18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Bulterier z Katowic

Rafał Adamus
Rafał Adamus
Rafał Adamus ARC DZ
Przeczytałem polemikę pana Witolda Naturskiego. Jako Ślązak jestem dość zbulwersowany przedstawionymi w niej poglądami.

Pamiętamy wszyscy doskonale, jak 5 lat temu PiS-owski bulterier Jacek Kurski puścił w eter informację, że dziadek Donalda Tuska w czasie II wojny światowej służył w niemieckim Wehrmachcie. Pamiętamy, jak bardzo byliśmy wówczas zbulwersowani zachowaniem obecnego europosła. A przecież zdecydowana większość Górnoślązaków ma przodków, którzy służyli w niemieckich mundurach.

Jakież było moje zdziwienie, gdy na łamach Dziennika Zachodniego wojewódzki radny Witold Naturski nazwał Jerzego Gorzelika krojcokiem i - co za tym idzie - odebrał przewodniczącemu RAŚ prawo do wypowiadania się w imieniu reszty Ślązaków. Pan Naturski, Ślązak pełnokrwisty, dzieli więc mieszkańców naszego regionu na lepszych, takich jak on, i gorszych, którzy - z uwagi na pochodzenie swoich przodków - nie powinni mieć moralnego prawa do wypowiedzi.

Ciekaw jestem, jakie kryteria - według pana Naturskiego - decydują o tym, czy ktoś może się w imieniu Ślązaków wypowiadać, czy też nie. Czy jest to określona liczba pokoleń wstecz, którymi należy się wykazać, legitymizując swoją śląskość? A może jakieś inne aspekty powszechnie obecne w historii śląskich rodzin? Może właśnie wspomniany wcześniej "dziadek w Wehrmachcie" stanie się bonusem dającym prawo do uważania się za lepszego Ślonzoka?

Osobiście miałem dwóch dziadków w Wehrmachcie, ale obaj skalali się również służbą w wojsku polskim, więc nie wiem, czy w oczach pana Naturskiego jestem pełnoprawnym Ślązakiem. Jest to dla mnie dość ważne, zważywszy, że ostatnio dość często zabieram głos na temat stosunków językowych na Górny Śląsku. Więc mam do tego prawo czy nie?

Nie ukrywam, że gdy ktoś uważający się - tak jak ja - za Ślązaka, próbuje - według kryterium etnicznego - dzielić innych na lepszych i gorszych, to jest mi gańba. Z lekcji historii pamiętam, że w okresie międzywojennym podobnie rozpoczynali swe polityczne kariery wszelkiej maści naziści. Pamiętam też, czym to się wówczas skończyło. Żywię jednak nadzieję, że przeniesione w nasze czasy przez pana Naturskiego ówczesne pomysły, nie mają na dzisiejszym Górnym Śląsku szans na realizację.

Jedno mnie zastanawia. Dlaczego największy obrońca czystości śląskiej rasy odbiera prawo do udziału w publicznym dyskursie krojcokowi Gorzelikowi, a nie grzmi, gdy o barwie krzesełek Stadionu Śląskiego decyduje - pochodzący z małopolskiego Jaworzna - marszałek?

Wideo

Komentarze 49

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Grażyna

Boli mnie jak wielu ludzi ocenia Ślązaków którzy służyli w Wermachcie. Miałam dwóch wspaniałych dziadków. Jeden był Powstańcem Śląskim a drugi właśnie służył w Wermachcie. I nie dlatego że chciał, ale dlatego że musiał. Pamiętam że gdy w TV leciał jakikolwiek film lub program o II-giej wojnie, dziadek od razu wyłączał telewizor lub wychodził. Cały okres wojenny dla mojego dziadka to był temat tabu. Jedna wielka trauma, o której nigdy nie chciał wspominać. Gdy już jako nastolatka zapytałam dziadka o coś z okresu wojennego, pamiętam jego wyraz twarzy pełen bólu. Rozpłakał się, i nigdy więcej już o nic go nie pytałam. W latach 80-tych odwiedziła nas koleżanka mojej mamy, która mieszkała w Niemczech z mężem i trójką synów. Poprosiła mojego dziadka żeby z nimi pojechał do Oświęcimia, (ponieważ ona była Polką, reszta rodziny Niemcy). Chciała aby jej rodzina zobaczyła historię, co Niemcy Polakom zrobili. Mój dziadek całe życie sobie przyrzekał, że nigdy do obozu w Oświęcimiu nie pojedzie. Ale ponieważ to byli nasi goście, zgodził się. Przeżył to strasznie. Aż żal było na niego patrzeć. Koleżanka mojej mamy bardzo żałowała, że aż tak nalegała na mojego dziadka. Mój dziadek był wspaniałym człowiekiem. A więc jak ktoś nie zna historii ludzi z Górnego Śląska w okresie wojennym to niech się na ten temat w ogóle nie wypowiada.

p
pieronski hanys

Stworzyłeś sobie jakąś grupę, którą musisz nienawidzić, krytykować, pomawiać, czyli "RAŚ i ich kiboli". To zachowanie typowe dla pewnych środowisk, które nie mogą istnieć bez wrogów, bo same nie mają żadnych osiągnięć, pomysłów i inicjatyw. Zanim zaczniesz krytykować, zastanów się, co ty zrobiłeś dla Śląska?

p
pieroński hanys

Jeśli nie potrafisz samodzielnie myśleć i wyciągnąć wniosków z definicji mniejszości narodowej i dziejów Śląska to już Twój problem. Nikt na świecie nie uznaje śląskiej narodowości, bo nikogo to nie interesuje poza nami - Ślązakami. Mniejszość narodowa czy mniejszość etniczna - jestem otwarty na dyskusję, ale nie z takimi chamami jak ty, którym satysfakcję sprawia obrażanie innych, gdy siedzisz wygodnie przy biurku i krytykujesz wszystkim, którzy myślą samodzielnie lub robią cokolwiek dla Śląska.

Ja nie jestem żadnym "chłopaczkiem Gorzelika", a samodzielnie myślącym człowiekiem - tobie najwyraźniej sprawia to problemy.

Szowinizmem jest marginalizowanie Ślązaków, a nie działania na rzecz regionu: Górnośląskie Dni Dziedzictwa, inwentaryzacja zaginionych śląskich dóbr kultury, miesięcznik Jaskółka Śląska, msze w intencji deportowanych Górnoślązaków i wiele innych cennych inicjatyw RAŚ.

Jeszcze nie zauważyłeś, że to ty masz problem, problem istnieje w twojej głowie, nietolerancji, stereotypach. Jesteś tak zacietrzewiony, że to przesłania ci rzeczywistość. Ty jesteś szowinistą. Przytoczę definicję, a przytaczam ci je celowo, bo być może nie znasz znaczenia słów "mniejszość narodowa" czy "szowinizm".

szowinizm (fr. chauvinisme od naz. N. Chauvin, naiwny entuzjasta cesarza, bohater komedii E. Scribe’a z 1831 r.) 1. postawa charakteryzująca się brakiem tolerancji wobec innych, a gloryfikacją własnej grupy, do której się należy. 2. skrajna odmiana nacjonalizmu uznająca prawo własnego narodu do podbojów i panowania nad innymi narodami, przejawiająca się również bezkrytycznym stosunkiem do własnego narodu i pogardą, nienawiścią do innych narodowości; n.os. szowinista (fr. chauviniste).

D
Departament
Ślązacy nie są narodem.Nadużyciem i kłamstwem jest mówić o narodzie,którego nikt na świecie nie uznaje.

Ktoś kto nie potrafi samodzielnie myśleć a jedynie wyrywa z kontekstu i wkleja poszczególne znaczenia terminologiczne jest nie tyle ignorantem,co zwykłym debilem. I tyle w temacie.
Nie chce mi się pisać do kiboli,niereformowalnymi ludzi,żyjącymi mrzonkami.
Miłego duszenia się we własnym smrodku chłopaszki Gorzelika. Odliczanie do listopada trwa.Później będzie znowu wielki wstyd a Gorzeli znowu coś wymyśli,że to wina czegoś/kogoś tam..

Smród po wypocinach i działalności RAŚ był i będzie. Szowinizm ma się dobrze. Noście lepiej brunatne mundurki to do Was pasuje. :)
R
Rufus

Z tą garstką Ślązaków trafiłeś,więcej ich(Ślązaków) tam juz nie ma.Cała inteligencja śląska - niemiecko-
języczna została wypędzona po wojnie,reszta z braku prspektyw w tym kraju sama się wyniosła.
Dlatego cała ta hucpa jest bez treści i daremna.

W
Werner

Tak jak przypuszczałem,jednak istnieje jakaś historia Śląska z przed 1945 roku.Byłem o krok od uwierzenia
w to że,urodziłem się w prózni,albo na odwiecznie polskich ziemiach.

R
Rufus

[cyt]Uroczyście oświadczam,że nie mam nic wspólnego z MW itp.organizacjami tzw.narodowymi organizacjami. Natomiast ja i co raz szersze grono ludzi nie akceptowało,nie akceptuje i w przyszłości nie będzie akceptować szowinistycznej organizacji RAŚ.W trosce o wspólny byt Rzeczypospolitej ale i dobre poczucie ludzi z kompleksami wyjętymi z twórczości Gorzelika i jego zwolenników,uprzejmi się WZYWA tych ludzi o złożenie zgodnie z odpowiednimi ustawami odpowiednich wniosków formalnych do władz państwa polskiego o uznanie ich,że zrzekają się obywatelstwa polskiego.Po co utrudniać życie sobie i pozostałym obywatelom RP,swoim ciągłym narzekaniem.
[/cyt] A wiesz ile to kosztuje?

R
Rufus

[cyt]Uroczyście oświadczam,że nie mam nic wspólnego z MW itp.organizacjami tzw.narodowymi organizacjami. Natomiast ja i co raz szersze grono ludzi nie akceptowało,nie akceptuje i w przyszłości nie będzie akceptować szowinistycznej organizacji RAŚ.W trosce o wspólny byt Rzeczypospolitej ale i dobre poczucie ludzi z kompleksami wyjętymi z twórczości Gorzelika i jego zwolenników,uprzejmi się WZYWA tych ludzi o złożenie zgodnie z odpowiednimi ustawami odpowiednich wniosków formalnych do władz państwa polskiego o uznanie ich,że zrzekają się obywatelstwa polskiego.Po co utrudniać życie sobie i pozostałym obywatelom RP,swoim ciągłym narzekaniem.
[/cyt] A wiesz ile to kosztuje?

O
Oberschlesier

[cyt]Kiepie..jak piszesz na polskim forum,pisz w języku polskim. Chcesz się pochwalić,że posługujesz się gwarą czy jak? Jakoś specjalnie mnie to nie interesuje. Możesz nawet pisać po chińsku.

Uważam,że tymczasowi to jesteście Wy. Taka banda oszołomów,która chwilowo znalazła poklask wśród garstki,podkreślić garstki Ślązaków. Populizm ma to do siebie,że szybo się zużywa. Później trzeba wymyślić coś innego,co by funkcjonować.
A tu ani pomysłu,ani programu ani szerokiego poparcia.Po prostu śląskie kiepy inaczej buce.[/cyt]

Najpiękniejsze śląskie słowo wybrane w konkursie "Gazety Wyborczej" i Muzeum Śląskiego.

A Wy, "Słownik PWN", poradźiće przoć?

"(...) Mowa śląska, a przebieg i wyniki konkursu są tego wymownym przykładem, jest nadal jednym z najważniejszych symboli trwania i zbiorowej tożsamości mieszkańców Górnego Śląska. To obraz języka żywego i wciąż obecnego tak w życiu potomków śląskiego wychodźstwa w teksańskiej Pannie Marii, jak i pośród pielgrzymów na Annabergu czy wówczas, gdy staje się barwnym tworzywem rozmów rozbrzmiewających w Piekarach Śląskich, Rozbarku czy w Halembie. Wierzymy, że i konkurs, i niniejsza antologia do trwania mowy śląskiej się przyczynią. Każde z pomieszczonych tutaj słów jest ważne, jest wspomnieniem, przypomnieniem osób, zdarzeń i miejsc na serdecznej mapie Górnego Śląska. Do tych miejsc i na spotkanie ze słowami najpiękniejszymi serdecznie zapraszamy. Leszek Jedliński/Dyrektor Muzeum Śląskiego Dariusz Kortko/Redaktor Naczelny katowickiej redakcji Gazety Wyborczej " - cytat z "Od wydawcy. Lekcja żywego języka" ANTOLOGIA. NAJPIĘKNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA.

Ńykjerzi poradzům?!
:-)

p
pieroński hanys

Nadal brak argumentów, bo piszesz o wtórnym alfabetyzmie, problemami z czytaniem ze zrozumieniem, problemami z mózgiem. To właśnie jest poziom przeciwnika w dyskusji bez argumentów.

Co to za argument: nie mamy takich tradycji? Gdyby tak myśleli ludzie na całym świecie nikt nie wymyśliłby koła.

Jeśli chodzi o mniejszość narodową, sprawdź definicje w Słowniku Języka Polskiego i innych encykopediach:

narodowość
1. «przynależność do danego narodu; też: poczucie tej przynależności»
2. «naród»

Mniejszość narodowa, oddzielna, wspólnotowa grupa różniąca się od pozostałych mieszkańców kraju pochodzeniem czemu może towarzyszyć odrębność językowa, kulturalna, religijna. Mniejszość narodowa może zamieszkiwać określony teren lub być rozproszona po całym państwie, mieć wykształcone poczucie odrębności, posiadać autonomię lub spotykać się z dyskryminacją i prześladowaniem. Prawo międzynarodowe nie wykształciło powszechnie akceptowanej definicji. Akty prawne uchwalane w celu stworzenie kompleksowego systemu ochrony mniejszości narodowych nie zawsze zawierają definicję kategorii osób, do których się odnoszą.

Śląsk ma inną historię, niż Polska. Korzenie morawsko-czeskie, po wojnach polsko-czeskich przejście w granice Królestwa Piastów, potem osobny byt, czyli Śląsk Dzielnicowy, następnie Kazimierz Wielki zrzeka się Śląska na rzecz Królestwa Czech, gdzie Śląsk ma swój parlament, jest nazywany krajem, Habsburgowie przejmują władze w Królestwie - tym samym przejmują władzę nad Śląskiem, po 1740, czyli po wojnach śląskich następuje rozbiór Austrii, większa część Śląska (od Zielonej Góry po Pszczynę) przechodzi w granice Prus, na początku XX. wieku rodzą się nacjonalizmy, odrodzona II RP potrzebuje wzmocnienia gospodarczego, dlatego z pomocą Korfantego wznieca propolskie nastroje na pruskim Górnym Śląsku i po przegranym przez Polskę plebiscycie przysyła swoich żołnierzy (z Poznania, Warszawy, Sosnowca), którzy w imię zdobycia części regionu przemysłowego uczestniczą w wojnach domowych Ślązaków, znanych jako tzw. powstania śląskie. Później Hitler niszczy Europę, w tym Śląsk. Dalszego niszczenia Śląska i Ślązaków dopuszcza się ZSRR i polskie służby państwowe, zamykające Ślązaków w obozach pracy i wywożące ze Śląska dobra kultury.

To nasza historia, która razem z dobrami kultury budują naszą tożsamość narodową. Mniejszość narodowa Ślązaków nie jest uznana w Polsce, choć ponad 170.000 zadeklarowało narodowość śląską. Państwo działa wbrew woli Ślązaków. Podobnie jak w Chinach, gdzie nie uznaje się Tybetańczyków i Tybetu.

Stoisz w jednym szeregu z wyznawcami poglądu: jeden naród polski, jedna narodowość polska? Ein volk, ein reich? Odrzuć te niebezpieczne poglądy i zaściankowy nacjonalizm. Poza Polakami w Polsce żyją Ślązacy, Łemkowie, Kaszubi, Żydzi, Romowie, Rosjanie, Słowacy, Francuzi, Białorusini, Ukraińcy i wuelu innych. Każda z tych grup chce, by szanowano jej kulturową odrębność, Ślązacy równiez.

D
Departament

Wymieniłem wszystkie argumenty przeciw autonomii wcześniej,wyżej,
ale także w innym wątku tutaj na forum DZ.
Widocznie wtórny analfabetyzm vide brak czytania ze zrozumieniem to także skutek uboczny "zagorzelenia" mózgu.

D
Departament

"Masz problem, bo pewna grupa upomina się o prawa największej mniejszości narodowej w Polsce, czyli Ślązaków. Mamy siedzieć cicho z podkulonym ogonem? Wolne żarty! Dość uległości, dość zakłamania śląskiej historii i kultury, dość z traktowaniem Górnego Śląska jak dojnej krowy, wewnętrznej kolonii"

To przypadek kliniczny mówić w kategorii MY i uważać się za głos większości,skoro doskonale wiemy,że RAŚ to zjawisko marginalne,choć strasznie krzykliwe znaczy "kibolskie"

Mniejszość narodowa? :D Chcielibyście...wtedy łączyłoby się to z wieloma przywilejami,zwłaszcza w ordynacji wyborczej. A ktoś już pokazał ładnie środkowy palec dla takich rzekomych krzewiących "narodowość śląską" Europejski Trybunał Praw Człowieka dokładnie.

Nie będzie nic nieznacząca mniejszość z kompleksami i brakiem innego pomysłu na Śląsk wchodziła tylnymi drzwiami do koryta w szczególności zaś,nie będzie kreować ustroju państwa polskiego,szytego pod hasła populizmu społecznego.

p
pieronski hanys

Nie masz żadnych argumentów przeciw autonomii, dlatego jedyne, co Ci pozostaje to pisać o "kibolach" i "krupniokach" i obrażać jej zwolenników. Potwierdzasz tylko, że przeciwnicy tej koncepcji są nietolerancyjni, są ignorantami, jeśli chodzi o śląską kulturę (pisarzy, rzeźbiarze, malarze, nobliści - nie masz o tym pojęcia, bo Śląsk kojarzy ci się tylko z krupniokami) i najchętniej wysłali by Ślązaków z powrotem do przymusowych obozów pracy (jak po 1945 polskie służby i NKWD).

Jeśli Polska słynęła z tolerancji dla innych kultur, czemu nie szanujesz kultury Śląska? Czemu nie szanujesz naszego języka, którym tu piszemy? Języka, czyli kultury.

Poza tym - jesteśmy u siebie, będziemy pisać po swojemu i żaden nietolerancyjny nacjonalista (rodem z PRLU, gdy zabraniano mówić po śląsku) nie będzie na mówił jak mamy pisać.

Masz problem, bo pewna grupa upomina się o prawa największej mniejszości narodowej w Polsce, czyli Ślązaków. Mamy siedzieć cicho z podkulonym ogonem? Wolne żarty! Dość uległości, dość zakłamania śląskiej historii i kultury, dość z traktowaniem Górnego Śląska jak dojnej krowy, wewnętrznej kolonii.

D
Departament

Kibole to RAŚ. I mam zamiar pisać jak mi się żywnie podoba. Nikogo nie obrażam w sposób naruszający dobre obyczaje.
"Kibole" to słowo pochodne od "kibic" tyle,że słowa ma oddźwięk mniej pozytywny,bo też środowisko o którym mowa,nie reprezentuje specjalnie pozytywnego przesłania i tego,co sobą reprezentuje.

Ktoś kto powołuje się na czasy średniowiecza jest totalnym ignorantem. To tak jakby kreować rzeczywistość Polski we współczesnym świecie o ustrój Polski z czasów Jagiellonów,Polski ABC.Polska z dostępem do trzech mórz. Czyli w dzisiejszych czasach mrzonka i całkowicie nierealna koncepcja.
Nie wspomnę już,że Śląsk nie funkcjonował nigdy jako podmiot państwowy.

Tak dla przypomnienia wspomnę,że Polska,od wieków słynęła z tolerancji.Różnych kultur i religii.

Natomiast,oczywistym jest,że skoro piszemy na polskojęzycznym portalu,gazety,która jest wydawana w języku polskim,nie gwarze śląskiej,obowiązuje język polski. To nie zjazd zespołów ludowych przy krupnioku z piwem.

Autonomia kibolu Gorzelika,nie jest specjalnością polską i to obcy model ustrojowy dla Polski.
Z prostej przyczyny:nie ma podstaw prawnych,ciągłości historycznej i jakiejkolwiek struktury naturalnej mogącą być podstawą takiego ustroju.

Nowomowa Gorzelika i RAŚ to zwykły bełkot,niepodparty żadnymi argumentami,poza populistycznymi aspiracjami politycznymi.

p
pieroński hanys

Kiboli szukaj na stadionie. Śląsk w Koronie Czech, Królestwie Habsburgów i Prusach miał sporą autonomię (w okresie 1335-1740 parlament śląski). Czemu mamy administracyjnie cofać się w rozwoju? Bo Polska nie miała takich tradycji? Trzeba gonić za lepszymi, bardziej rozwiniętymi, jak wymienione Włochy czy Hiszpania.

Jeśli nie rozumiesz pojęcia autonomii i nie potrafisz dyskutować inaczej, niż poprzez obrażanie lepiej w ogóle się nie odzywaj.

Ps. autonomia powinna dotyczyć wszystkich regionów Polski: Pomorza, Warmii, Mazur, Wielkopolski, Mazowsza, Dolnego Śląska, Górnego Śląska i Małopolski.
Ps2.@słownikpwn - gratuluję poziomu tolerancji. Nie mów Ślązakowi jak ma pisać i mówić na Śląsku, swoim komputerem, w dzienniku, który dotyczy spraw regionalnych. Pora nauczyć się tolerancji,

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3