Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bytom: MOPR startuje z projektem „Asystent z rodziną - razem silniejsi”

Iwona Makarska
60 bytomskich najbardziej potrzebujących rodzin skorzysta z nowego projektu MOPR-u „Asystent z rodziną - razem silniejsi”
60 bytomskich najbardziej potrzebujących rodzin skorzysta z nowego projektu MOPR-u „Asystent z rodziną - razem silniejsi” KMP Bytom / arc.
60 bytomskich najbardziej potrzebujących rodzin skorzysta z nowego projektu MOPR-u „Asystent z rodziną - razem silniejsi”. Ma wejść w życie w marcu lub w kwietniu tego roku.

Trudno im sobie poradzić z zaplanowaniem wydatków, pójściem na zakupy, wypisaniem dokumentów, czy wyborem odpowiedniego lekarza. Mimo tego, że mają już pomoc, to nadal proste, codzienne czynności mogą sprawić im kłopot. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Bytomiu jeszcze bardziej chce wesprzeć takie rodziny. „Asystent z rodziną - razem silniejsi!” - tak zatytułowany jest projekt, który pracownicy będą realizowali. Na czym on polega?

- Projekt ten przygotowywaliśmy już od minionego roku. Mamy 16 asystentów do 15 środowisk. Potrzeby są duże. Chcielibyśmy skupić się jednak na jakości, tak aby nasi asystenci rodzin mieli mniej środowisk, a więcej w swoich środowiskach przebywali. Będą mieli pod opieką jednocześnie nie więcej niż cztery rodziny - mówi dyrektor MOPR-u, Rafał Szpak.

Asystenci powinni informować, ale przede wszystkim pomagać rodzinom.

- Spędzać z nimi czas, radzić, jak rozwiązać problemy itd. Bo te problemy są takie, jak ma każdy z nas, tyle że takie rodziny, objęte naszą opieką, gorzej sobie z nimi radzą, lub nawet w ogóle. Postawiliśmy też na pracę środowiskową w formie animacji podwórkowej, której celem jest organizacja młodym ludziom czasu wolnego. Zajęcia będą prowadzone na trzech bytomskich podwórkach, jak najbliżej miejsca zamieszkania uczestników naszego projektu - dodaje Rafał Szpak.

Z pomocy w nowym projekcie będzie mogło skorzystać 60 bytomskich rodzin - tych w najtrudniejszej sytuacji społeczno-ekonomicznej, które nie radzą sobie z problemami opiekuńczo-wychowawczymi. Każda rodzina zakwalifikowana do udziału w projekcie zostanie objęta wsparciem asystenta rodziny przez co najmniej pięć miesięcy.

W przypadku 20 rodzin, które będą wymagały dalszego wsparcia ze strony asystenta rodziny, czas ten wydłuży się do 10 miesięcy. Program realizowany będzie w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Aby wsparcie miało sens, potrzebne jest jednak zaangażowanie zarówno rodziny, jak i asystenta. Rodzina przystępująca do projektu powinna chcieć zmienić swoje życie, a przed wszystkim pozwoli sobie pomóc, doradzić, tak by jej problemy zostały przynajmniej po części na początek rozwiązane. Nie mała w tym także rola asystenta rodziny, przed którym stoi sporo wyzwań. Osoba wyznaczona do asystowania rodzinie powinna okazać cierpliwość, być gotowa na - czasem wielkie - poświęcenie.
O tym, jak ważna jest rola asystenta porozmawialiśmy z asystent rodziny, pracującą w bytomskim MOPR, Katarzyną Wesołowską.

- Asystent na pewno w swojej pracy musi wykazać się doświadczeniem - często opieramy się na tym, co sami na co dzień przeżywamy, z czym się stykamy, jak chociażby z wprowadzanymi metodami wychowawczymi. Przyda się także odporność na stres. Mamy do czynienia z różnymi sytuacjami w rodzinach. Warto też zdobywać nowe kwalifikacje, szkolić się - mówi. Katarzyna Wesołowska.

To pomoc na różnych płaszczyznach - w gospodarstwie domowym, w wychowaniu dzieci, czy nawet psychologiczna, by dana osoba mogła uwierzyć w siebie, ale też interwencyjna, kiedy zagrożone jest czyjeś bezpieczeństwo.

- Nowy projekt to świetny pomysł. Nasza praca przy mniejszej ilości rodzin będzie intensywniejsza. Więcej czasu będzie można poświęcić rodzinie, a nawet poszczególnym jej członkom. Rodziny objęte pomocą wymagają sporo naszej pracy. Teraz mamy szansę być jeszcze bliżej tych rodzin - kontynuuje Wesołowska.

Przypomnijmy, że w minionym roku MOPR zrealizował dla rodzin program „Drogowskaz dla rodzin - chcę być dobrym rodzicem”. Program miał charakter kampanii społecznej adresowanej do rodziców. Pracownicy socjalni, asystenci rodzin oraz kuratorzy sądowi podczas specjalnych warsztatów zachęcali rodziców i opiekunów rodziców zastępczych do podniesienia kompetencji rodzicielskich. Ponadto w Biurze Promocji Bytomia można było skorzystać z porad dotyczących wychowania.

- Wymienione projekty stanowią uzupełnienie realizowanych od kilku lat niestandardowych działań wspierających dziecko i rodzinę, jak np. projekt „Prawo ochronnym parasolem dziecka - przyjazne patrole” czy „By-PAS Bytomska Pracownia Aktywności Społecznej” - ten kosztował ponad 8 mln zł. Równie dużym projektem był „Systemowy Projekt Aktywizacji - SPA w Bytomiu”, realizowany w latach 2008-2015, na realizację którego ośrodek przeznaczył ponad 21 mln złotych - informuje bytomski Urząd Miejski.

Projekt Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie pt. „Asystent z rodziną - razem silniejsi!” ma wejść w życie w marcu lub w kwietniu tego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!