Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bytom idzie na wojnę z dopalaczami i organizuje kampanię społeczną

Magdalena Nowacka - Goik
W poniedziałek rusza w Bytomiu pierwsza kampania społeczna. 20 tys. ulotek, 20 tys. wklejek, 20 tys. listów do mieszkańców, plakaty w szkołach, bilbordy i zebrania z rodzicami. Temat ? Walka z dopalaczami
W poniedziałek rusza w Bytomiu pierwsza kampania społeczna. 20 tys. ulotek, 20 tys. wklejek, 20 tys. listów do mieszkańców, plakaty w szkołach, bilbordy i zebrania z rodzicami. Temat ? Walka z dopalaczami Magdalena Nowacka-Goik/Dziennik Zachodni
W poniedziałek rusza w Bytomiu pierwsza kampania społeczna. 20 tys. ulotek, 20 tys. wklejek, 20 tys. listów do mieszkańców, plakaty w szkołach, bilbordy i zebrania z rodzicami. Temat ? Walka z dopalaczami

Od 14 do 18 września we wszystkich bytomskich szkołach odbędą się wywiadówki z udziałem terapeutów i policjantów. Rodzice będą mogli dowiedzieć się, jak rozpoznać czy dziecko miało do czynienia z dopalaczami, a także, jakie są prawne skutki ich posiadania i dystrybuowania.

- Chcemy wstrząsnąć rodzicami - mówi wprost Aneta Latacz, wiceprezydent Bytomia. - Większość z nich myśli, że skoro ich dziecko nie wagaruje i otrzymuje dobre stopnie, to problem ich nie dotyczy. Chcemy im uświadomić, że tak nie jest - mówi Aneta Latacz.

CZYTAJ, DO CZEGO PROWDZI UŻYWANIE DOPALACZY
ZAŻYŁ DOPALACZE I PODPALIŁ POLICJANTA

Miasto przygotowało specjalne ulotki, plakaty i billboardy. Na fotografii nieprzytomny nastolatek podłączony do aparatury medycznej. Kolejne zdjęcie jeszcze mocniejsze - dłoń ratownika zamyka czarny worek - widać tylko twarz chłopaka.
- Zdjęcia są drastyczne, mamy tego świadomość. Ale zrobiliśmy to z premedytacją - mówi wiceprezydentka. Dodaje też, że na zdjęciu nie jest to przypadkowa osoba.

Twarzą kampanii został bytomski licealista, zdjęcia zostały wykonane w bytomskim szpitalu, brali w nich udział służby medyczne z Bytomia. Na ulotce jest też herb miasta i logo współorganizatorów.

- Tata ma czasem złe oczy - mówi nam kilkuletni chłopczyk. - Dlaczego ma złe oczy? - Po narkotykach - odpowiada chłopiec. - Po dopalaczach i trawie - dopowiada jego starszy brat. Mama chłopców wysłała do redakcji UWAGI! list. "Setki nieprzespanych nocy, lęk, wstyd i upokorzenie" - tak scharakteryzowała życie swoje i dzieci.

W kampanię zaangażowała się policja, Centrum Interwencji Kryzysowej i Przeciwdziałania Uzależnieniom, Środowiskowy Dom Samopomocy Integracja oraz Fundacja Dom Nadziei.

Nie wszyscy wiedzą, że dopalacze są bardzo tanie i łatwo dostępne. Ten owiany medialną sławą „mocarz”, który w lipcu zebrał śmiertelne żniwo kosztował zaledwie 5 złotych – mówi Jarosław Więcław, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej UM w Bytomiu. Tylko w lipcu do izby przyjęć naszego szpitala trafiły 73 osoby, z czego 23 zostały na oddziale, 4 przekazano na detoks do innych szpitali, a jedna osoba zmarła.
Młodzi ludzie najczęściej sprowadzają dopalacze z zagranicy, kupują w Internecie, następnie puszczają w obieg. I nie zdają sobie sprawy, że mogą trafić za to za kratki.

- Po tym, jak w lipcu zmieniła się Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii, dopalacze znajdują się na liście substancji zakazanych – ostrzega sierż. szt. Anna Lenkiewicz z Miejskiej Komendy Policji. Ich posiadanie grozi karą do trzech lat pozbawienia wolności, a rozprowadzanie – do 10 lat. Zarzuty za posiadanie dopalaczy mogą zostać postawione już nawet trzynastolatkom.

Policjanci przyznają, że w Bytomiu problem z dopalaczami jest spory. Zdarza się, że próbują ich nawet dziesięciolatki. Tylko w lipcu, za posiadanie dopalaczy, bytomska policja zatrzymała 5 osób. Troje z zatrzymanych trafiło do aresztu.

Terapeuci z bytomskiej Fundacji Domu Nadziei w Bobrku, która pomaga uzależnionej młodzieży, już spotkali się na pierwszych szkolnych zebraniach z rodzicami.

- Może obecne programy profilaktyczne nie są do końca skuteczne, bo do tej pory nie angażowało się w nie rodziców - mówi ks. Bogdan Peć, dyrektor Domu Nadziei. - Kiedy w lipcu mieliśmy masowe zatrucia dopalaczami, telefony od zaniepokojonych rodziców po prostu się urywały. A już po pierwszych zebraniach widzimy jak jest duże zainteresowanie. Zadzwoniła po nim do nas jedna z mam, która mieszka w Bytomiu, ale pracuje w szkole w Piekarach Śląskich. Poprosiła o możliwość zorganizowania takiego zebrania również w piekarskiej szkole - mówi ksiądz Peć.

Dodatkowo do mieszkańców Bytomia trafią także listy informacyjne, napisane przez Elżbietę Łabojko, terapeutkę Fundacji Dom Nadziei. Fundacja zaprasza też na bezpłatne porady w ramach tzw. drzwi otwartych. W sobotę 19 września , godz. 10-18, poradnia przy ul. Ks. Koziołka 3 oraz 21 września godz. 14-18, Centrum Interwencji Kryzysowej i Przeciwdziałania Uzależnieniom ul. Tarnogórska 3

O zdrowotnych i prawnych skutkach ich zażywania nauczyciele i terapeuci będą rozmawiali oczywiście nie tylko z rodzicami, ale i z uczniami. Młodzież będzie miała okazję spotkać się z osobami, które przeszły terapię wychodzenia z nałogu.
- Chcąc trafić do młodzieży, zorganizowaliśmy też konkurs na komiks i mem związany z tą tematyką - mówi wiceprezydent Aneta Latacz.

- Tata ma czasem złe oczy - mówi nam kilkuletni chłopczyk. - Dlaczego ma złe oczy? - Po narkotykach - odpowiada chłopiec. - Po dopalaczach i trawie - dopowiada jego starszy brat. Mama chłopców wysłała do redakcji UWAGI! list. "Setki nieprzespanych nocy, lęk, wstyd i upokorzenie" - tak scharakteryzowała życie swoje i dzieci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!