Wbicie łopaty na budowie S1
Na placu budowy beskidzkiej części ekspresowej S1 prace przygotowawcze trwają już od kilku tygodni. Odbywa się na przykład wycinka drzew czy ostatnie wyburzenia obiektów stojących na trasie ekspresówki. Jednak w czwartek (25 czerwca br.), na trzy dni przed wyborami prezydenckimi w Polsce zorganizowano tu symboliczne „wbicie łopaty” oznaczające rozpoczęcie budowy tego odcinka S1.
- Budowa S1: To będzie odcinek specjalny, w pobliżu Auschwitz
- Tu staniesz w korku. Ruch w woj. śląskim coraz większy
- Nowy odcinek S1 ma wykonawcę. Będzie gotowy za 3,5 roku
- Trasa S1 w budowie. Tak powstaje śląski drogowy kręgosłup
- Kiedy odcinek S1, zwany „drogą śmierci”, straci złą sławę?
- Kiedy w Śląskiem inteligentny system zarządzania ruchem?
Przyjechał minister Adamczyk
Udział w tej uroczystości wziął minister infrastruktury – Andrzej Adamczyk. W swoim przemówieniu odniósł się nie tylko do kwestii dotyczących samej inwestycji. Nie zabrakło akcentów przedwyborczych.
- To w perspektywie mieszkańców Żywiecczyzny wielka uroczystość, historyczna, Czekali na to 20, 30 lat, ale ta inwestycja została wykreślona z realizacji przez naszych poprzedników w 2007 roku. Potem wiele lat żyli bez nadziei, bo poprzednikom brakowało wiary w Polskę – mówił Adamczyk.
Autostrada A1 za Częstochową jest betonowana przez ogromną m...
Na trzy dni przed wyborami po prostu nie dało się uniknąć wyborczych akcentów, minister mówił m.in. o tym, jak wielki udział w tej inwestycji miała prezydentura Andrzeja Dudy.
To kluczowy odcinek śląskiej S1
Budowa tzw. obejścia Węgierskiej Górki jest kluczowa dla całego przebiegu tej drogi ekspresowej. Jest jedną z najważniejszych inwestycji dla mieszkańców Węgierskiej Gorki czy Milówki, przez które codziennie sunie sznur ciężkich tirów, jadących do granicy w Zwardoniu.
Najtrudniejszy odcinek z dwoma tunelami
To też jeden z najtrudniejszych do wybudowania odcinków śląskiej ekspresówki. Trasa tej części S1 biegnie w górzystym terenie, inwestycja wymaga budowy aż dwóch tuneli pod górami. Jeden z nich będzie miał 800 m długości, a drugi kilometr.
Drogę ekspresową S1 w tym miejscu będzie budowało konsorcjum Mirbud i Kobylarnia oraz spółki Interbudmontaż z Ukrainy. Konsorcjum opracowało dokumentację projektowo-wykonawczą, która została przyjęta do realizacji 6 maja br. Po trwających w maju i czerwcu pracach przygotowawczych, rozpoczyna się najważniejszy etap realizacji tej inwestycji – czyli roboty budowlane.
Całość inwestycji zostanie zrealizowana do sierpnia 2023 r.
Wartość umowy na zaprojektowanie i wbudowanie tego odcinka drogi wynosi 1, 37 mld zł.
Jaka będzie beskidzka ekspresówka?
8,5-kilometrowy odcinek S1 w tym miejscu będzie drogą o dwóch pasach ruchu w każdym kierunku. Trasa będzie miała nawierzchnie asfaltową. Powstaną dwa węzły Przybędza i Milówka, wykonane częściowo w ramach budowy sąsiednich odcinków, rozbudowane zostaną o dodatkowe łącznice, umożliwiające pełne skomunikowanie z pozostałymi drogami.
Budowa drogi ekspresowej S1 na odcinku obwodnicy Węgierskiej Górki jest jednym z kluczowych przedsięwzięć objętych rządowym Programem Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.), które zapewni bezpośrednie, szybkie połączenie na trasie Bielsko-Biała - granica polsko-słowacka (Zwardoń) - Svrcinovec (powiat Czadca, Słowacja).
Śląskie: A4, A1, DTŚ, gierkówka. Tak powstawały najważniejs...
Jak informuje generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, ta droga ekspresowa znajduje się w VI korytarzu Transeuropejskiej Sieci Transportowej łączącej kraje basenu Morza Bałtyckiego z krajami Europy Południowej i przebiegającej w osi priorytetowej TEN-T nr 25 „oś drogowa Gdańsk-Brno/Bratysława-Wiedeń”. Przedłużeniem drogi ekspresowej S1 na południe, poza granicami Polski, jest słowacka autostrada D3 relacji Żylina - Skalite.
Musisz to wiedzieć
Zobacz koniecznie
Bądź na bieżąco i obserwuj
iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?