Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bumar Łabędy wyprodukuje 650 pojazdów dla Indii

Michał Wroński
Bumar potrafi! Stworzył już pralki, most w stolicy, iglicę we Wrocławiu, a blachy na wielu "osach" przetrwały do dzisiaj
Bumar potrafi! Stworzył już pralki, most w stolicy, iglicę we Wrocławiu, a blachy na wielu "osach" przetrwały do dzisiaj Gazeta Wrocławska
Wszystko wskazuje na to, że gliwicki Bumar Łabędy zdobył ogromne zamówienie na sprzęt dla indyjskiej armii. Jak informuje m.in. indyjski "The Economic Times", rząd tego państwa zaaprobował zakup 650 wozów zabezpieczenia technicznego, WZT-3, za 275 milionów dolarów.

Maszyny miałby dostarczyć indyjskiej armii tamtejszy koncern BEML - ten sam, który od lat współpracuje z naszą firmą. Dla wielu jest to równoznaczne z podpisaniem kontraktu między BEML a Bumarem. Dla polskiego koncernu byłby to największy interes od czasu zawarcia w 2003 roku kontraktu malezyjskiego na czołgi "Twardy", wartego 380 milionów dolarów.

ZOBACZ NAJNOWSZY HIT BUMARU - CZOŁG ANDERS

CZOŁG ANDERS PRZEBOJEM TARGÓW W KIELCACH

Póki co, w Bumarze są bardzo ostrożni. - Nie mogę tego potwierdzić - mówi Monika Koniecko, rzeczniczka koncernu. Ale informuje, że WZT-3 oglądali ostatnio indyjscy dziennikarze.

Co ciekawe, ani ta wizyta, ani przecieki o kontrakcie nie wywołały euforii wśród załogi Łabęd. Szef zakładowej Solidarności Zdzisław Goliszewski: - Już nieraz słyszeliśmy takie obietnice, poczekajmy na konkrety.

Ostrożny jest też Grzegorz Hołdanowicz, naczelny pisma "Raport - Wojsko, Technika, Obronność". - Nie wiemy czy, a jeśli tak, to kiedy i na jakich warunkach BEML dogada się z Bumarem. Kluczowe jest to, ile z tych 275 mln dolarów miałoby szansę trafić do Polski - mówi.

To nie jest pojazd do walki

Produkowany w Gliwicach WZT-3 to pojazd przeznaczony nie do walki, ale do obsługi technicznej czołgów i wozów bojowych. Dlatego wyposażony jest m.in. w żuraw, wyciągarkę i sprzęt do spawania. Dzięki temu może np. holować niesprawne czołgi, wyciągać je z mokradeł, wykonywać prace ziemne oraz przeładunkowe, odgruzowywać i odśnieżać teren, wykopywać okopy oraz przepompowywać paliwo. Jest też przystosowany do przewozu rannych.

Produkowali czołgi i pralkę "Frania"

Ten kontrakt na sprzęt dla indyjskiej armii byłby urodzinowym prezentem dla Łabęd. Kilka dni temu minęło 60 lat od rozpoczęcia działalności przez ZM Łabędy. Choć fabryka kojarzona jest przede wszystkim z produkcją wojskową, to ma w dorobku także typowo cywilne produkty. To właśnie tutaj powstały elementy mostu Poniatowskiego w Warszawie, produkowano słynne pralki Frania czy blachy do pierwszego polskiego skutera OSA.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!