Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Burmistrz Georg Brüning z Bytomia ma swój plac. To ten przed Urzędem Miejskim

Magdalena Nowacka - Goik
Bytom: Burmistrz Georg Brüning ma od dzisiaj swój plac. Od dzisiaj - 23 stycznia, plac z fontanną przed Urzędem Miejskim w Bytomiu ma patrona. To Georg Brüning, nadburmistrz w latach 1883-1919 r. Oficjalne uroczystości odbyły się o godz. 11

Bytom : Burmistrz Georg Brüning ma od dzisiaj swój plac

Georg Brüning to najsłynniejszy nadburmistrz Bytomia, który rządził miastem 36 lat. Od tego tygodnia w końcu został uhonorowany. Jego imieniem oficjalnie nazwano plac przed Urzędem Miejskim, w okolicach ulicy Parkowej. - Plac, nie skwer (mimo iż na stronie UM pojawiło się właśnie to drugie określenie) - zaznacza literaturoznawca profesor Piotr Obrączka, który już kilka lat temu apelował o uhonorowanie bytomskiego nadburmistrza.

- To błąd, na co zwróciłem już uwagę radnym, to miejsce ma o wiele większy zasięg, obejmuje tereny między ulicą Parkową, Wrocławską i kąpieliskiem miejskim - podkreśla profesor.

W pierwotnej wersji radni myśleli, aby imieniem Bruninga nazwać salę sesyjną. Z pomysłu jednak zrezygnowano. Mniejszość niemiecka twierdziła, że to umniejsza wagę postaci.

- Padały też argumenty, że ta sala została wybudowana dużo później - mówi Andrzej Kostek, wiceprzewodniczący RM.
- Postać jest wybitna i należy ją faktycznie godnie uhonorować - podkreśla. Nadburmistrza doceniają także sami mieszkańcy, którzy proponowali, aby jego imieniem nazwać rondo przy A1. Pomysł jednak nie przeszedł.

Georg Brüning diametralnie zmienił oblicze Bytomia. To dzięki niemu miasto przeżyło prawdziwy okres świetności. Za jego rządów powstała sieć elektryczna, wodociągowa i kanalizacyjna i wybrukowano większość bytomskich ulic. Wybrano go dożywotnio na urząd burmistrza Bytomia. Zrezygnował z niego sam, ze względu na podeszły wiek. Za jego rządów wybudowano między innymi budynki obecnej Opery Śląskiej, szkoły realnej (dziś IV LO), Królewskiego Instytutu Higieny (obecnie Sanepid) czy starych koszar, gdzie mieści się siedziba Urzędu Miejskiego przy ulicy Smolenia. Mimo takich zasług do tej pory burmistrz był trochę zapomniany! W ubiegłym roku, kiedy obchodzono 760-lecie Bytomia, postanowiono to w końcu zmienić i radni podjęli w tej sprawie uchwałę. Bardziej burmistrz był doceniany przez żyjących w jego czasach bytomian. Za jego zasługi miasto ufundowało mu zabytkową willę przy dzisiejszej Alei Legionów 4. Przed wojną miał też swoją ulicę, którą przemianowano jednak później na ul. Michała Drzymały. Zmarł 17 września 1932 roku. Jego grobowiec znajduje się na cmentarzu Mater Dolorosa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!