

Okazała się nią oferta konsorcjum firm Mirbud i Kobylarnia, które zaoferowały wykonanie inwestycji za 586,71 mln zł. GDDKiA zamierzała przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia 733,98 mln zł. A to oznacza, że inwestycja będzie tańsza niż zakładano.
Oprócz ceny zastosowano dwa dodatkowe kryteria oceny ofert: skrócenie czasu realizacji oraz przedłużenie okresu gwarancji jakości.

INFRASTRUKTURA BUDOWA DRÓG, ZOBACZ KONIECZNIE

Mirbud w konsorcjum z Kobylarnią oraz Zrzeszeniem Budowlanym Interbudmontaż buduje też kolejny odcinek tej ekspresówki między Przybędzą i Milówką. To tzw. obejście Węgierskiej Górki.
Prawdopodobnie w ciągu kilku następnych tygodni nastąpi podpisanie umowy z wybraną firmą.

Budowa drogi ekspresowej S1 od Podwarpia do Pyrzowic.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Budowa drogi ekspresowej S1 od Podwarpia do Pyrzowic z persp...

- Prace projektowe i roboty wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie zostaną ukończone w terminie nie dłuższym niż 33 miesięcy od daty zawarcia umowy. Do czasu realizacji robót nie wlicza się okresów zimowych, które trwają pomiędzy 15 grudnia a 15 marca – mówi Marek Prusak, rzecznik GDDKiA w Katowicach.

Zobacz koniecznie

Wszystkie odcinki S1 między Mysłowicami a Bielskiem-Białą realizowane będą w formule „Projektuj i buduj”.

Na S1 będą tu dwa węzły i MOP-y

Na nieco ponad 12-kilometrowym odcinku nowej S1 między Dankowicami i Bielsko-Białą (węzeł Suchy Potok) powstanie dwujezdniowa drogę ekspresowa po dwa pasy ruchu z rezerwą pod trzeci pas (w pasie dzielącym), dwa węzły drogowe (Stara Wieś i Suchy Potok), a także inne drogi towarzyszące drodze ekspresowej oraz drogi obsługujące tereny przyległe. Droga będzie miała nawierzchnię biutumiczną (asfaltową). Przy trasie będą też powstawały Miejsca Obsługi Podróżnych (Dankowice Zachód (klasa II) oraz Dankowice Wschód (klasa III), Obwód Utrzymania Drogi, urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, ochrony środowiska oraz systemy odwodnienia i oświetlenia trasy. dwa węzły drogowe:

S1 to ważna droga dla regionu

Droga ekspresowa S1 połączy Pyrzowice (A1) z granicą ze Słowacją w Zwardoniu oraz ze słowacką autostradą D3.
Droga ekspresowa S1 od węzła Kosztowy II w Mysłowicach do węzła Suchy Potok w Bielsku-Białej połączy istniejące odcinki S1 z Bielska-Białej w kierunku Zwardonia (oraz trasę S52 z Bielska-Białej do Cieszyna) z drogą S1 od Mysłowic w stronę Dąbrowy Górniczej i dalej - lotniska Katowice w Pyrzowicach oraz przylotniskowego węzła autostrady A1.

Trwa budowa tzw. obejścia Węgierskiej Górki. Zobacz zdjęcia inwestycji z drona.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Trwa budowa tzw. obejścia Węgierskiej Górki. Zobacz zdjęcia ...

Trwa przebudowa S1 do Pyrzowic

Aby dokończyć całą arterię, potrzebne jest zakończenie budowy drugiej jezdni wysuniętego najdalej na północ odcinka S1 Lotnisko - Podwarpie o długości ok. 9,5 km, przebudowa do standardu drogi ekspresowej istniejącej drogi krajowej nr 1 od Podwarpia do Dąbrowy Górniczej (16 grudnia 2019 r. ogłosiliśmy przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie drogi ekspresowej S1 Podwarpie - Dąbrowa Górnicza o długości 6,950 km po istniejącym śladzie drogi krajowej nr 1) oraz budowa nowej obwodnicy Węgierskiej Górki o długości 8,5 km (umowę podpisaliśmy 10 października 2019 r.).

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera