Z myślą o nowej edycji budżetu obywatelskiego w Częstochowie przygotowano nową platformę internetową, dzięki której składanie wniosków i głosowanie będą łatwiejsze.
- Budżet obywatelski zawsze był i jest w Częstochowie ważny, więc dostosowujemy procedury tak, by w tej szczególnej sytuacji epidemiologicznej nikt nie musiał rezygnować ze złożenia swojego pomysłu i głosowania – powiedział prezydent Krzysztof Matyjaszczyk podczas spotkania z dziennikarzami, inaugurującego kolejną edycję BO. – Wszystko będzie odbywało się w bezpieczny sposób.
Nie przeocz
Nowa platforma jest dostępna pod adresem www.konsultacje.czestochowa.pl
Można tam znaleźć wszystkie informacje o budżecie – zasady ogólne, podstawy prawne, podział środków na poszczególne dzielnice, instrukcję jak zgłosić zadanie, jak zagłosować, szczegółowy harmonogram.
- Tegoroczne głosowanie będzie łatwiejsze niż w latach poprzednich, nie wymaga posiadania e-maila, co jak się okazało dla części osób było problemem. Wystarczy numer telefonu i PESEL – mówiła Agata Wierny z Referatu Dialogu i Praw Człowieka Wydziału Polityki Społecznej.
Wszystko będzie się odbywało w stu procentach elektronicznie. Jednak osoby o ograniczonej możliwości ruchowej potwierdzonej orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności będą mogły zagłosować za pomocą karty papierowej, po uprzednim zgłoszeniu takiej potrzeby do Urzędu Miasta Częstochowy.
10 sierpnia rozpocznie się nabór wniosków do VII edycji budżetu obywatelskiego. Potrwa przez miesiąc.
W ciągu dotychczasowych 6 edycji w Częstochowie zrealizowano już ponad 500 różnych zadań w ramach budżetu obywatelskiego, kolejnych 100 jest realizowanych w tym roku. Łącznie na wszystkie zadania wydano prawie 50 milionów złotych.
Dzięki budżetowi obywatelskiemu w Częstochowie co roku możemy decydować o tym, jak zmienia się nasze najbliższe otoczenie, jakie obiekty powstaną lub zostaną zmodernizowane, jakie wydarzenia się odbędą.
Musisz to wiedzieć
Zadania inwestycyjne w ramach ubiegłorocznej edycji budżetu obywatelskiego, pomimo pandemii, realizowane są bez większych opóźnień. Natomiast inne, takie jak wszelkiego rodzaju szkolenia, warsztaty, festyny będą się odbywać w miarę możliwości jakie daje obecna sytuacja epidemiczna i obostrzenia.
W tym roku m.in. udało się już na Północy wymienić nawierzchnię przy ul. Kukuczki, zbudować chodnik – bezpieczne dojście z przystanku przy al. Wyzwolenia do ul. Herberta; stworzyć bezpieczniejszy przejazd rowerem pod Korytarzem Północnym i ustawić stację naprawy rowerów przy pętli tramwajowej; a na Tysiącleciu wyremontować chodniki przy ul. Worcella i postawić stojak rowerowy przy ul. Wodzickiego. Na Rakowie z kolei mamy już dwie stacje rowerów miejskich - na Placu Orląt Lwowskich i obok stadionu RKS; a na Starym Mieście wyremontowany chodnik przy Miejskim Przedszkolu nr 17 oraz światła na przejściu dla pieszych przy ul. Krakowskiej 45.
Zobacz koniecznie
Bądź na bieżąco i obserwuj
Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?