EC Szombierki trafi na licytację
Czarne chmury kolejny raz zebrały się nad Elektrociepłownią Szombierki. W czwartek, 8 kwietnia, na terenie obiektu pojawił się komornik Sądu Rejonowego w Bytomiu. Jego celem jest egzekucja zadłużenia, jakie Rezonator S.A. - spółka, w której rękach jest obiekt od 2016 roku - ma wobec jednego z prywatnych przedsiębiorców.
Do tej pory zajęte zostały dwie działki przylegające do EC Szombierki. Jedna z nich jest wpisana do rejestru zabytków i została wyceniona na 5,99 miliona złotych. Drugą, o przeznaczeniu przemysłowym, wyceniono na 281 tys. złotych.
Ponadto wszczęto kolejne postępowanie, w ramach którego sporządzony zostanie opis i wycena samego budynku EC Szombierki.
Wkrótce wszystkie nieruchomości mają zostać wystawione na licytacje.
Nie przeocz
Próbowaliśmy się w tej sprawie skontaktować telefonicznie z Andrzejem Szwimerem, prezesem Rezonator S.A. Niestety bezskutecznie. Pytania o sytuację elektrociepłowni przesłaliśmy także SMS-em i drogą mailową.
Czy miasto weźmie udział w licytacji EC Szombierki?
Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz od dawna deklaruje, że chciałby uratować EC Szombierki. Złożył nawet ofertę zakupu zabytku w cenie, za jaką w 2016 roku przeszedł on w ręce Rezonator S.A. Spółka nie była jednak zainteresowana transakcją.
Małgorzata Węgiel-Wnuk, rzeczniczka Urzędu Miasta w Bytomiu, nie zdradza, czy magistrat weźmie udział w licytacji, aby nie tworzyć spekulacji.
Elektrociepłownia Szombierki obchodzi swoje 99. urodziny. Ja...
Z resztą według księgi wieczystej odrębne postępowanie komornicze wobec spółki toczy się z ramienia miasta, któremu Rezonator S.A. jest dłużny prawie 492 tys. złotych.
Śledztwo w sprawie EC Szombierki prowadzi prokuratura
Przypomnijmy, że Elektrociepłownia Szombierki została kupiona przez Rezonator S.A. w 2016 roku za zaledwie 814 tys. złotych. To, jak niska była to kwota, pokazuje fakt, że tylko jedna z działek przyległych do budynku została wyceniona siedem razy drożej.
Wówczas prezes spółki Andrzej Szwimer snuł wizje stworzenia w Bytomiu nowoczesnego centrum kulturalnego. Trzy lata później przyznał, że plany go przerosły, a w międzyczasie, ze względu na braki w dokumentacji, przepadło 14 milionów złotych na ratowanie obiektu.
W marcu 2021 roku, ze względu na stale pogarszający się stan EC Szombierki, Prokuratura Rejonowa w Bytomiu wszczęła śledztwo w sprawie uszkodzenia zabytkowego obiektu z 1920 roku. Za takie przestępstwo grozi do 8 lat więzienia.
Zobacz koniecznie
Musisz to wiedzieć
Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?