Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bytom 10 lat temu. Jak przez ostatnie dziesięciolecie zmieniło się miasto? Zobaczcie zdjęcia z 2012 roku

MANO
Archiwum Dziennika Zachodniego
Bytom w ostatniej dekadzie. Jak przez ostatnie dziesięciolecie zmieniło się miasto? Otóż, generalnie, na pewno na lepsze. Sporo miejsc dostało nowe życie, a wśród nich są i takie, co do których zmiany właśnie ruszyły.

Bytom 10 lat temu. Jak przez ostatnie dziesięciolecie zmieniło się miasto? Zobaczcie zdjęcia z 2012 roku

Ulica Dworcowa - takiej, jaką widzicie na naszych zdjęciach, już nie zobaczycie. Na tę inwestycję bytomianie i bytomianki czekali prawie... 30 lat! Koniec z popękanymi płytkami na głównym deptaku w mieście. W listopadzie 2021 roku rozpoczęła się gruntowna przebudowa jednej z najważniejszych ulic w centrum Bytomia. Prace idą pełną parą, a finał prawdopodobnie na przełomie roku.

Sporo zmian widać także na bytomskim Rynku. W te wakacje pojawiły się nowe elementy architektoniczne i jeszcze więcej zieleni. Przypomnijmy, że pod koniec 2019 roku, stwarzające zagrożenia dla przechodniów, uschnięte drzewa, zostały usunięte. Zgodnie z zaleceniami dendrologa, betonowe misy zostały dokładnie oczyszczone i pojawiły się nowe nasadzenia. Mamy też drewniane kwietniki, które kolejny rok ubarwiają to miejsce latem. Oczywiście, to dopiero zalążek planowanych zmian „czerwonego placu", ale trzeba przyznać, że wygląda on teraz zdecydowanie ładniej, niż jeszcze dziesięć lat temu.
A skoro mówimy o Rynku, z pewnością na zdjęciach rozpoznacie straszącą, zaniedbaną kamienicę przy ul. Rycerskiej 1. I tu dobra informacja - w sierpniu ruszył jej remont.

Niestety, słynna prywatna kamienica u zbiegu ulic Katowickiej i ul. Chorzowskiej 2, nie przetrwała. Wyburzono ją w 2011 roku. Także w 2011 roku zaczęły znikać budynki w Karbiu - ich wyburzenie stało się konieczne, po tym, jak ich stan zaczął zagrażać życiu mieszkańców. A wszystko z powodu szkód górniczych. Dziś bloków tu już nie ma.

Zdjęcia Bytomia sprzed 10 lat. Zobaczcie

Na zdjęciach sprzed 10 lat uważni obserwatorzy rozpoznają tereny po KWK Rozbark. Ostatnie wydobycie miało tu miejsce w lipcu 2004 roku. Przez lata teren dawnej kopalni był w opłakanym stanie...
Dziś w dawnej cechowni, której remont zaczął się w 2012 roku, od 2014 r. mieści się Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark. Tuż obok, działa - od 2021 r. - Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych Skarpa Bytom - jedno z najbardziej nowoczesnych w Europie!

Światełko w tunelu pojawiło się w końcu także dla innej industrialnej przestrzeni - Elektrociepłowni Szombierki. Plany co do zagospodarowania tego miejsca były szumne i...nieco utopijne. Mówiono o organizacji tu Śląskiego Centrum Nauki, a ostatni właściciel, spółka Rezonator, obiecywał stworzyć tu muzyczny Disneyland. Z planów nie wyszło nic, a zabytek stawał się coraz bardziej zaniedbany i rosła obawa, czy za moment nie popadnie w kompletną ruinę. W marcu br. Grupa Arche podpisała z dotychczasowym właścicielem obiektu, czyli spółką Rezonator, przedwstępną umowę na zakup EC Szombierki. Od sierpnia - już oficjalnie - EC Szombierki ma nowego właściciela. Projekty nowego inwestora są skromniejsze, a przez to bardziej realne
Po wyremontowaniu obiektu chciałaby utworzyć tutaj stworzyć przestrzeń łączącą funkcje edukacyjne, kulturalne, hotelowe i gastronomiczne.

Zmian doczekał się neorenesansowy gmach dawnej Poczty Głównej przy ul. Piekarskiej. To jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w naszym mieście. W 2014 roku zabytkowy budynek kupiła firma KBP BWI Polska (współwłaścicielem jest firma Invest Dom Wiesława Wiśniewskiego),  która zajmuje się obsługą rynku nieruchomości. Nowemu właścicielowi od początku przyświecał jeden cel - ocalić budynek przed zniszczeniem i wykorzystać jego potencjał. I udało się. Obecnie w zabytkowym budynku swoje biura ma już kilka firm, z których część związana jest z branżą telekomunikacyjną. A budynek został oczywiście odnowiony.

Bytom 10 lat temu. Jak przez ostatnie dziesięciolecie zmieni...

I na koniec - bytomski dworzec kolejowy. Pod koniec 2013 roku mieszkańcy Bytomia przeprowadzili akcję „Pucuj Glancuj Dworzec Bytom”, mającą zwrócić uwagę ówczesnych władz PKP na dworzec kolejowy w Bytomiu, który znajdował się w opłakanym stanie. Wtedy PKP S.A. wyremontowały jedynie hol główny dworca wraz z tunelem prowadzącym na peron - trzeba przyznać, że oglądając zdjęcia sprzed remontu, widać ogromną różnicę. A kiedy doczekamy się remontu części peronowej dworca? Wg deklaracji władz kolejowych, remont powinien rozpocząć się jeszcze w tym roku.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera