Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowali hutę, teraz mają za to swoje rondo

Piotr Sobierajski
Hutę Katowice budowali mieszkańcy całego kraju
Hutę Katowice budowali mieszkańcy całego kraju (© jerzy mirski, muzeum miejskie sztygarka)
Już tylko nieco ponad miesiąc pozostał do 15 kwietnia, kiedy to Dąbrowa Górnicza żyć będzie 40. rocznicą wbicia pierwszej łopaty na budowie największego kombinatu metalurgicznego w Polsce, Huty Katowice. Nie zabraknie m.in. konferencji, na której będzie można zobaczyć filmy związane z powstawaniem huty, wystawy oraz spotkania pod pomnikiem, prezentującym moment rozpoczęcia tej ogromnej inwestycji, którą budowało 50 tys. osób z całego kraju.

By upamiętnić to wydarzenie, rondo w dzielnicy Gołonóg, u zbiegu ulic Kasprzaka i Piłsudskiego, nosić będzie nazwę "Budowniczych Huty Katowice". Zgodzili się na to na ostatniej sesji Rady Miejskiej dąbrowscy radni, choć nie było wśród nich jednomyślności.

- Nie neguję wysiłku tych, którzy budowali Hutę Katowice, ale nie można przesądzać, że ta inwestycja przysłużyła się dobrze Dąbrowie Górniczej i Polsce - stwierdza radny Zbigniew Łukasik.

- Nie mamy prawa odmawiać nikomu potu, krwi i łez - przekonuje radny Tadeusz Orpych. - To był prawdziwy skok cywilizacyjny, budowniczy zasługują na uhonorowanie - dodaje.

W uroczystości związane z 40-leciem rozpoczęcia budowy Huty Katowice włączyli się obecni właściciele kombinatu ArcelorMittal Poland S.A. Umowę w tej sprawie podpisał Sanjay Samaddar, prezes zarządu ArcelorMittal Poland S.A., przekazując też wsparcie finansowe na organizację wystawy i obchodów. Patronatem objął je też prezydent miasta Zbigniew Podraza. A będzie się działo naprawdę wiele, bo już teraz organizatorom udało się dotrzeć do wielu unikalnych dokumentów i fotografii, które złożą się na specjalną wystawę, jaką będzie można zobaczyć w Muzeum Miejskim Sztygarka, a swoją odsłonę będzie ona miała także w Centrum Handlowym Pogoria.

- Udało nam się zebrać wspomnienia wielu osób, których życie przez wiele lat, a nawet dziesięcioleci, związane było z Hutą Katowice. Dokumentów, pamiątek, kronik jest mnóstwo. Jesteśmy też wdzięczni za wsparcie ArcelorMittal Poland oraz miasta - podkreśla Maciej Gadaczek z Miejskiej Komisji Historycznej "Pokolenia", która organizuje rocznicowe obchody, m.in. wspólnie ze Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego oraz Muzeum Miejskim Sztygarka.

- Wszyscy byli pełni zapału do pracy, zaangażowani w to, co się działo na placu budowy. Współpracowaliśmy z dyrektorami wielu przedsiębiorstw, ale choć byli starsi, to dobrze się rozumieliśmy. Z młodzieżowego zaciągu do budowy huty ruszyło ponad 3,5 tys. osób z całego kraju - wspomina Marek Piotrowski, ówczesny zastępca pełnomocnika Zarządu Głównego ZMS ds. młodzieżowego patronatu nad budową Huty Katowice.

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*KATASTROFA KOLEJOWA W SZCZEKOCINACH - RAPORT SPECJALNY DZIENNIKA ZACHODNIEGO
*ŚLĄZACY I KASZUBI WSPÓLNIE CHCĄ WALCZYĆ O UZNANIE MNIEJSZOŚCI ETNICZNEJ

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


*ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
*Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera