Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bytom: Elektrociepłownia Szombierki zniknie ze Szlaku Zabytków Techniki?

Magdalena Nowacka
Magdalena Nowacka
Czyżby Elektrociepłownia Szombierki miała zniknąć ze Szlaku Zabytków Techniki?
Czyżby Elektrociepłownia Szombierki miała zniknąć ze Szlaku Zabytków Techniki? Magda Nowacka-Goik
Bytom: Elektrociepłownia Szombierki, nasza „katedra industrialu”, śląska Battersea ma zwyczajnego pecha. Społecznikom marzyło się, że powstanie tu Śląskie Centrum Techniki. Nic z tego nie wyszło. Przez ostatnie lata stała zamknięta, a ówczesny właściciel, firma Fortum, bezskutecznie próbowała sprzedać obiekt. Kiedy w końcu to się udało, to teraz pojawiła się groźba, że EC Szombierki zostanie wykreślona ze Szlaku Zabytków Techniki. Powód? Brak kontaktu z nowym właścicielem, spółką Rezonator.

Bytom: Elektrociepłownia Szombierki zniknie ze Szlaku Zabytków Techniki?

W tym roku spółka Fortum, właściciel Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu, sprzedała obiekt spółce Rezonator. Przedwstępne porozumienie, w którym uczestniczyło również miasto Bytom, podpisano w czerwcu, ostateczną umowę – pod koniec października.

Nie jest tajemnicą, że zarząd Urzędu Marszałkowskiego nie był zachwycony szybką decyzją sprzedaży, zwłaszcza w kontekście, że pojawiły się szanse dofinansowania tego miejsca. Kiedy jednak klamka zapadła, Urząd Marszałkowski postanowił wyciągnąć rękę i porozumieć się z nowym właścicielem. Tylko nikt na razie tą prawicą nie potrząsnął.

- Ponad miesiąc temu w imieniu zarządu województwa, takie pismo z propozycją współpracy wysłał pan Henryk Mercik – mówi Adam Hajduga z Urzędu Marszałkowskiego, twórca szlaku i kierownik referatu promocji dziedzictwa industrialnego Urzędu Marszałkowskiego. W piśmie padała propozycja współpracy w ramach promocji na Szlaku Zabytków Techniki. Władze Urzędu Marszałkowskiego zaznaczyły też, że są żywo zainteresowane przyszłością tego miejsca.

– Podkreśliliśmy, że prosimy o odpowiedź, zarówno pozytywną, jak i negatywną, do końca listopada. Do tej pory nie otrzymaliśmy żadnej, a mamy potwierdzenie, że pismo doszło do właściciela – podkreśla Hajduga.

To była pierwsza próba kontaktu. Teraz zostało ponowiony. W kolejnym piśmie jest już informacja, że w razie braku chęci współpracy lub braku odpowiedzi, zostanie podjęta decyzja o wykreśleniu EC ze Szlaku Zabytków Techniki.

Adam Hajduga zaznacza, że byłaby to wielka strata promocyjna, wizerunkowa i przyszłościowa. – W kolejnym piśmie podaliśmy datę ostatecznego kontaktu do końca stycznia. Nie zakładamy złej woli właściciela. Poinformowaliśmy o tych próbach także władze Bytomia, które rekomendowały tę firmę – mówi Hajduga.
Gdyby decyzja ze strony obecnego właściciela była negatywa, lub nie byłoby jej wcale, EC zniknie ze szlaku. – To byłaby wielka strata, ale trudno rekomendować w takiej sytuacji zabytek i zapraszać turystów, aby sobie zobaczyli sama bryłę zabytku – mówi Hajduga.

Zwraca też uwagę, na kwestię dofinansowań w ramach RPO, które mogą uzyskać obiekty o statusie zabytku, lub też te będące na szlaku. Wprawdzie EC nawet po wykreśleniu ze szlaku, statusu zabytku nie traci, ale zapewne szanse na szybkie dofinansowanie mogą się nieco zmniejszyć.

Przypomnijmy: pod koniec października EC Szombierki oficjalnie przeszła w ręce spółki Rezonator. Nowi właściciele od razu deklarowali inwestycje z rozmachem : muzyczny Disneyland, Teatr 3D i studio nagrań - to wszystko ma zostać stworzone w postindustrialnym gmachu Elektrociepłowni Szombierki.

DZ udało się skontaktować z Piotrem Szwimerem, prezesem zarządu spółki Rezonator S.A. Zapytaliśmy, dlaczego nie odpowiedział na pismo z Urzędu Marszałkowskiego. – To było po prostu za wcześnie – wyjaśnia prezes Szwimer. – Dopiero przejęliśmy obiekt, zajęliśmy się jego zabezpieczeniem przed kradzieżami i włamaniem. Na tym etapie trudno było deklarować działania związane z obecnością zabytku na Szlaku Zabytków Techniki – tłumaczy.

Drugiego pisma jeszcze nie dostał, ale deklaruje, że termin w nim zawarty – koniec stycznia – jest bardziej realny, aby odpowiedź była. – I to pozytywna, satysfakcjonująca zarówno przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, jak i turystów, wielbicieli takich obiektów – mówi.

Tymczasem wiadomo też, że liczący 36 atrakcji Szlak wzbogaci się o kolejne obiekty: Muzeum Śląskie, Walcownię Cynku w Katowicach, Browar Zamkowy w Cieszynie, zabytkowe wieże wyciągowe byłej kopalni Polska w Świętochłowicach, Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach oraz osiedle kopalni Dębieńsko w Czerwionce-Leszczynach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!