Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski 2016 Bytom. Bytomianie nadesłali 54 projekty

Magdalena Nowacka
Magdalena Nowacka
Magda Nowacka-Goik
Budżet obywatelski 2016 Bytom. Bytomianie nadesłali 54 projekty

Budżet obywatelski 2016 Bytom. Bytomianie nadesłali 54 projekty

Budżet obywatelski 2016 Bytom. Bytomianie nadesłali 54 projekty. Teraz będą one weryfikowane przez urzędników - do 1 lipca. Najwięcej projektów zgłoszono w śródmieściu - trzynaście. To jednak wcale nie jest dużo

Tydzień temu zakończono przyjmowania projektów w ramach budżetu obywatelskiego. To już trzecia edycja w Bytomiu. Patrząc jednak na liczbę, nie można się oprzeć wrażeniu, że zainteresowanie mieszkańców spada. Zgłaszają coraz mniej projektów. W tym roku jest ich 54. W ubiegłym było 71, a dwa lata temu - aż 102. To dopiero pierwszy etap. Teraz ruch należy do urzędników. A potem będzie można głosować.

Siłownie, parkingi oraz bezpieczne przejścia

- Obecnie projekty są sprawdzane pod względem formalnym - mówi Tomasz Sanecki z biura promocji i kontaktów z mediami UM w Bytomiu. Chodzi o to, czy zawierają poprawne dane osobowe i czy mają wystarczającą liczbę popierających je podpisów. Na to sprawdzanie urzędnicy mają czas do 1 lipca. Najwięcej projektów zgłosili mieszkańcy śródmieścia - 13. Z Miechowic jest 7. Po 6 ze Stroszka i Rozbarku, a o jeden mniej z Karbia. Cztery projekty dotyczą Łagiewnik, a po trzy Stolarzowic i Bobrka. Po dwa projekty nadesłali mieszkańcy Bobrka, osiedla Ziętka i Suchej Góry. Górniki zgłosiły tylko jeden projekt. - Najczęściej projekty dotyczyły rewitalizacji terenów zielonych, budowy bądź rozbudowy obiektów sportowo-rekreacyjnych, a także inwestycji drogowych. Proponowano modernizację nawierzchni jezdni, chodników, budowę parkingów i bezpiecznych przejść dla pieszych - informuje Tomasz Sanecki. Teraz projekty będą o opiniowane przez Wydział Realizacji Inwestycji i Remontów UM, MZDiM czy MZZiGK. Pracownicy oszacują realny koszt inwestycji i sprawdzą, czy jej realizacja jest możliwa. Potem trafią pod obrady Zespołu do Spraw Budżetu Obywatelskiego, który oceni wartość społeczną projektu i ostatecznie zdecyduje, które propozycje będą głosowane przez mieszkańców. Głosowanie odbędzie się od 5 do 9 września we wszystkich dzielnicach , a jego wyniki poznamy najpóźniej 30 września.

Mało promocji, mało wiedzy, jak zgłaszać

Dlaczego spada zainteresowanie budżetem? Daniel Lekszycki razem ze stowarzyszeniem MdM złożył w ubiegłym roku projekt dotyczący rewitalizacji skweru Szynol (ma być rozpoczęty jeszcze w tym miesiącu). W tym roku - projekt likwidacji przejścia podziemnego na Witczaka i utworzenia dwóch przejść na poziomie jezdni. - Ludzie składają niewiele projektów, bo miasto nie stara się, aby ich do tego zachęcić. Jest też sporo utrudnień. Na przykład miasto udostępniło formularze projektów w PDF bez możliwości edycji. Trzeba było więc opisywać to ręcznie lub przerabiać ubiegłoroczny plik - mówi Lekszycki.

Podkreśla, że brakuje zarówno plakatów czy bilboardów, jak i warsztatów, na których mieszkańcy mogliby nauczyć się pisania projektów i sprawdzania, które grunty są miejskie.

*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
*Matura 2016: Jak pisać, żeby zdać ARKUSZE + ODPOWIEDZI + TESTY
*Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
* Kara za gwałt zbiorowy w Pietrzykowicach za niska! Jest apelacja
*Pomnik powstań śląskich zapłonął na czerwono ZDJĘCIA + WIDEO
*Najlepsze prezenty na Komunię 2016: Dziecko będzie zachwycone

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!