Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bytom: dawny budynek komitetu PZPR niszczeje. Czy to się w przyszłości zmieni?

Szymon Bijak
Szymon Bijak
Budynek dawnego Komitetu Miejskiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w Bytomiu stoi bezużyteczny od lat.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Budynek dawnego Komitetu Miejskiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w Bytomiu stoi bezużyteczny od lat.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Szymon Bijak
Budynek dawnego Komitetu Miejskiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w Bytomiu stoi bezużyteczny od lat. Trzeba przyznać, że budowla, stojąca przy ul. Żeromskiego, która powstała w drugiej dekadzie XX wieku, jest niezwykle okazała. Niestety, cały czas niszczeje.

Kilka dni temu Maciej Bartków, radny miasta, w rozmowie z „Dziennikiem Zachodnim” przyznał, że nie chce, aby stara strażnica została sprzedana i była zarządzana przez osoby prywatne. Przywołał on w tym momencie dawny budynek komitetu PZPR, który od dawna niszczeje, gdyż nie jest w rękach miasta.

Budynek należy do prywatnego właściciela

Nie da się ukryć, że bytomski budynek, pod względem czysto architektonicznym, prezentuje się bardzo ciekawie. Szkoda więc, że popada on w ruinę. Czy to się w przyszłości może zmienić?

Na chwilę obecną nic w tym temacie nie wiadomo.

- Budynek przy ul. Żeromskiego 23-25 jest własnością osoby prawnej. Nie znamy planów prywatnego właściciela względem tego budynku - powiedziała nam Małgorzata Węgiel - Wnuk, rzecznik bytomskiego magistratu.

Z informacji jakie uzyskaliśmy od Miejskiego Konserwatora Zabytków wynika, że zbudowano go ok. 1910 roku w stylu eklektycznym z elementami modernizmu, jako gmach Zarządu Bractwa Górniczego. Od lat 60. ubiegłego wieku stał się siedzibą Komitetu Miejskiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Później - w latach 70. - nastąpiła przebudowa dachu ze spadzistego na płaski, a kondygnacja została podniesiona.

Nie przeocz

Przypomnijmy, że w 1990 roku gmach przeszedł w ręce gminy, jednakże szybko został sprzedany. Nabywcą był Bank Przemysłowo Handlowy z Krakowa, który miał w Bytomiu otworzyć swój oddział. Jednak do tego nigdy nie doszło... Niestety, nikt nie ma pomysłu, aby zmienić - po latach - jego oblicze.

Krótki materiał wideo o budynku dostępny na YouTube

- W jego przypadku, tak jak w wielu innych, ostatnie ćwierćwiecze to okres postępującej degradacji. Nieroztropnie sprzedany jednemu z banków na początku lat dziewięćdziesiątych, nigdy nie odzyskał świetności, którą cieszył się w latach wcześniejszych - mówił Maciej Bartków w krótkim wideo, który został udostępniony w serwisie YouTube w 2018 roku w ramach projektu Tajemniczy Bytom.

Dzięki temu filmikowi, możemy zobaczyć jak budynek przy ul. Żeromskiego wygląda w środku. Całość dostępna jest w TYM miejscu.

Pozostaje więc tylko czekać na rozwój wypadków. Być może w niedalekiej przyszłości odzyska on dawną świetność.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera