MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Był jak Charlie Watts ze Stonesów. Bit był dla niego najważniejszą rzeczą - bluesmani wspominają zmarłego Michała Giercuszkiewicza

Aleksandra Szatan
Michal Giercuszkiewicz nie żyje. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Michal Giercuszkiewicz nie żyje. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Materiały prasowe
Michał Giercuszkiewicz nie żyje. Wieczorem, 27 lipca wiadomość o jego śmierci przekazała Śląska Grupa Bluesowa. Był jedną z największych indywidualności polskiej sceny muzycznej, charyzmatycznym perkusistą, nietuzinkową osobowością. Prawdziwą legendą bluesa, rocka i jazzu. - Mam w sercu kolejną wielką ranę - napisał na Facebooku Leszek Winder ze Śląskiej Grupy Bluesowej. Michała Giercuszkiewicza wspominają bluesmani: Irek Dudek, Beno Otręba i Jerzy Styczyński z zespołu Dżem oraz Wojciech Mirek, twórca Szlaku Śląskiego Bluesa.

30 lipca minie 26. rocznica śmierci Ryśka Riedla, legendarnego wokalisty grupy Dżem. Końcówka lipca będzie się teraz kojarzyć z jeszcze jednym smutnym, dla muzycznego świata, zdarzeniem. Zmarł Michal Giercuszkiewcz. Jeden ze skazanych na bluesa.

Michał „Gier” Giercuszkiewicz swoją karierę zaczynał na początku lat 70. w zespole Apogeum. Ten muzyk z wielkim dorobkiem to perkusista wielu legendarnych polskich zespołów bluesowych i rockowych, (m.in. Dżem, Apogeum, Kwadrat, Krzak, SBB, Free Surprises, Cree, Bezdomne Psy, Śląska Grupa Bluesowa, Jan i Józef Skrzek, Loco Richter, Elżbieta Mielczarek).

Giercuszkiewicz współtworzył i nagrał większość znanych utworów grupy Dżem z Ryszardem Riedlem. Artysta przez wiele lat mieszkał w Bieszczadach w zbudowanym przez siebie domu na wodzie na Zalewie Solińskim.

Oto, co mówią o zmarłym przyjaciele:

- Dużo przeżyliśmy razem. Poznaliśmy się jeszcze w klubie Kwadrat - mówi Beno Otręba, basista zespołu Dżem.
- Miał mocne uderzenie. Proste, trafiające w punkt - dodaje Jurek Styczyński, gitarzysta Dżemu.
Zdaniem Irka Dudka, to bit był najważniejszą rzeczą. - Giercuszkiewicz był takim „śląskim Charlie Wattsem” - podkreślił pomysłodawca Rawa Blues Festiwal.

Wspomnienia bluesmanów o Michale Giercuszkiewiczu można przeczytać na kolejnych zdjęciach w galerii.

Płyta na pożegnanie

Kilka tygodni temu, 19 czerwca ukazał się podwójny album Michała "Giera" Giercuszkiewicza zatytułowany "Wolność".
Pierwszy krążek nosi tytuł „Dzisiaj”, drugi to „Wczoraj".

Na pierwszym krążku „Dzisiaj” znalazły się premierowe kompozycje w wykonaniu znakomitych muzyków polskie sceny bluesowej, rockowej i jazzowej. Zaproszeni i zainspirowani przez Michała Giercuszkiewicza m.in. Apostolis Anthimos, Michał Kielak, Józef Skrzek, Leszek Winder, Grzegorz Kapołka.

Druga płyta pod tytułem „Wczoraj” to zestaw nigdy wcześniej niepublikowanych nagrań, w tym m.in. koncert zespołu Kwadrat z 1981 roku podczas festiwalu „Rock na Wyspie” we Wrocławiu, unikalne nagrania koncertowe Ryszarda Riedla i zespołu Dżem, Józefa Skrzeka z grupą Bezdomne Psy, Janka „Kyksa” Skrzeka oraz Śląskiej Grupy Bluesowej.

Ostatnio w studiu MAG Records w Wojkowicach odbyła się seria specjalnych koncertów cyklu Śląskie Brzmienie, które były formą solidarności i wsparcia dla walczącego z ciężką chorobą Michała Giercuszkiewicza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zobacz Q&A z o Tomaszem Jacykowem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni