Bytom: 20 lat Pracowni Hemodynamiki Serca WSS nr 4

  Bytom: 20 lat Pracowni Hemodynamiki Serca WSS nr 4

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  - 20 lat temu nasza pracownia była trzecia na Śląsku i 26. w kraju – mówi dr Zbigniew Królikowski, Kierownik Oddziału Kardiologii WSS.
  1/35
  przejdź do galerii

  - 20 lat temu nasza pracownia była trzecia na Śląsku i 26. w kraju – mówi dr Zbigniew Królikowski, Kierownik Oddziału Kardiologii WSS. ©Magdalena Mikrut-Majeranek/ Dziennik Zachodni

  Lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu od dwudziestu lat leczą serce metodą inwazyjną. W ciągu ostatnich dwóch dekad specjaliści z bytomskiej lecznicy wykonali 30 tysięcy koronarografii, kilkanaście tysięcy koronaroplastyk i wyleczyli tysiące pacjentów po zawałach serca. We wtorek, 27 września, Pracowni Hemodynamiki Serca WSS nr 4 obchodziła swój jubileusz.
  Pracownia Hemodynamiki Serca jest jedyną taką w Bytomiu. To tam w razie nagłej potrzeby trafiają wszyscy chorzy na serce, ponieważ pełni ona ostry dyżur zawałowy nie tylko dla Bytomia, ale i dla mieszkańców okolicznych miast jak: Piekary Śląskie, Świętochłowice, Ruda Śląska i Tarnowskie Góry. Tutejsi lekarze wykonują rocznie około 1,5 tys. zabiegów.

  - 20 lat temu nasza pracownia była trzecia na Śląsku i 26.
  w kraju – mówi dr Zbigniew Królikowski, Kierownik Oddziału Kardiologii WSS. Do tej pory uruchomiono już ich ponad 150. - Początki, jak to zazwyczaj bywa, były bolesne, ale na szczęście mogłem liczyć na pomoc kolegów, którzy mimo, iż byli już po pracy w klinikach, zabezpieczali ze mną „dyżury zawałowe” – dodaje dr Królikowski i zaznacza, że przez ten czas miał szansę pracować z wieloma wybitnymi kardiologami.

  To pod jego okiem wykształciło się też wielu lekarzy, którzy dziś robią karierę w największych ośrodkach kardiologicznych w kraju. Do tej pory utrzymują ze szpitalem kontakt, często zawodowy. - Nasz oddział jest oddziałem kardiologii inwazyjnej, współpracujemy z Kliniką Kardiochirurgii w Katowicach i tam kierujemy pacjentów, u których trzeba wykonać operację serca – tłumaczy Zbigniew Królikowski.

  Bytomska kardiologia nieustannie się rozwija. W lutym 2016 roku szpital pozyskał nowoczesny angiograf Allura Xper Fd20 marki Philips. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego przekazał na ten cel prawie 3 mln zł. Ale to tylko kropla w morzu potrzeb.

  - Zwróciliśmy się o pieniądze na rozbudowę pracowni do organu założycielskiego, niemniej staramy się też pozyskać pieniądze zewnętrze, m.in. z Unii Europejskiej. Mam nadzieję, że nasze starania zakończą się powodzeniem, bo elektrofizjologia to dziedzina, która będzie przeżywała renesans. Do tej pory wykonuje ją zaledwie kilkanaście ośrodków w kraju, a to zdecydowanie za mało w stosunku do potrzeb – podsumowuje Aleksander Włodarczyk.

  W uroczystym jubileuszu wzięli udział m.in.: dr hab. med. Marek Gierlotka, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie Kardiologii; prof.dr hab.n.med. Marek Deja, Kierownik Oddziału Kardiochirurgii Górnośląskiego Centrum Medycznego, prof. Andrzej Ochała, kierownik Zakładu Kardiologii Inwazyjnej Górnośląskiego Centrum Medycznego.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  100 chwil na 100-lecie niepodległości. Multimedialny dokument historyczny

  100 chwil na 100-lecie niepodległości. Multimedialny dokument historyczny

  Horoskop miesięczny na listopad 2018 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na listopad 2018 wróżki z Katowic

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim