18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bytom: odsłonięto rzeźbę piosenkarki Karin Stanek, królowej polskiego big-beatu

Magdalena Nowacka-Goik
W Bytomiu odsłonięto rzeźbę Karin Stanek
W Bytomiu odsłonięto rzeźbę Karin Stanek Lucyna Nenow
Od dziś bytomianie - i nie tylko - na spotkanie mogą się umówić już nie tylko przed rzeźbą śpiącego lwa na rynku, przy Świetliku na początku ulicy Dworcowej, ale także przy Karin Stanek.

Rzeźba bytomskiej gwiazdy lat 60., znanej z takich przebojów jak "Malowana lala", "Chłopiec z gitarą" i "Jedziemy autostopem", stanęła właśnie przed Bytomskim Centrum Kultury. Autorem projektu i wykonawcą rzeźby jest Jacek Wichrowski, rzeźbiarz z bytomskiej galerii "Stalowe Anioły". Pieniądze na jej wykonanie - około 20 tysięcy złotych - zebrała w dwa lata Liga Kobiet Nieobojętnych w Bytomiu. To właśnie bytomianki są inicjatorkami powstania rzeźby. Bo w Bytomiu Karin Stanek mieszkała.

- Wykonanie trwało około trzech miesięcy. Sama instalacja jest ze stali nierdzewnej. Łatwo nie było - przyznaje Jacek Wichrowski. - Mam jednak nadzieję, że ta wizja spodoba się oglądającym - mówi.

Dziewczęca uroda, charakterystyczna fryzura i trzymana w ręku gitara - to atrybuty nieżyjącej już gwiazdy, które odnajdziemy też w rzeźbie.

Od ponad roku plac przed Becekiem nosi już imię Karin Stanek. I chociaż na początku rzeźba miała stanąć gdzie indziej - przy centrum handlowym Agora - uznano, że ta lokalizacja będzie najlepsza. W końcu Becek to miejsce artystycznych spotkań i koncertów. - Pomysł zrodził się praktycznie zaraz po śmierci Karin Stanek w 2011 roku, ale postać tej niezwykłej bytomianki towarzyszyła nam, jako Lidze Kobiet Nieobojętnych, od momentu naszego założenia, czyli od 9 lat - mówi Anna Kowolik, prezeska LKN. - Mnóstwo osób zaangażowało się w ten projekt, a my uzyskałyśmy zgodę na kwestowanie w tej sprawie od prezydenta Bytomia i z urzędu marszałkowskiego. Naprawdę, wkład w stu procentach mają tu mieszkańcy Bytomia i wszyscy wielbiciele talentu Karin - dodaje.

Legenda Karin Stanek dotarła nawet do Kanady i Stanów Zjednoczonych, gdzie występowała jako wokalistka zespołu Czerwono-Czarni. Okrzyknięto ją królową polskiego big-beatu.

Odsłonięcie instalacji to kulminacja tegorocznych inicjatyw poświęconych pamięci artystki. Jej życie i twórczość były m.in. inspiracją do monodramu Aliny Moś-Kerger, który od lutego wystawiany jest w wielu polskich miastach, a ostatnio także w stolicy podczas Ogólnopolskiego Przeglądu Monodramów. Monodram "Karin Stanek" oglądała też publiczność w Bytomiu, Katowicach czy Świętochłowicach. A niebawem taką okazję będą mieli mieszkańcy Mikołowa i Wałbrzycha.
Do niedawna w biurze promocji Bytomia można było także oglądać pamiątki związane z artystką, którymi podzielił się jej fan, Stefan Papierowski.



*PROGNOZA POGODY NA 19-30 WRZEŚNIA 2013
*GALERIA KATOWICKA OTWARTA: CZY WARTO DO NIEJ PÓJŚĆ? RECENZJA I ZDJĘCIA]
*Horror w Chorzowie: Dzwonię z grobu! Uwolnijcie mnie! [NAGRANIE + ZDJĘCIA]
*Najlepsze prezenty na DZIEŃ CHŁOPAKA 30 WRZEŚNIA 2013

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!