Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bytom Film Festival 2018 PROGRAM. Festiwal nie dostał dofinansowania od marszałka i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Magdalena Grabowska
Bytom Film Festival odbędzie się 6-8 września
Bytom Film Festival odbędzie się 6-8 września Magdalena Grabowska
Bytom Film Festival odbędzie się 6-8 września. Mimo że wydarzenie cieszy się ogromną popularnością, niestety nie dostało dofinansowania od Polskiego Instytutu Sztuki i marszałka woj. śląskiego.

Bytom Film Festival to jedno z najpopularniejszych wydarzeń na Śląsku. Niestety, mimo że co roku cieszy się ogromnym powodzeniem, wydarzenie nie otrzymało dofinansowania ani od marszałka, ani od Polskiego Instytutu Filmowego.

- Nie możemy narzekać na wsparcie miasta, a także na wsparcie naszych sponsorów, aczkolwiek jeśli chodzi o pomoc ze strony marszałka, czy Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej to w tym roku nie otrzymaliśmy dofinansowania, mimo że nasz festiwal jest jedynym takim wydarzeniem na Śląsku i w Polsce - mówi Jędrzej Mikucki koordynator ds. finansowych.

- To, że nie otrzymaliśmy pomocy ani od Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, ani od marszałka, nie ukrywam zabolało, że nie dba się o kulturę na Śląsku i stąd też pomysł na zrzutkę - mówi Jędrzej Mikucki. - Chcieliśmy uświetnić tą galę, jeśli nie zbierzemy pieniędzy to będzie skromniejsza - dodaje. Bytom Film Festival będzie trwał 3 dni, od 6 do 8 września. Wszystkie pokazy w ramach festiwalu są bezpłatne, jednak trzeba już rezerwować miejsca. Można to zrobić przez stronę internetową Bytomskiego Festiwalu Filmowego

Program samego wydarzenia będzie jednak bardzo rozbudowany. Zaprezentowane zostaną trzy różne oblicza twórczości Kazimierza Kutza w ramach #retrospektywa90. Odbędą się także spotkania z reżyserami. Pojawi się również okazja aby zobaczyć nominowany do Oscara film “Twój Vincent” z udziałem twórców – Doroty Kobieli i Hugh Welchmana.

Bytom Film Festival nagradza i promuje osoby przyczyniające się do popularyzowania sztuki filmowej.Na bytomskich scenach stają blogerzy, recenzenci, krytycy, aktorzy, a w centrum pojawiają się sami reżyserzy. Laureaci festiwalu otrzymają statuetkę Bytomskiego Lwa.

PROGRAM Bytom Film Festival

Czwartek 6.09.

godz. 12.00-14.00 | Sala konferencyjna Teatru Rozbark

NOWE MEDIA W KRYTYCE FILMOWEJ

Wykład, 120 minut. Prowadzący: Miłosz Stelmach - filmoznawca i krytyk filmowy, redaktor naczelny czasopisma o tematyce audiowizualnej "Ekrany", doktorant w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ, gdzie przygotowuje rozprawę o modernizmie w polskim kinie.

godz. 15.45-17.45 | Cinema City CH Agora

FILMY KONKURSOWE: FABUŁA

Konkurs filmów metrażowych, wśród których zwycięzca zdobędzie Bytomskiego Lwa w kategorii Najlepsza Fabuła. Zachęcamy także do głosowania na Nagrodę Publiczności!

120 minut

  • NOWY BRONX reż. Filip Ignatowicz, 2017
  • PLAY reż. Piotr Sułkowski, 2018
  • ŚWITEZIANKA reż. Julia Bui, Mai Bui, 2018
  • SZCZĘŚCIE reż. Maciej Buchwald, 2018
  • DEER BOY reż. Katarzyna Gondek, 2017
  • WE WSI GADAJĄ reż. Grzegorz Paprzycki, 2018
  • KRÓTKI FILM O SMUTKU reż. Ming-Wei Chiang, 2018

godz. 18.00-20.15 | Cinema City CH Agora

POPULARYZATORZY: PO PROSTU ŻYCIE reż. Steve James, 2014

Łączny czas 135 minut

Biografia najsłynniejszego filmowego krytyka Rogera Eberta, zdobywcy nagrody Pulitzera. O krytyku opowiadają jego bliscy oraz m.in. Martin Scorsese i Werner Herzog. Wstęp do filmu poprowadzi Michał Oleszczyk, jedyny polski współpracownik Eberta, redaktor strony www.rogerebert.com, najczęściej odwiedzanej strony z recenzjami na świecie.

godz. 20.30-23.30 | Cinema City CH Agora

OTWARCIE FESTIWALU

#RETROSPEKTYWA90: PERŁA W KORONIE reż. Kazimierz Kutz, 1971

Łączny czas 180 minut

Po filmie zapraszamy na spotkanie z Kazimierzem Kutzem, które poprowadzi znawca jego twórczości profesor Andrzej Gwóźdź.

Najbardziej aktualny tytuł z legendarnego tryptyku śląskiego autorstwa ostatniego żyjącego przedstawiciela Polskiej Szkoły Filmowej. Akcja filmu toczy się w sierpniu 1934 roku w polskiej (tj. wschodniej) części Górnego Śląska, opowiada o strajku w fikcyjnej kopalni "Zygmunt".

Piątek 7.09.

godz. 12.00-14.00 | Sala konferencyjna Teatru Rozbark

JĘZYK KINA DOKUMENTALNEGO

Wykład, 120 minut

Prowadzący: Michał Oleszczyk

Czy kino dokumentalne ma swoją własną, filmową składnię i gramatykę? Czy twórcy dokumentów opisują, czy raczej tworzą światy, które widzimy na ekranie? W trakcie warsztatów z filmoznawcą Michałem Oleszczykiem zastanowimy się nad rolą zdjęć, montażu, dźwięku, muzyki i słowa mówionego w kinie dokumentalnym i spróbujemy nauczyć się czytać filmowe dokumenty z uwagą i dokładnością, na jakie zasługują.

godz. 15.30-16.30 | Cinema City CH Agora

FILMY KONKURSOWE: ANIMACJA/EKSPERYMENT

Konkurs filmów metrażowych, wśród których zwycięzca zdobędzie Bytomskiego Lwa w kategorii Najlepsza Animacja/eksperyment. Zachęcamy także do głosowania na Nagrodę Publiczności!

60 minut

  • ACH GDY TAK BŁĄDZĘ reż. Agata Bartos, Piotr Bartos, 2018
  • III reż. Marta Pajek, 2018
  • NIE MASZ DYSTANSU reż. Karina Paciorkowska, 2017
  • KIM VAN KIEU reż. Oliwia Waligóra, 2017
  • ZAWIESZENIE reż. Mateusz Kucharski, 2017
  • ULTRAVIOLET reż. Filip Zaluska, 2017
  • NIE MÓW MATCE reż. Michał Chytkowski, 2018

godz. 16.45-18.15 | Cinema City CH Agora

FILMY KONKURSOWE: DOKUMENT

Konkurs filmów metrażowych wśród, których zwycięzca zdobędzie Bytomskiego Lwa w kategorii Najlepszy Dokument. Zachęcamy także do głosowania na Nagrodę Publiczności!

90 minut

  • SIOSTRY reż. Michał Hytroś, 2017
  • MIĘDZY NAMI reż. Maciej Miller, 2017
  • KOLEKCJA reż. Marcin Polar, 2017
  • GWIAZDA PIOŁUN reż. Adelina Borets, 2017
  • KUCHARZ PAŁACOWY reż. Bartosz Dziamski, 2017

godz. 18.30-19.30 | Cinema City CH Agora

POPULARYZATORZY: PÓŁ ŻYCIA W CIEMNOŚCIACH reż. Jan Sosiński, 2003

Łączny czas 60 minut

Bohaterem filmu jest Zygmunt Kałużyński - jedna z najbardziej wyrazistych polskich krytyków filmowych. Erudyta, gawędziarz, niepoprawny ekstrawertyk. Istotą jego krytycznych poszukiwań była prowokacja, przez co do dziś tyle samo osób go kocha, co nienawidzi. Do filmu wprowadzi nas Michał Oleszczyk - krytyk filmowy, konsultant scenariuszowy i tłumacz; wykładowca Wydziału "Artes Liberales" Uniwersytet Warszawski.

godz. 20.00-22.30 | Cinema City CH Agora

POKAZ SPECJALNY: TWÓJ VINCENT reż. Dorota Kobiela, Hugh Welchman, 2017

Łączny czas 150 minut

Po filmie zapraszamy na spotkanie z Dorotą Kobielą i Hugh Welchmanem!

Nominowany m.in. do Oscara, Złotego Globa i Bafty film jest biografią Vincenta van Gogha, przywołuje na ekran jego malarstwo, a jednocześnie opowiada o życiu artysty, pełnym pasji, ale też dramatów, oraz o jego tajemniczej śmierci. Każda z 65 000 klatek została ręcznie namalowana na podobraziach malarskich w technice olejnej. W projekcie wzięło udział 125 zawodowych malarzy z całego świata, którzy przyjechali do studiów filmowych w Polsce i w Grecji, aby zrealizować to niezwykłe zadanie.

godz. 23.00-00.30 | Sala Didura, Opera Śląska

POKAZ SPECJALNY: HALKA reż. Konstanty Meglicki, 1929

MUZYKA NA ŻYWO: KIXNARE

90 minut

W piątkową noc zapraszamy do Opery Śląskiej na “HALKĘ”. Jest to odrestaurowana cyfrowo, jedna z trzech polskich przedwojennych ekranizacji słynnej opery Stanisława Moniuszki do libretta Włodzimierza Wolskiego. Improwizację muzyczną przygotuje Kixnare, który w swoich setach krąży wokół form muzyki tanecznej i elektronicznej, nawiązujących do brzmień etnicznych i perkusyjnych, syntezatorowego soundu lat 80 i brudu lat 90, krautrocka, ambientu oraz psychodelii.

Sobota 8.09.

godz. 15.00-16.30 | Cinema City CH Agora

#RETROSPEKTYWA90: NIKT NIE WOŁA reż. Kazimierz Kutz, 1960

90 minut

Awangardowa odsłona Kazimierza Kutza. Jeden z najpiękniejszych plastycznie polskich filmów, łączący wystylizowane, czarno-białe zdjęcia ze stanem duszy pary młodych ludzi zupełnie zagubionych w nowej rzeczywistości i księżycowym pejzażu miasteczka zaludnianego przypadkowymi mieszkańcami. Dramat psychologiczny rozgrywający się tuż po wyzwoleniu: historia człowieka, który na Ziemiach Zachodnich szuka ucieczki przed konsekwencjami wojny, chcąc rozpocząć nowe życie.

godz. 16.45-19.30 | Cinema City CH Agora

#RETROSPEKTYWA90: OPOWIEŚCI HOLLYWOODU reż. Kazimierz Kutz, 1987

Łączny czas 165 minut

“Opowieści Hollywoodu” (pióra Christophera Hamptona) to portret niemieckiej emigracji artystycznej w USA w czasie II wojny światowej oraz pełne gorzkich konkluzji, studium konfliktu między dwiema formacjami kulturowymi, europejską i amerykańską. Kazimierz Kutz ukazał poważną problematykę sztuki w formie znakomitych dialogów obfitujących w błyskotliwe, humorystyczne lub ironiczne pointy. W rolach głównych rewelacyjni Janusz Gajos i Anna Dymna. Spektakl należy do Złotej Setki Teatru TV.

godz. 20.15-23.15 | Dziedziniec Sądu Rejonowego w Bytomiu

ZAMKNIĘCIE FESTIWALU & GALA ROZDANIA NAGRÓD

Łączny czas 180 minut

WIELCY-MŁODZI: Pokaz filmów nagrodzonych w kategoriach Najlepsza Fabuła, Dokument, Animacja/eksperyment.

POKAZ SPECJALNY: OVER THE LIMIT reż. Marta Prus, 2017

Pokazywany na festiwalach na całym świecie portret rosyjskiej gimnastyczki artystycznej Margarity Mamun. Film przedstawia decydujący rok w jej życiu: Margarita stoi przed unikalną szansą występu na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro i zdobycia złotego medalu olimpijskiego. Wyjątkowy dostęp do kulis codziennego reżimu trningowego ukazuje wyjątkową więź Margarity z dwoma trenerkami Aminą Zaripovą i Iriną Viner. “Over the Limit” to intymny dramat brutalnych relacji, które prowadzą do sukcesu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo