Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bulwar Europejski w Lublińcu wyróżniony w ogólnopolskim konkursie Towarzystwa Urbanistów Polskich

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Bulwar od ulicy Grunwaldzkiej do ulicy Sportowej w Lublińcu.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Bulwar od ulicy Grunwaldzkiej do ulicy Sportowej w Lublińcu.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Miasto Lubliniec/arc Towarzystwo Urbanistów Polskich
Oddany do użytku w 2020 roku Bulwar Europejski w Lublińcu znalazł się wśród wyróżnionych w konkursie Towarzystwa Urbanistów Polskich w kategorii „Przestrzeń publiczna w zieleni”.

Organizatorem konkursu było Towarzystwo Urbanistów Polskich i Związek Miast Polskich. W wyniku kwalifikacji w 1 etapie konkursu nominowanych do nagród zostało aż 18 przestrzeni. Ostatecznie przyznano łącznie 8 nagród i wyróżnień oraz Grand Prix, w trzech kategoriach: Przestrzeń publiczna w zieleni, Zrewitalizowana przestrzeń publiczna w zieleni oraz Zrewitalizowana miejska przestrzeń publiczna.

W skład jury konkursu wchodzili przedstawiciele: Zarządu Głównego Towarzystwa Urbanistów Polskich, Prezesi Oddziałów terenowych Towarzystwa Urbanistów Polskich, Prezes Izby Architektów RP, Małgorzata Pilinkiewicz oraz Prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich, Bohdan Lisowski.

Nie przeocz

Zgłoszony do konkursu Bulwar od ulicy Grunwaldzkiej do ulicy Sportowej w Lublińcu (autorstwa Gramar Sp. z o.o.) został doceniony w konkursie i otrzymał wyróżnienie w kategorii „Przestrzeń publiczna w zieleni”.

Bulwar Europejski pełen zieleni

Bulwar Europejski stanowi II etap realizacji koncepcji urbanistycznej "Rzeka Lublinica jako oś rekreacji rodzinnej", która w założeniu zakłada zagospodarowanie i rewitalizację niezabudowanych terenów nadrzecznych zlokalizowanych w małej odległości od centrum miasta. Stworzono parkową przestrzeń do wypoczynku i rekreacji, pełniącą rolę zdrowotną i ochronną, którą wzbogacono o budynek multimedialnej biblioteki, oferującej funkcje kulturowe i edukacyjne.

Zobacz koniecznie

- Zastosowane w projekcie rozwiązania w zakresie zieleni przeciwdziałają zanieczyszczeniom powietrza poprzez zatrzymywanie pyłów tworzących smog. Warto podkreślić, że w trosce o środowisko naturalne, wszystkie elementy tzw. małej architektury wykonane zostały z drewna, kamienia oraz metalu - przypomina Urząd Miejski w Lublińcu.

Kapituła Konkursu doceniła urbanistyczną czytelność założenia parkowego, kompozycyjny podział na strefy aktywności oraz strefy ciszy i odpoczynku, a także dużą dbałość o rozwiązania materiałowe małej architektury wzbogacające zieloną przestrzeń publiczną.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera