Bytom. Będzie nowy oddział covidowy w Szpitalu nr 1. Wojewoda wydał decyzję. Ale placówka nie ma już wolnego sprzętu

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Lukasz Gdak
Udostępnij:
Decyzją wojewody w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu uruchomiony ma zostać kolejny, trzeci już oddział dla pacjentów z COVID-19. W placówce trwają przygotowania. Zostały wstrzymane przyjęcia na oddziały kardiologii i neurologii. Wszystko niemal gotowe, tylko nie ma sprzętu. W szpitalu brakuje reduktorów tlenu i pieniędzy na ich zakup. – Zwróciliśmy się do wojewody z prośbą o pomoc w wyposażeniu oddziału – przyznaje Mirosława Cichocka, p.o. zastępcy dyrektora ds. lecznictwa bytomskiego szpitala.

Z każdym dniem rośnie w regionie liczba pacjentów zakażonych koronawirusem, którzy potrzebują leczenia w szpitalu. Kolejne placówki zamieniają swoje oddziały w covidowe i ograniczają zabiegi planowe.

Szpital ma otworzyć nowy oddział, ale nie ma już sprzętu

W Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu trwają przygotowania do uruchomienia nowego, trzeciego już oddziału dedykowanego pacjentom zakażonym koronawirusem.

Powinien zostać uruchomiony 1 kwietnia i mieć 20 łóżek. Placówce jednak brakuje już wolnego sprzętu.

– Zwróciliśmy się do wojewody z prośbą o pomoc w wyposażeniu oddziału. Przede wszystkim chodzi o reduktory tlenu – mówi Mirosława Cichocka, p.o. zastępcy dyrektora ds. lecznictwa Szpitala nr 1 w Bytomiu.

Obecnie każdy pacjent, który trafia na oddział covidowy bytomskiej placówki, z uwagi na silne duszności, wymaga leczenia tlenem.

– Do szpitala coraz częściej przyjeżdżają pacjenci z saturacją na poziomie 60-70 procent. To jest już bardzo zaawansowane stadium choroby. Praktycznie wszyscy pacjenci, których przyjmujemy, muszą mieć podawany tlen. Część wymaga terapii wysokoprzepływowych, a część od razu podłączenia do respiratora – opowiada prof. Jerzy Jaroszewicz, kierownik oddziału obserwacyjno-zakaźnego Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu.

Dlatego na nowym oddziale covidowym należy zamontować odpowiednią aparaturę do podawania chorym tlenu. Szpital takiego sprzętu już nie ma i nie ma też środków na jego zakup. Rzeczniczka prasowa wojewody śląskiego, Alina Kucharzewska, radzi w tej sytuacji złożyć wniosek do Agencji Rezerw Strategicznych. – Dyrektorzy szpitali są informowani o tym, że powinni zgłaszać agencji zapotrzebowanie na dodatkowy sprzęt. Są o tym informowani na cotygodniowej wideokonferencji z panem wojewodą. I co należy podkreślić, szpitale bardzo duże wsparcie otrzymują – zapewnia urzędniczka.

W związku z trwającymi w bytomskiej "jedynce" przygotowaniami do uruchomienia kolejnych łóżek dla pacjentów ciężej przechodzących zakażenie, placówka musiała wstrzymać przyjęcia pacjentów na oddziały kardiologii i neurologii. Już wcześniej podobną decyzję podjęły dyrekcje m.in. Szpitala Śląskiego w Cieszynie i Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej.

Szpital w Pyrzowicach otwarty. Przyjął pierwszych pacjentów

W związku z kurczącą się w zastraszającym tempie liczbą miejsc w szpitalach dla pacjentów z covid, uruchomiony został szpital tymczasowy na lotnisku w Pyrzowicach. W nocy z poniedziałku na wtorek, 30 marca, przyjął pierwszego pacjenta. Nad ranem zajętych było już 13 łóżek. Pacjenci są mieszkańcami Zabrza, Dąbrowy Górniczej, Tychów, Jaworzna i Bytomia właśnie.

Jak dotąd w województwie śląskim uruchomiono dwa szpitale tymczasowe. Dla porównania, w pierwszym zlokalizowanym w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach hospitalizowane są aktualnie 294 osoby, w tym 24 pacjentów podłączonych jest do respiratora.

Docelowo w MCK będzie można przyjąć 500 pacjentów, w tym 100 respiratorowych. Lecznica działa jednak modułowo – kolejne łóżka uruchamiane są w miarę potrzeb. Aktualnie dostępne są 404 miejsca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Koniec stanu epidemii w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie