Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Silne burze i porywisty wiatr w woj. śląskim. IMGW wydało ostrzeżenie. Będzie też wiał silny wiatr, nawet 60 km/h

ŁOLI
IMGW ostrzega: Na Śląsku będą burze i silny wiatr
IMGW ostrzega: Na Śląsku będą burze i silny wiatr
Ostrzeżenie pogodowe IMGW dla woj. śląskiego. Spodziewane są burze, ulewny deszcz i porywisty wiatr. Groźnie może zrobić się już przed południem, a ostrzeżenie obowiązuje do późnego wieczora. Łowcy burz ostrzegają nawet przed możliwością pojawienia się trąb powietrznych.

Kilka dni temu mieszkańcy Śląska musieli zmagać się z ulewnymi deszczami, których skutkiem były liczne podtopienia oraz rosnący stan wód w zbiornikach. Tegoroczna wiosna nie rozpieszcza – IMGW wydało kolejny komunikat ostrzegający przed gwałtownymi burzami.

Burza na Śląsku. Ostrzeżenie IMGW

Po kilku dniach ulewnych i ciągłych deszczy, mieszkańcy województwa śląskiego mogą spodziewać się burz. Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, mogą one wystąpił w południowo-wschodniej części kraju – woj. śląskim, małopolskim, podkarpackim i części woj. świętokrzyskiego.

Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 10 mm do 20 mm, lokalnie do 30 mm oraz porywami wiatru do 60 km/h.

Ostrzeżenie IMGW o burzach w woj. śląskim obowiązuje od godz. 11:30 do godz. 22:30 w czwartek, 28.5.2020.

Łowcy burz ostrzegają

Prognozowana energia potencjalna dostępna drogą konwekcji wyniesie ok. 150-500 J/kg, przy czym największe wartości wyliczane są dla południowo-wschodniej części Polski. Przy niewielkich wartościach efektywnego uskoku wiatru w dochodzącego do 5-10 m/s, burze przybierać będą głównie postać pojedynczych komórek burzowych, łączących się w słabo zorganizowane, niewielkie układy wielokomórkowe, wolno przemieszczające się w kierunku południowym i południowo-zachodnim.

Burzom mogą towarzyszyć intensywne opady deszczu, którego natężenie może dochodzić do 15-20 mm/h, silne porywy wiatru do ok. 60-70 km/h oraz lokalnie opady małego gradu do ok. 1-1,5 cm średnicy. Biorąc pod uwagę spodziewane podwyższone wartości energii CAPE do 100-150 J/kg (punktowo do 200 J/kg) w dolnych 2 kilometrach troposfery oraz lokalne strefy zbieżności wiatru przyczyniające się do zwiększenia skrętu wiatru, możliwy będzie rozwój pojedynczych lejków kondensacyjnych w postaci zalążków trąb powietrznych, a nawet w pełni rozwiniętej słabej trąby lądowej.

Najbardziej intensywne zjawiska spodziewane są w południowo-wschodniej części kraju. Pierwsze burze mogą pojawić się już około południa we wschodniej połowie kraju, natomiast szczyt aktywności spodziewany jest w godzinach popołudniowych. Wieczorem burze stopniowo będą zanikać.

Burze śledzić można także na stronie RadarEu. Użytkownik znajdzie tutaj informacje, które pomogą mu ocenić ryzyko wystąpienia burzy w całej Europie. Odpowiedź na pytanie gdzie jest burza z pomocą detektorów burz oraz radarów meteorologicznych będzie zdecydowanie łatwiejsze. Idealne rozwiązanie podczas planowania wypoczynku.

Obejrzyj dokładnie

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera