Burmistrz Georg Brüning z Bytomia ma swój plac. To ten przed...

  Burmistrz Georg Brüning z Bytomia ma swój plac. To ten przed Urzędem Miejskim

  Magdalena Nowacka - Goik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Burmistrz Georg Brüning z Bytomia ma swój plac. To ten przed Urzędem Miejskim
  1/8
  przejdź do galerii

  ©arc MGB

  Bytom: Burmistrz Georg Brüning ma od dzisiaj swój plac. Od dzisiaj - 23 stycznia, plac z fontanną przed Urzędem Miejskim w Bytomiu ma patrona. To Georg Brüning, nadburmistrz w latach 1883-1919 r. Oficjalne uroczystości odbyły się o godz. 11
  Bytom : Burmistrz Georg Brüning ma od dzisiaj swój plac

  Georg Brüning to najsłynniejszy nadburmistrz Bytomia, który rządził miastem 36 lat. Od tego tygodnia w końcu został uhonorowany. Jego imieniem oficjalnie nazwano plac przed Urzędem Miejskim, w okolicach ulicy Parkowej. - Plac, nie skwer (mimo iż na stronie UM pojawiło się właśnie to drugie określenie) - zaznacza literaturoznawca profesor Piotr Obrączka, który już kilka lat temu apelował o uhonorowanie bytomskiego nadburmistrza.

  - To błąd, na co zwróciłem już uwagę radnym, to miejsce ma o wiele większy zasięg, obejmuje tereny między ulicą Parkową, Wrocławską i kąpieliskiem miejskim - podkreśla profesor.

  W pierwotnej wersji radni myśleli, aby imieniem Bruninga nazwać salę sesyjną. Z pomysłu jednak zrezygnowano. Mniejszość niemiecka twierdziła, że to umniejsza wagę postaci.

  - Padały też argumenty, że ta sala została wybudowana dużo później - mówi Andrzej Kostek, wiceprzewodniczący RM.
  - Postać jest wybitna i należy ją faktycznie godnie uhonorować - podkreśla. Nadburmistrza doceniają także sami mieszkańcy, którzy proponowali, aby jego imieniem nazwać rondo przy A1. Pomysł jednak nie przeszedł.

  Georg Brüning diametralnie zmienił oblicze Bytomia. To dzięki niemu miasto przeżyło prawdziwy okres świetności. Za jego rządów powstała sieć elektryczna, wodociągowa i kanalizacyjna i wybrukowano większość bytomskich ulic. Wybrano go dożywotnio na urząd burmistrza Bytomia. Zrezygnował z niego sam, ze względu na podeszły wiek. Za jego rządów wybudowano między innymi budynki obecnej Opery Śląskiej, szkoły realnej (dziś IV LO), Królewskiego Instytutu Higieny (obecnie Sanepid) czy starych koszar, gdzie mieści się siedziba Urzędu Miejskiego przy ulicy Smolenia. Mimo takich zasług do tej pory burmistrz był trochę zapomniany! W ubiegłym roku, kiedy obchodzono 760-lecie Bytomia, postanowiono to w końcu zmienić i radni podjęli w tej sprawie uchwałę. Bardziej burmistrz był doceniany przez żyjących w jego czasach bytomian. Za jego zasługi miasto ufundowało mu zabytkową willę przy dzisiejszej Alei Legionów 4. Przed wojną miał też swoją ulicę, którą przemianowano jednak później na ul. Michała Drzymały. Zmarł 17 września 1932 roku. Jego grobowiec znajduje się na cmentarzu Mater Dolorosa.


  *Miss Studniówki 2015 ZDJĘCIA Najpiękniejsze dziewczyny studniówki
  *Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
  *Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
  *Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
  *Strajk w Kopalni Węglowej. Górnicy nie odpuszczają![NAJNOWSZE INFORMACJE]
  *Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A co w Królewskiej Hucie (Chorzowie) ?

  Chorzowjok (Nowe Hajduki, Neu-Heiduk) (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Co z Girndtem i Meitzenem, panie Kotala ? (tym bardziej, ze Panski krewny (nauczyciel) ok.100 lat temu siedzial w radzie miejskiej) Kiedy nareszcie, KIEDY bedzie NORMALNIE !?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo