Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Burza słoneczna zakłóci systemy komputerowe. NASA ostrzega. Jakie będą skutki burzy słonecznej? [2. 8. 2019 r.]

Tomasz Kazanecki
Burza słoneczna zakłóci działanie komputerów - ostrzega NASA
Burza słoneczna zakłóci działanie komputerów - ostrzega NASA
Burza słoneczna odczuwalna na Ziemi. Jej uderzenia spodziewać się w pierwszych dniach sierpnia. NASA jednak ostrzega, że burza słoneczna, to zjawisko piękne, bo przypominające zorzę polarną, jednak jej skutki mogą być o wiele bardziej poważne. Co odczuć mogą mieszkańcy naszej planety i czy jest się czego obawiać?

Burza słoneczna odczuwalna na Ziemi. Kiedy?

Burza słoneczna to zjawisko, które gwarantuje wrażenia podobne do obserwacji zorzy polarnej. Kiedy ma nastąpić? Jak informują naukowcy NASA, burza słoneczna uderzy w Ziemię 31 lipca lub 1 dnia sierpnia 2019 r.

Burza geomagnetyczna ma związek z wysokoenergetycznymi cząstkami emitowanymi przez Słońce i wiatrem słonecznym, który jest emitowany przez Słońce przez cały czas. Słońce emituje te cząstki przez swoją atmosferę - tzw. koronę słoneczną. Czasami się zdarza, że część tej materii jest wyrzucona w przestrzeń. I czasami tej materii zdarza się więcej i ona może lecieć w stronę Ziemi - tłumaczy Jarosław Juszkiewicz z Planetarium Śląskiego.

Czy w trakcie burzy słonecznej zaobserwujemy zorzę polarną w Polsce? Prawdopodobieństwo jest niewielkie, najlepsze warunki do obserwacji będą na biegunach Ziemi.

Te cząstki spadają i na północnym, i na południowym biegunie Ziemi, co skutkuje możliwością obserwowania zorzy polarnych. W czasie burzy magnetycznej tych cząstek jest więcej i zorze polarne można obserwować także na niższych szerokościach geograficznych - mówi Juszkiewicz.

Jakie skutki dla mieszkańców Ziemi mogą być odczuwalne w związku z burzą słoneczną? Z powodu wiatru słonecznego zmienia się również pole magnetyczne Ziemi, co skutkować może:

  • problemami z zasięgiem w telefonach,
  • gubieniem zasięgu przez nawigację GPS,
  • kłopoty z sygnałem telewizji satelitarnej.

Historia pokazuje również, że w czasie burzy słonecznej mogą wystąpić problemy związane z przeciążeniem linii energetycznych.

Nie przegapcie

Taka duża burza słoneczna miała miejsce w 1859 roku i wtedy zorze polarne można było widzieć w Londynie, a także południowej i środkowej części Europy. To był pierwszy udokumentowany wypadek burzy słonecznej. Wówczas spowodowała ona zakłócenie pracy telegrafów. Burze słoneczne indukują, bowiem prąd elektryczny w transformatorach i mogą doprowadzić do ich przepalenia. Tak się stało w 1989, kiedy w Kanadzie i części USA doszło do potężnych wyłączeń prądu.

Burza słoneczna a sygnał GPS. Czekają nas zakłócenia?

Czy w związku z burzą słoneczną spodziewać możemy się zakłóceń w korzystaniu z nawigacji w naszych samochodach, czy aplikacjach smartfonowych?

Satelity GPS mają swój system bezpieczników. Wiemy jednak z kilkudniowym wyprzedzeniem, że te cząstki dotrą do Ziemi. Lecą one wolniej niż prędkość światła, a takich informacji dostarcza m.in. satelita SOHO, która obserwuje cały czas Słońce. Dzięki bezpiecznikom satelity wyłączają się, gdy wykryją zbyt dużą ilość wspomnianych wysokoenergetycznych cząstek. - mówi Jarosław Juszkiewicz.

Zobaczcie koniecznie

Drugi problem związany jest ze zmianą struktury jonosfery w czasie burzy słonecznej. Wskutek tego wskazania GPS, szczególnie o wschodzie i o zachodzie Słońca mogą być nieco mniej dokładne. W przypadku burzy słonecznej ta niedokładność może wynosić nawet kilkadziesiąt metrów. Przypomnijmy, że normalnie GPS zachowuje dokładność do 20-30 centymetrów.

Czy w kontekście spodziewanej burzy słonecznej jest się czego obawiać? Słońce w ostatnich latach jest spokojniejsze. Możemy być przygotowani na pewne zakłócenia. Gdyby doszło do takiej burzy słonecznej jak w 1859 roku to mogłoby to sparaliżować cały świat, gdyż nasza cywilizacja o wiele bardziej polega na elektryczności, niż 150 lat temu. Spodziewać możemy się pewnych anomalii, ale nie sądzę, by można było to określić mianem katastrofy - puentuje Juszkiewicz.

Katastrofalna burza na Śląsku i Zagłębiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo