Bytom: Dolomity Sportowa Dolina - czy ktoś niszczy teren...

  Bytom: Dolomity Sportowa Dolina - czy ktoś niszczy teren Natura 2000 i dziedzictwo UNESCO?

  MANO

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Dolomity Sportowa Dolina - czy ktoś niszczy teren Natura 2000 i dziedzictwo UNESCO?
  1/6

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©ARC

  Czy ktoś niszczy teren Natura 2000 i dziedzictwo UNESCO? Czytelnika Dziennika Zachodniego zaskoczyły prace ziemne na terenie Dolomitów Sportowej Doliny w Bytomiu. To kompleks sportowo-rekreacyjny, który leży w bezpośrednim sąsiedztwie dawnego kamieniołomu Blachówka oraz rezerwatu Segiet. ZOBACZCIE ZDJĘCIA
  Dolomity Sportowa Dolina to kompleks sportowo-rekreacyjny, który leży w bezpośrednim sąsiedztwie dawnego kamieniołomu Blachówka oraz rezerwatu Segiet. Teren wyjątkowy i chroniony ze względu na walory przyrodnicze. Nic więc dziwnego, że mieszkańcy poczuli się zaniepokojeni, kiedy zobaczyli tu koparkę i robotników.

  Zobacz zdjęcia:
  Zobacz galerię


  - Przechadzając się dzisiaj (poniedziałek, 6 sierpnia - przyp.red.) z rodziną, podczas spaceru zobaczyliśmy ogromną koparkę, która przy granicy parkingu zmieniała teren na głębokość kilkunastu metrów, a samego obszaru na około kilkaset metrów kwadratowych.
  Ponadto, koparka wybiera grunt blisko słupa energetycznego wysokiego napięcia o mocy 150kV - napisał nasz Czytelnik. I podkreśla, że z tego co się zorientował, dzierżawca nie zgłosił tych prac, nie ma zgody ani pozwolenia budowlanego. - W ciągu kilku dni może zupełnie zniszczyć strukturę aktualnego terenu i ekosystemu - pisze zaniepokojony mieszkaniec Stroszka.

  Z właścicielem nie udało nam się na razie skontaktować, ale sprawdziliśmy, co o tej sprawie wiedzą urzędnicy bytomskiego magistratu.

  - Pracownicy Urzędu Miejskiego w Bytomiu, 9 sierpnia skontrolowali ten teren - mówi Iwona Wronka z biura prasowego UM w Bytomiu. I wyjaśnia: - Prace inwestora polegają na wyrównywaniu terenu, na którym wcześniej leżał gruz i ziemia. Na przemieszczanie wałów ziemi nie jest potrzebna oficjalna zgoda. Pracownicy nie naruszyli roślinności znajdującej się w obszarze Natura 2000 i UNESCO, ani siedlisk nietoperzy (Natura 2000). Prace przebiegają w bezpiecznej odległości od słupa energetycznego - zapewnia.

  Dodaje też, iż inwestor został pouczony, że wszystkie dalsze prace powinien konsultować z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska, której podlega obszar Natura 2000, a także z pełnomocnikiem ds. UNESCO w Tarnowskich Górach.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  100 chwil na 100-lecie niepodległości. Multimedialny dokument historyczny

  100 chwil na 100-lecie niepodległości. Multimedialny dokument historyczny

  Horoskop miesięczny na listopad 2018 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na listopad 2018 wróżki z Katowic

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim