MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budują nowy parking przy lotnisku w Pyrzowicach. To inwestycja warta około 15 milionów złotych

Anna Dziedzic
W tym miejscu powstaje nowy lotniskowy parking. Będzie miał 757 miejscZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W tym miejscu powstaje nowy lotniskowy parking. Będzie miał 757 miejscZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Adamczyk/Katowice Airport
Na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego w Pyrzowicach jest obecnie pięć tysięcy miejsc parkingowych. Niebawem przybędzie dodatkowych 757, bo właśnie ruszyła budowa kolejnego parkingu. Będzie można z niego dojechać z nowo wybudowanego ronda. To nowa, warta około 15 milionów złotych inwestycja GTL SA, zarządzającej lotniskiem. Z parkingu do terminalu pasażerowie zostaną dowiezieni lotniskowym elektrycznym busem.

Rozpoczęła się budowa nowego parkingu na lotnisku w Pyrzowicach

W maju 2023 roku ruszyła budowa nowego asfaltobetonowego parkingu na terenie lotniska w Pyrzowicach. Dojazd do niego będzie bardzo łatwy, bo na parking będzie prowadził jeden ze zjazdów nowo wybudowanego ronda Rondo to jeden z obiektów nowego układu drogowego jaki powstał w tym miejscu. Dzięki przebudowie dróg i budowie wiaduktu i ronda udało się bezkolizyjnie połączyć drogę wojewódzką 913 z linią kolejową nr 182.

INFRASTRUKTURA, BUDOWA DRÓG, KOLEJ, LOTNISKO, ZOBACZ KONIECZNIE

Będą kolejne inwestycje na terenie Katowice Airport

Parking to kolejna inwestycja w tym miejscu.

- Zależy nam na nieustannym podnoszeniu standardu oferowanej infrastruktury, stąd też decyzja o budowie nowego parkingu. Nowa infrastruktura pozwoli nam również zwiększyć przychody z usług pozalotniskowych, a jest to jeden z naszych celów na najbliższe lata. W tym roku zaprezentujemy kompleksowy plan rozbudowy parkingów oraz przebudowy układu drogowego wraz z koncepcją nowego głównego terminalu pasażerskiego – mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA.

Jak będzie wyglądał nowy parking na terenie Katowice Airport?

Na powierzchni 2,6 ha powstanie 757 miejsc postojowych. Parking będzie w całości oświetlony, monitorowany i wyposażony w nowoczesny system parkingowy, zintegrowany z panelem sprzedażowym dostępnym na stronie internetowej portu.
Elektrycznym busem do terminala.

Zarządzający lotniskiem ma zapewnić pasażerom bezpłatny transfer pomiędzy nowym parkingiem a terminalami pasażerskimi, w tym celu wykorzystywane będą busy z napędem elektrycznym. Nowa infrastruktura spełniać będzie najwyższe standardy związane z ochroną środowiska. Zamontowane urządzenia umożliwią retencjonowanie, a jeśli zajdzie taka potrzeba, oczyszczanie wód opadowych i roztopowych.

Jak podaje GTL, wartość inwestycji to około 15 mln zł brutto. Głównym wykonawcą jest firma Drogopol sp. z o.o. Przewidywany termin oddania parkingu do użytku to czerwiec 2024 roku.

Jest 5 tysięcy miejsc parkingowych na terenie lotniska w Pyrzowicach

Aktualnie w Katowice Airport dostępnych jest około 5 tys. miejsc parkingowych, w tym ponad 2 tys. na parkingu P1, który znajduje się przed terminalami pasażerskimi. Pozostałe miejsca znajdują się na terenie parkingu P2, z którego najczęściej korzystają podróżujący czarterami.

W najbliższych latach GTL SA zamierza przeprowadzić jeszcze szereg innych inwestycji, których celem będzie podniesienie standardu infrastruktury z której korzystają pasażerowie, m.in. stopniowo likwidowany będzie parking P2, który zostanie zastąpiony nowym parkingiem, w tym parkingiem wielopoziomowym.

Prężnie działają też prywatne parkingi przy Katowice Airport

Dodajmy jeszcze, że bardzo wielu pasażerów lotniska korzysta z prywatnych parkingów, których wokół Katowice Airport jest całkiem sporo. Zwykle właściciele parkingów oferują także bezpłatne dowiezienie pasażerów do terminalu i przywiezienie na parking po przylocie.

Nie przeocz

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jakie gwiazdy wystąpią w Paryżu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni