Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bytom, jakiego już nie ma, czyli jak wyglądał Plac Kościuszki przed erą Agory? Zobaczcie archiwalne zdjęcia!

Magdalena Mikrut-Majeranek
Magdalena Mikrut-Majeranek
Bytom, jakiego już nie ma, czyli jak wyglądał Plac Kościuszki przed erą Agory
Bytom, jakiego już nie ma, czyli jak wyglądał Plac Kościuszki przed erą Agory Lucyna Nenow/ arc. Polska Press
Plac Kościuszki sprzed ery Agory wyglądał zupełnie inaczej. W porównaniu do bytomskiego Rynku stanowił zieloną enklawę. Teren porastały krzewy, a wśród nich poustawiane były ławki. Nie zawsze jednak tak było, bowiem do 1979 roku w miejscu tym znajdował się reprezentacyjny kwartał kamienic, w których mieściły się rozmaite sklepy.

Drugi centralny plac miejski od lat 80. do 2010 roku tętnił życiem, ale jego funkcja ograniczała się do rekreacyjnej. Czasami odbywały się tu rozmaite koncerty. Nie oznacza to jednak, że zawsze tak było. Jeszcze do lat 70. ubiegłego wieku w miejscu tym, pomiędzy ul. Jainty, ul. Dzieci Lwowskich, ul. Piekarską i placem Tadeusza Kościuszki, znajdował się reprezentacyjny kwartał kamienic. W czteropiętrowych budynkach znajdowały się m.in. hotele, ekskluzywne sklepy i restauracje.

Kamienice te przetrwały II wojnę światową, ale nie przetrwały rządów komunistycznych władz miasta, które w 1972 roku ogłosiły konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania przestrzennego Śródmieścia. Efekt? Zdecydowano o wyburzeniu pereł architektury. 23 budynki zniknęły z powierzchni ziemi. Finalnie dzieło zniszczenia dokonało się w 1979 roku. Po wyburzeniu kamienic powstał pusty plac. Zgodnie z pewnymi planami zakładano, że w miejscu tym powstanie dom towarowy o powierzchni 10 tys. mkw i „Salon Eldomu” na 25tys. mkw. Tak się jednak nie stało.

Po wielu latach zdecydowano się powrócić do pierwotnej koncepcji i wprowadzić ponownie funkcje handlowe. Nie planowano jednak odtworzenia wyburzonych kamienic, a wybudowanie nowoczesnego centrum handlowego. Plan wprowadzono w czyn. W 2006 roku teren kupiła firma Braaten+Pedersen za 15 milionów złotych. Rok później otrzymała zezwolenie na budowę i w grudniu 2008 roku przystąpiono do budowy potężnego gmachu, a 15 listopada 2010 roku odbyło się oficjalne otwarcie centrum handlowego Agora. Obiekt ten zyskał tyle sympatyków, co przeciwników.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera