Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Burze w woj. śląskim: Po południu zagrzmi i spadnie deszcz. IMGW wydało ostrzeżenie. GDZIE JEST BURZA? RADAR BURZOWY. Łowcy burz ostrzegają!

Mikołaj Niedobecki
Najpierw upały potem na południu woj. śląskiego burze z gradem. Temperatura przekroczy 30°C. Na południu województwa pojawią się burze z gradem. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie – 32 dwa powiaty województwa śląskiego są zagrożone upałami drugiego stopnia. Taki stopień zagrożenia oznacza duże ryzyko udaru słonecznego i duże zagrożenie pożarowe.

Temperatura maksymalna w dzień w powiatach wyniesie od 28°C do 31°C. Mieszkańcom Śląska zalecana jest ostrożność i unikanie długiego przebywania w słońcu.

Na terenie powiatów: bielskiego, Bielsko-Białej, cieszyńskiego, żywieckiego, wodzisławskiego, pszczyńskiego i Jastrzębia-Zdroju wystąpią z kolei burze z gradem. Kulki gradowe w zależności od miejsca występowania opadów będą osiągały do 3 centymetrów średnicy.

Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu, lokalnie także gradu. Suma opadów miejscami od 25 mm do 40 mm, a porywy wiatru do 70 km/h.

RADAR BURZOWY

GDZIE JEST BURZA: BURZOWA MAPA EUROPY

Łowcy Burz przygotowali szczegółową prognozę konwekcyjną na 1 sierpnia:

W środę nasz kraj nadal znajdować się będzie w obszarze podwyższonego ciśnienia. Wciąż zalega nad nami upalna i wilgotna masa powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Zapowiada się kolejny dzień z dużą ilością słońca oraz brakiem wiatru. Z uwagi na specyficzne warunki (orografia terenu, zbieżność wiatru, góry) spodziewamy się burz, które miejscami mogą być gwałtowne. Wszędzie temperatura osiągnie około 30 stopni.

Obszar objęty 1. stopniem zagrożenia

Na tym obszarze przewidujemy wystąpienie dość gwałtownych burz, które mogą występować do późnych godzin nocnych. Warunki termodynamiczne będą umiarkowane i silne. Energia potencjalna dostępna konwekcyjnie CAPE wyniesie 1000 – 2000 J/kg, a Lifted Index spadnie do -6⁰C. Dzięki dużej wodności atmosfery wynoszącej około 40 mm, komórki burzowe mogą być wydajne opadowo.

Z uwagi na brak warunków kinematycznych, komórki burzowe będą wolno się przemieszczać. Jednak dzięki orografii terenu, burze mogą przybierać większe struktury. Również lokalne zbieżności wiatru w dolnej troposferze wspomogą szybszy rozwój konwekcji. Głównym zagrożeniem podczas przechodzenia burz będą ulewne opady deszczu powodujące podtopienia, silne porywy wiatru do ok. 80-90 km/h, punktowo do 100 km/h oraz opady gradu miejscami o średnicy do 3 cm.

Obszar objęty możliwością burz

Ten obszar będzie ograniczony pod względem burz. Zbyt suche powietrze w wyższych warstwach troposfery skutecznie zahamuje rozwój konwekcji. Jednak chwiejność termodynamiczna też będzie spora, CAPE (500 – 1500 J.kg), Lifted Index spadnie do -5 °C. Również spodziewana jest duża wodność atmosfery wynosząca około 35 mm. Nie wykluczone są izolowane komórki burzowe, które mogą generować silne porywy wiatru,miejscami dochodzące do 80 – 90 km/h. Spodziewane są również opady gradu o średnicy do 2 cm.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!