Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budynek Huty Uthemanna w Katowicach w muralach. Zabytkowy budynek dyrekcji jest teraz kolorowy. To akcja stowarzyszenia DAJSE

OPRAC.:
Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
Budynek po hucie Uthemann w katowickich Szopienicach się zmienia. Na zewnątrz ozdobiły go kolorowe murale, które powstały dzięki stowarzyszeniu DAJSE. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuń w prawo - wciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Budynek po hucie Uthemann w katowickich Szopienicach się zmienia. Na zewnątrz ozdobiły go kolorowe murale, które powstały dzięki stowarzyszeniu DAJSE. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuń w prawo - wciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE DAJSE
Pięć kolorowych murali ozdobiło budynek huty Uthemanna w Katowicach. To nie sprawka wandali. Za akcją stoi stowarzyszenie DAJSE. Murale znalazły się w miejscach, w których kiedyś były okna. W ten sposób kreatywnie zapełniono ubytki w budynku.

Huta Uthemann w Katowicach wzbogaciła się o kolorowe murale

Dawniej Huta Cynku i Metali Niezależnych „Uthemann” w Szopienicach była jednym z największych w Polsce producentów wyrobów walcowanych z miedzi i mosiądzu.

Z całego zespołu zabudowań do dziś zachowały się tylko: budynek dyrekcji oraz wieża ciśnień. Budynek znajduje się w rękach prywatnych i jest w trakcie remontu.

Na budynku pojawiły się piękne, kolorowe murale. Malunki powstały w ramach akcji Dajse - Mural zorganizowanej przez młodą, katowicką grupę DAJSE.

Organizacja zaprosiła do współpracy 5 artystów, którzy w ramach inicjatywy stworzyli swoje autorskie projekty na murach huty. Murale powstały w miejscach po dawnych oknach, tym samym wypełniając ubytki w elewacji budynku.

Nie przeocz

Różnorodne obrazy tworzą razem nazwę DAJSE. Za projekt każdej litery odpowiadał inny twórca:

  • D - Damian Dideńko, artysta posługujący się pseudonimem Didiusz. Zajmuje się ilustracją oraz tatuażem. Współpracował z takimi markami jak: Puma, Medicine czy Pepsi,
  • A - Daniel Kowacki, ilustrator i projektant graficzny z Częstochowy,
  • J - Joanna Ambroz, która w swoich działaniach balansuje pomiędzy sztuką a projektowaniem. Inspiruje ją seksualność, namiętność, emocje i sytuacje bez wyjścia,
  • S - Artur Stec, aktywny graffiti-writer, uczestniczący w polskiej kulturze street artu od końca lat 90-tych),
  • E - Damian Ziółkowski, projektant i artysta z Warszawy. W swoich pracach wykorzystuje najnowsze technologie oraz szuka nowatorskich rozwiązań artystycznych.

Murale powstały w ciągu dwóch dni, a proces tworzenia był otwarty dla obserwatorów, którzy w niepowtarzalnej atmosferze mogli spotkać się ze znajomymi i podziwiać powstawanie murali. Inicjatywa miała przybliżyć sztukę mieszkańcom Katowic oraz stworzyć kolejne, ciekawe miejsce na mapie miasta.

Stowarzyszenie DAJSE to nowa organizacja, której celem jest promowanie sztuki i kultury na Śląsku przez oryginalne i nowatorskie działania. Grupę tworzą osoby ze świata sztuki i branży eventowej. W sierpniu stowarzyszenie ma w planach kolejne artystyczne inicjatywy, które zachęcą mieszkańców Katowic do tworzenia sztuki.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera