Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bytom: Heinrich Schulz-Beuthen, przypomniany muzyk

Magdalena Nowacka
Magdalena Nowacka
Już w sobotę 24.10 odbędzie się koncert dzieł Heinricha Schulza-Beuthena. W grudniu ukaże się jego biografia. Będzie też wystawa.

Zbliża się kulminacja wydarzeń związanych z postacią Heinricha Schulz-Beuthena. Kompozytor, pedagog, krytyk muzyczny. Postać znana w świecie, ale w Bytomiu - zapomniany. A to stąd pochodzi jego rodzina. Tu spędził pierwsze lata dzieciństwa. I to miasto tak mu zapadło w serce, że jako drugi człon nazwiska, przybrał właśnie ówczesną nazwę Bytomia - Beuthen. Dziennik Zachodni objął patronatem wydarzenia związane z obchodami setnej rocznicy urodzin muzyka, która przypada w tym roku.O jego życiu już pisaliśmy na naszych łamach. Głównym organizatorem obchodów rocznicowych jest Muzeum Górnośląskie. Ze wsparciem włączyło się też stowarzyszenie „Piękna Strona Miasta”.

Dyskusja i koncert utworów mistrza

- Celem projektu „Heinrich Schulz-Beuthen. Życie-twórczość-inspiracje” jest przypomnienie i popularyzacja zapomnianego kompozytora, autora 130 dzieł muzycznych, w tym cenionych utworów symfonicznych i oper - mówi Małgorzata Iwanek, specjalista z działu promocji Muzeum Górnośląskiego.

W ramach projektu odbyły się dotąd m.in. warsztaty artystyczne, fotograficzne, oprowadzania po Bytomiu śladami muzycznych tradycji miasta i śladami kompozytora, konkurs wiedzy historycznej. Przez cały rok prowadzone były również prace naukowo-badawcze. Piękna Strona Miasta założyła też profil na Facebooku, na którym mistrz opowiada o dawnym i...współczesnym Bytomiu.

Heinrich Schulz w Bytomiu spędził tylko dzieciństwo (pracował i komponował w Lipsku, Zurychu, Wiedniu i Dreźnie). Jako Schulz-Beuthen sygnował napisane przez siebie utwory do końca życia. - Postać artysty, a w zasadzie jego twórczość, splata i przenika dziś kulturowo cztery państwa - Polskę, Niemcy, Austrię i Szwajcarię - podkreśla Małgorzata Iwanek.

Pierwszymi wydarzeniami podsumowującymi projekt, będą panel dyskusyjny oraz koncert Tomasza Kamieniaka. Zarówno dyskusja, jak i koncert, odbędą się 24 października w Muzeum Górnośląskim. Wstęp jest wolny. Panel dyskusyjny „W świecie dźwięków - o ponadczasowej roli muzyki” rozpocznie się o godz. 16. Poprzedzi go prezentacja filmu pt. „Czym jest dla mnie muzyka”. Moderować będzie Alicja Knast - dyrektor MG. W panelu wezmą udział Wiesława Konopelska („Śląsk”), Aleksandra Batog (ŚTM), Henryk Cierpioł (kierownik redakcji muzycznej Radia Katowice), dr Piotr Podlipniak (Katedra Muzykologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu). O godz. 17, Tomasz Kamieniak zaprezentuje utwory Heinricha Schulza-Beuthena oraz jego mistrzów - Franciszka Liszta i Richarda Wagnera.

Będzie też wystawa i pierwsza biografia

Zwieńczeniem projektu będzie zaplanowana na grudzień wystawa oraz prezentacja biografii artysty pióra dr Joanny Lusek. Cały projekt jest organizowany przy współpracy Oberschlesisches Landesmuseum w Ratingen i przy wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Patronat honorowy objęły : ambasady Austrii, Niemiec i Szwajcarii w Polsce, prezydent Bytomia.


*Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
*Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ
*Nowe restauracje w Katowicach zapraszają SPRAWDŹ ADRES I MENU
*Tajemnice różańca. Jak odmawiać różaniec? Tłumaczy ks. Mirosław Tosza
*Rolnik szuka żony ODCINEK 7 STRESZCZENIE Paulina odchodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!