Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bytom: Otwarto świetlicę na Oddziale Klinicznym Pediatrii Szpitala Specjalistycznego Nr 2 [ZDJĘCIA]

Magdalena Mikrut-Majeranek
Magdalena Mikrut-Majeranek
Magdalena Mikrut-Majeranek/ Dziennik Zachodni
Świetlica na Oddziale Klinicznym Pediatrii Szpitala Specjalistycznego Nr 2 wypiękniała. Jej remont był możliwy dzięki dzięki życzliwości Fundacji ING Dzieciom oraz Nataszy Remesz. Projekt nie zostałby zrealizowany bez Anety Rastawickiej, która złożyła wniosek o odnowienie kącika dla młodych pacjentów i koordynowała pracę wolontariuszy. Odnowiona świetlica została dziś oficjalnie otwarta.

W remoncie świetlicy pomagali wolontariusze Fundacji ING Dzieciom. Fundacja ta co roku organizuje konkurs dla pracowników Banku ING pod nazwą „Dobry pomysł”. Każdy z nich może złożyć swój projekt, mający na celu pomoc dzieciom m.in. w szpitalach czy domach dziecka.

- Każdy pracownik może złożyć wniosek do fundacji z propozycją realizacji dowolnego projektu dla dzieci, który zostanie zrealizowany w placówce państwowej - wyjaśnia Aneta Rastawicka, pracownik ING Banku i autorka projektu wyremontowania szpitalnej świetlicy. Warto dodać, że nie jest to jej pierwszy pomysł na wizualne odnowienie gmachu szpitala. - Trzy lata temu złożyłam pierwszy projekt, ponieważ mój syn chodził na rehabilitację do szpitala. Chciałam pomóc w remoncie salki rehabilitacyjnej. Projekt ten udało się zrealizować w zeszłym roku i tak to się zaczęło. Pomaganie uzależnia, dlatego też rok później złożyłam kolejny wniosek i tym sposobem udało się wyremontować i świetlicę - dodaje.

Zgodnie z założeniami projektu, wolontariusze mają osiem godzin na remont. - Pracownicy banku w ramach jednej dniówki muszą własnymi siłami zrealizować projekt - wyjaśnia pani Aneta.

Dzisiaj, 19 września, punktualnie o godz. 12.00, dokonano uroczystego otwarcia szpitalnej świetlicy. Wstęgę przecięła Aneta Rastawicka w towarzystwie prof. dr hab. n. med. Anna Obuchowicz, ordynator oddziału oraz Kornelii Cieśli, dyrektor naczelnej szpitala.

Ścianę odnowionej świetlicy zdobi olbrzymie malowidło przedstawiające bohaterów najpopularniejszych bajek. - Projekt powstał po konsultacjach z naszymi małymi pacjentami. Dzieci powiedziały, co chciałyby widzieć na ścianach świetlicy, a pani plastyczka to wszystko namalowała - wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Anna Obuchowicz, ordynator oddziału. Ściany pomalowała Natasza Remesz, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach
- We wszystkich oddziałach dziecięcych świetlica to pomieszczenie, które łączy świat szpitalny ze światem zewnętrznym. Panuje tam zupełnie inna atmosfera. W świetlicy dzieci nie myślą o zabiegach. Mogą się zrelaksować, pobawić, czy poczytać książki - dodaje prof. Anna Obuchowicz.

Wyremontowana świetlica, którą dziś oficjalnie oddano do użytku młodym pacjentom nie jest pomieszczeniem nowym. - Jako świetlica pomieszczenie to funkcjonuje już od 45 lat, czyli odkąd miejski oddział dziecięcy został przeniesiony do budynku nr 3 w szpitalu przy ulicy Batorego 15. Cztery lata później oddział ten został doceniony przez Śląską Akademię Medyczną i ustanowiono tu oddział kliniczny pediatrii. Dzięki współpracy z uczelnią mamy tu pracowników nie tylko szpitalnych, ale i akademickich, dzięki którym oddział może leczyć na wysokim poziomie referencyjności - mówi ordynator oddziału.

Warto dodać, że w tegorocznym konkursie bytomska lecznica uzyskała najwyższą możliwą pomoc finansową w wysokości 6000 zł. Pieniądze przeznaczono na odmalowanie ścian i sufitu, zakup żaluzji, stolików, krzeseł, szafek i lampy. Warto też dodać, że dzięki pomocy Fundacji oraz zaangażowania Mariusza Zbiega z FHU Solum wymieniona została podłoga.

Pomieszczenie zostało także odpowiednio wyposażone tak, aby mali pacjenci mogli tu miło i kreatywnie spędzać czas. - Fundacja Zaczytani przekazała dwa miesiące temu kilkaset książek, które zasiliły Oddział Laryngologii Dzieci i Oddział Chirurgii Dzieci, a teraz również odnowioną świetlicę Oddziału Klinicznego Pediatrii - przyznaje Katarzyna Malinowska, rzecznik prasowy szpitala.

Świetlica tuż po oficjalnym otwarciu wypełniła się po brzegi dziećmi, które razem z uczniami z Koła Wolontariuszy Zespołu Policealnych Szkół Medyczno-Społecznych w Bytomiu prowadzonego przez Panią Brygidę Pitas, testowali wszystkie znajdujące się w niej gry. Wolontariusze przygotowali dla swoich młodszych kolegów mnóstwo konkursów, gier i zabaw.

*Marszałek Saługa: PiS buduje swoją siłę na lęku ludzi ROZMOWA JEDEN NA JEDEN
*Wojewoda Wieczorek: Nie będzie medialnych rozliczeń ROZMOWA JEDEN NA JEDEN
*Katowice: 390 porzuconych psów i kotów w te wakacje ZOBACZ ZDJĘCIA, MOŻE ZECHCESZ ADOPTOWAĆ
*Dzieci zasypiają w każdych warunkach NAJŚMIESZNIEJSZE FOTKI
*Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
*W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!