MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Byli prezydenci Rudy Śląskiej uhonorowani. Zostali zasłużonymi dla miasta

OPRAC.:
Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Byli prezydenci Rudy Śląskiej uhonorowani. Zostali zasłużonymi dla miasta
Byli prezydenci Rudy Śląskiej uhonorowani. Zostali zasłużonymi dla miasta UM Ruda Śląska
Edmund Sroka i Andrzej Stania - byli prezydenci Rudy Śląskiej - zostali zasłużonymi dla Rudy Śląskiej. Decyzję w tej sprawie podjęli miejscy radni podczas uroczystej sesji związanej z 65-leciem istnienia tego miasta.

Uroczysta sesja rady miasta

W tym roku Ruda Śląska obchodzi 65-lecie istnienia.

- W pamięci mamy ważne wydarzenia historyczne, które ukształtowały nasze miasto – podkreślił Michał Pierończyk, prezydent Rudy Śląskiej. – Jednak patrzymy w przyszłość. Dziś Ruda Śląska, mimo że jest największą gminą górniczą w Unii Europejskiej, jest zupełnie inna. Po ponad 30 latach od ostatniej transformacji wchodzimy w kolejną. Nasze miasto, podobnie jak i inne polskie czy europejskie miasta, dostosowuje się do zmian klimatycznych. Jedno jest pewne. Pracując na rzecz mieszkańców i realizując ich oczekiwania nie możemy zapominać o naszej tożsamości, tradycji i historii - dodał.

Z tej okazji - w Domu Kultury w Bielszowicach - odbyła się uroczysta sesja rady miasta. Było to dokładnie w 26. rocznicę oddania miasta pod opiekę świętej Barbary i umieszczenia jej wizerunku w miejskim herbie.

- 65–lecie Rudy Śląskiej to nie tylko okazja do świętowania, ale również moment, żeby wspomnieć naszą bogatą historię, docenić nasze osiągnięcia oraz wyznaczyć plany na przyszłość – zaznaczył Arkadiusz Pilarz, przewodniczący Rady Miasta Ruda Śląska. - Niech kolejne lata przyniosą nam nowe sukcesy i pomyślność. Nasze miasto jest dowodem na to, że przeszłość i teraźniejszość mogą współistnieć w harmonii, tworząc unikalny i dynamiczny organizm miejski. Bądźmy dumni z Rudy Śląskiej i kontynuujmy pracę nad jej dalszym rozwojem z poszanowaniem dla naszego bogatego dziedzictwa historycznego i kulturowego – dodał.

Byli prezydenci Rudy Śląskiej uhonorowani

Podczas uroczystej sesji tytuł Zasłużonego dla Miasta Ruda Śląska nadano byłym prezydentom – Edmundowi Sroce i Andrzejowi Stani.

Ten pierwszy na stanowisko został powołany w 1995 roku. Na lata jego prezydentury przypada powstanie kluczowych dokumentów dotyczących miasta, m.in. Programu Rozwoju Miasta, Strategii Wewnętrznego i Zintegrowanego Rozwoju do roku 2015 oraz Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego miasta Ruda Śląska do 2015 roku. Wtedy też Ruda Śląska zaczęła sięgać po przedakcesyjne środki unijne, m.in. z Funduszu PHARE. Warto dodać, że to właśnie za prezydentury Edmunda Sroki św. Barbara została patronką miasta. Pełniąc funkcję prezydenta miasta Edmund Sroka został wybrany w 1997 r. na posła III kadencji Sejmu RP. Mieszkańcy wyrazili swoje poparcie dla Edmunda Sroki również podczas wyborów na III kadencję Rady Miasta. Funkcję prezydenta Edmund Sroka pełnił do 23 listopada 2000 r.

Andrzej Stania 24 listopada 2000 roku został powołany przez radnych na urząd prezydenta miasta, który sprawował przez dwa lata. 10 listopada 2002 r. wygrał wybory na prezydenta miasta. Andrzej Stania był prezydentem, który wprowadził Rudę Śląską do Unii Europejskiej. Praca prezydenta została doceniona przez mieszkańców. W wyborach samorządowych w 2006 r. z powodzeniem ubiegał się o reelekcję, otrzymując w pierwszej turze prawie 75% głosów. Był wielkim orędownikiem związku konurbacyjnego miast aglomeracji. Andrzej Stania sprawował urząd prezydenta do 2010 r. Przez kolejne lata, aż do roku 2022, był wybierany do Rady Miasta Ruda Śląska.

Obchody 65-letnia Rudy Śląskiej

Miasto wciąż świętuje swoje 65. urocziny. W związku z tym, w sobotę (8 czerwca) o godz. 9:00 na stadionie lekkoatletycznym przy ul. Czarnoleśnej rozpocznie się bieg na dystansie 65 km z okazji 65. rocznicy powstania Miasta Ruda Śląska.

- Z kolei od 14 do 16 czerwca odbędą się Dni Rudy Śląskiej. W piątek, 14 czerwca, o godz. 19:00 na placu Jana Pawła II zostanie zorganizowany koncert z okazji Święta Herbu - mówi Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Kultury, Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej. - Dla publiczności wystąpi wtedy Artis Symphony Orchestra pod dyr. Jean-Claude’a Hauptmanna. Z kolei w sobotę, 15 czerwca, w tym samym miejscu zostanie zorganizowane kino plenerowe. O godz. 20:00 wyświetlony zostanie film „Priscilla” w reż. Sofii Coppoli, a wcześniej, o godz. 19:00, odbędzie się spotkanie z Priscillą i Elvisem. Finałem świętowania będzie koncert na terenach targowych w Wirku. Podczas koncertów wystąpią: Agnieszka Chylińska, Patrycja Markowska z gościem specjalnym, Sara James oraz Michał Gabor. Otwarcie bram nastąpi o godz. 16:00 - podsumowuje.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni