MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budowa S1 z Mysłowic do Bielska-Białej. Otwarto oferty na koncepcję programową

Anna Dziedzic
Budowa nowego odcinka drogi ekspresowej S1 z Mysłowic do Bielska- Białej zaczyna nabierać rumieńców. Kilka dni temu (7 sierpnia) w katowickim oddziale generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad otwarto oferty złożone przez firmy zainteresowane wykonaniem koncepcji programowej dla budowy drogi ekspresowej S1 od węzła Kosztowy do II w Mysłowicach do węzła Suchy Potok w Bielsku-Białej.

Oferty złożyło dziewięć firm. Najtańsza złożona przez firmę Multikonsult Polska Sp. z o.o. Opiewała na 5,6 mln zł. Najdroższą ofertę złożyła firma Mosty Katowice – 16,9 mln zł. Inwestor, czyli GDDKiA ma na ten cel 9,4 mln zł (pozostałe oferty: BPBDiM Transprojekt-Warszawa – nieco ponad 13 mln zł, Trakt - 9,7 mln zł, Egis Poland – 8,8 mln zł, konsorcjum firm: TPF Warszawa i TPF Gentisa Euroestudios Hiszpania – 8,9 mln zł, IVIA - 8,1 mln zł, konsorcjum firm: Complex Projekt Katowice i Autostrada II – 11,9 mln zł, konsorcjum firm: MP-Mosty, MPRB i MP – 13,3 mln zł). Firmę, która wygra tę rywalizację poznamy jednak trochę później.
- Ogłoszenie wyboru najkorzystniejszej oferty nastąpi prawdopodobnie dopiero w czwartym kwartale – mówi Marek Prusak, rzecznik katowickiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Firma, której oferta zostanie ostatecznie uznana za najlepszą będzie musiała wykonać koncepcję w ciągu 11 miesięcy. Przez następne 10 miesięcy jej przedstawiciele będą zobligowani do wsparcia GDDKiA podczas procedury przetargowej na wybór wykonawcy tej inwestycji.

To najdłuższy odcinek S1

Koncepcja programowa dotyczy bardzo ważnego, najdłuższego z planowanych do budowy odcinka S1, budowanego po nowym śladzie. Chodzi o drogę o długości prawie ponad 39 km. Budowa S 1 od węzła Suchy Potok do Mysłowic to kolejny odcinek po tzw. obejściu Węgierskiej Górki, dzięki któremu, trasa S1 ma być wygodną droga ekspresową od granicy w Zwardoniu aż do lotniska w Pyrzowicach i węzła łączącego ją tutaj z autostradą A1.
Zakłada ona także budowę obwodnicy Oświęcimia i Bierunia. Planowana jest bowiem zmiana dotychczasowego przebiegu DK44 i powiązanie jej z drogą S1 w sposób zapewniający obejście miejscowości Bieruń i Oświęcim. Powstanie osiem węzłów: Kosztowy II, Lędziny, Bieruń, Oświęcim, Wola, Brzeszcze, Stara Wieś i Suchy Potok. Kierowcy podróżujący tym odcinkiem będą mogli korzystać z czterech miejsc obsługi podróżnych (MOP). S1 będzie przebiegać z Kosztów pograniczem Lędzin i Imielina, następnie przez Bieruń Nowy oraz Bojszowy.

S1 po nowym śladzie

Odcinek stanowi kontynuację drogi ekspresowej S1, po nowym śladzie od węzła Kosztowy II w Mysłowicach do węzła Suchy Potok w Bielsku-Białej. W węźle Suchy Potok projektowany odcinek łączy się z istniejącym odcinkiem drogi ekspresowej S52 Bielsko-Biała – Cieszyn (granica z Republiką Czeską). Do sierpnia 2016 r. droga na tym odcinku była oznaczona jako S1. Trasa łączy się także w tym miejscu z istniejącym odcinkiem drogi ekspresowej S1 Bielsko-Biała – Zwardoń (granica ze Słowacją). Tu również zmieniło się nazewnictwo, bo do sierpnia 2016 r. droga na tym odcinku nosiła nazwę S69. S1 łączy się również z projektowaną drogą ekspresową S52 Bielsko-Biała – Głogoczów, tzw. Beskidzką Drogą Integracyjną.

Podwyżki w Biedronce, Lidlu, Auchan. Ile zarabiają?

KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni