Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bytom dostanie 100 milionów euro, jeśli będą dobre projekty

Magdalena Nowacka-Goik
Bytom
Bytom Marzena Bugała
Dokładnie 100 milionów euro z funduszy unijnych otrzyma Bytom na rewitalizację miasta. Konkretów jest jednak wciąż mało. - Będziemy się cieszyć, jak coś podpiszemy, bo już czwarty raz nam się "przydziela" te pieniądze - przyznaje Adam Grzesik z wydziału promocji i kontaktów z mediami UM.

Co ciekawe, wartość przygotowanych i zgłoszonych przez bytomskich urzędników projektów wynosi 770 mln złotych, co znacznie przekracza obiecane 100 mln euro (w przybliżeniu w złotówkach to 430 mln zł). Urzędnicy przyznają też, że trzeba będzie się mocno natrudzić, aby zapewnić tzw. wkład własny.

Wśród inwestycji, które mają być zrealizowane ze wsparcia funduszy pozamiejskich, poza Bytomską Centralną Trasą Północ-Południe, czyli Becetką, jest mowa o rewitalizacji terenów EC Szombierki i centrum przesiadkowym przy pl. Wolskiego.
Władze będą mogły pieniądze wykorzystać w ramach tak zwanego Obszaru Strategicznej Interwencji (OSI). W wersji pierwotnej miało to być o 5 milionów euro więcej, ale dostanie je prawdopodobnie Radzionków. Na co będą wydane te pieniądze? Przede wszystkim na remonty budynków. Ale częściowo także na "rewitalizację" w obszarze społecznym.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Bytom dostanie 100 mln euro z Unii. Chce je wydać głównie na rewitalizację

- Okazało się, że na remonty ma zostać przeznaczonych tylko 55 procent, a na działania społeczne aż 45 procent - mówi Izabela Domogała, naczelniczka wydziału strategii i funduszy europejskich bytomskiego magistratu. - Znamy potrzeby miasta i wiemy, że najwięcej pieniędzy powinniśmy przeznaczyć właśnie na remonty, a działania społeczne i tak są u nas prowadzone w zaawansowanym stopniu. Ten podział nie uwzględnia rzeczywistych potrzeb miasta. Dlatego Damian Bartyla, prezydent Bytomia, wysłał pismo do minister Elżbiety Bieńkowskiej o zmianę tych proporcji - tłumaczy naczelniczka. Urzędnicy przygotowali propozycje programowe w ramach OSI w obrębie: rewitalizacji gospodarczej, społecznej, środowiskowej i dziedzictwa kulturowego. Jednak, jak przyznają, wciąż brakuje wytycznych, jak mogą one wyglądać. W sumie projektów będzie 51 - 15 w ramach tzw. zintegrowanych inwestycji terytorialnych (ZIP), w tym dwa z Radzionkowem, w ramach OSI - 35 i jeden projekt kluczowy - to Becetka. Aby miasto pieniądze otrzymało, musi przygotować naprawdę dobre projekty. A żeby były dobre, trzeba je sensownie umieścić w miejskich obszarach.

- Aktualizowana jest strategia miasta, która będzie gotowa w kwietniu 2014, zleciliśmy też studium wykonalności dla śródmieścia, aby już około listopada wytypować miejsca do realizacji inwestycji - mówi Domogała. Miasto chce wybrać te kwartały, gdzie jest uregulowana sprawa własności, a gmina jest właścicielem lub ma decydujący głos.



*DŁUGOTERMINOWA PROGNOZA POGODY NA PAŹDZIERNIK 2013
*KULTOWA DZIELNICA: Wybierz swoją dzielnicę i zagłosuj w plebiscycie
*Najpiękniejsze Polki w Kalendarzu Charytatywnym 2014 [ODWAŻNE ZDJĘCIA]
*Najlepsze przepisy na pyszne dania GOTUJ Z DZIENNIKIEM ZACHODNIM

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!