Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa trzech basenów w Katowicach będzie mocno opóźniona. Powód? Grunty ZDJĘCIA

LOTA
Budowa basenów w Katowicach rozpoczęła się w ubiegłym roku. Kompleksy – budynki pływalni połączone z halami sportowymi – powstają przy ulicach Kościuszki, Hallera i Wczasowej. Postępy na budowach jednak nie imponują. Powodem jest konieczność uzdatniania i odpowiedniego przygotowania gruntów.
Budowa basenów w Katowicach rozpoczęła się w ubiegłym roku. Kompleksy – budynki pływalni połączone z halami sportowymi – powstają przy ulicach Kościuszki, Hallera i Wczasowej. Postępy na budowach jednak nie imponują. Powodem jest konieczność uzdatniania i odpowiedniego przygotowania gruntów. Mat. Prasowe
Budowa trzech basenów w Katowicach będzie miała spory poślizg. Otwarcie pływalni w Brynowie oraz Szopienicach opóźni się o pięć miesięcy, nie wiadomo natomiast o ile wydłuży się realizacja basenu przy parku Zadole w Ligocie. O opóźnieniach poinformowali przedstawiciele ratusza. Powód? Konieczność uzdatniania gruntów, na których powstają obiekty.

Budowa basenów w Katowicach rozpoczęła się w ubiegłym roku. Kompleksy – budynki pływalni połączone z halami sportowymi – powstają przy ulicach Kościuszki, Hallera i Wczasowej. Postępy na budowach jednak nie imponują. Powodem jest konieczność uzdatniania i odpowiedniego przygotowania gruntów.

Budowa basenów w Katowicach będzie opóźniona

Jak przypominają katowiccy urzędnicy, jeszcze przed decyzją o ostatecznej lokalizacji basenów, zlecono wykonanie wstępnych badań gruntu wraz z opracowaniem dokumentacji geologiczno - inżynierskiej. Dokumentacja została przekazana projektantowi basenów, który na tej podstawie oraz po konsultacji z geologiem dokonał zapisu w projekcie konstrukcji, że przed rozpoczęciem robót związanych z posadowieniem obiektu, zachodzi konieczność wykonania serii odwiertów.

- Wykonawcy zrealizowali odwierty oraz sporządzili opracowanie z wykonania wierceń w miejscach anomalii geofizycznych. Projektant po przeanalizowaniu otrzymanych opinii wydał wytyczne projektowe posadowienia obiektów – tłumaczą urzędnicy. Dla każdego basenu wytyczne są inne. I tak przy ul. Hallera trzeba wykonać pod fundamentami iniekcję niskociśnieniową ujednolicającą grunt do głębokości 10 metrów pod posadowieniem, a w przypadku występowania gruntów nienośnych – do podłoża nośnego.

ZOBACZ ZDJĘCIA

- Na podstawie wydanych zaleceń - zostały opracowane przez projektanta projekty uzdatnienia podłoża, które zostały przekazane wykonawcom robót do realizacji jako roboty dodatkowe, nieobjęte zamówieniem podstawowym. Wykonawcy po analizie zaleceń projektowych poinformowali, że konieczne dodatkowe prace do wykonania będą miały wpływ na termin zakończenia budowy basenów – mówi Maciej Stachura, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice.

Firma NDI S.A., która prowadzi prace przy budowie basenów przy ul. Hallera i ul. Kościuszki, poinformowała magistrat, że prace na obu basenach zakończy we wrześniu 2019 roku, czyli pięć miesięcy później niż pierwotnie zakładano. Opóźnienie będzie również na budowie basenu przy Wczasowej (tu wykonawcą jest Erbud), ale nie wiadomo jeszcze jak duże.

- Oczywiście chcielibyśmy, żeby baseny powstały według wcześniejszego harmonogramu, ale te inwestycje mają służyć mieszkańcom Katowic wiele lat i priorytetem jest dla nas solidne i rzetelne wykonanie – przekonuje Stachura.

Prace na wszystkich trzech basenach trwają. Przy ul. Hallera prace w zakresie uzdatniania terenu zostały prawie w całości zakończone. Przy Kościuszki są w trakcje, natomiast przy Wczasowej prace związane z uzdatnianiem podłoża planowane są na maj – tu wykonawca przygotowuje się do prac związanych z iniektowaniem 194 otworów.

Dodatkowe prace na budowie, to jak przyznają urzędnicy, również zwiększenie kosztów budowy. Dotąd szacowano, że wszystkie trzy inwestycje pochłoną 77 mln zł (koszty robót budowlanych, usługi projektowe i inżyniera kontraktu). - Po wzroście kosztów – na dzień dzisiejszy zaangażowanie finansowe wykonania trzech basenów z halami sportowymi wynosi 82,4 mln zł – wyliczają przedstawiciele miasta.

Trzy baseny w Katowicach zamiast aquaparku

Przypomnijmy, że trzy baseny w Katowicach są alternatywą wobec parku wodnego, z którego budowy zrezygnował Marcin Krupa.

Wszystkie trzy powstaną na wzór pływalni w Lublinie, który zaprojektowała łódzka Pracownia Projektowa PION Andrzeja Kusztelaka. Wizualnie obiekty będą podobne, różnić mają się natomiast funkcjami. Każdy z nich będzie parterowym, podpiwniczonym budynkiem z częścią basenową i halą sportową.

W każdej pływalni będzie basen 6-torowy długi na 25 metrów i szeroki na 16 metrów ze stalową niecką głęboką na około 2 metry oraz strefa rekreacyjno - pływacka z brodzikiem dla dzieci i basenem do nauki pływalnia (głębokim na ok. 80 cm), a także częścią rekreacyjną z masażami wodnymi, gejzerami, grzybkiem wodnym, ławeczką powietrzną, jacuzzi, brodzikiem dla najmłodszych dzieci. Przy basenach będą trybuny na 115 miejsc oraz sauny: turecka i fińskie. W każdej z pływalni będzie także długa na 80 metrów, częściowo zewnętrzna, zjeżdżalnia.

W budynkach będzie też część sportowa, oddzielona od tej basenowej. Tu będą się znajdowały siłownia, sala fitness oraz hala sportowa. Ale nie wszędzie. W Zadolu w miejsce siłowni i sali fitness powstaną pomieszczenia dla zespołu gabinetów rehabilitacji. Także w tym obiekcie przy Wczasowej, będzie możliwość wyjścia z części basenowej na zewnętrzną plażę przy budynku. Z kolei na pływalni przy ulicy Kościuszki hala sportowa będzie dedykowana dla gimnastyki sportowej. Przed wszystkimi obiektami powstaną parkingi.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera