Bytom: Pomnik ofiar Tragedii Górnośląskiej odsłonięty

Magdalena Nowacka
Magdalena Nowacka
Paulina Puchała i Magda Kloza
Dzisiaj, 6 listopada w Miechowicach, odsłonięty został pomnik ofiar Tragedii Górnośląskiej. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 11. w kościele pw. Krzyża Świętego w Miechowicach. Po mszy, ok. godziny 12, przedstawiciele władz samorządowych i państwowych oraz bytomianie przeszli pod pomnik. Podczas uroczystości skwer u zbiegu ulic księdza Jana Frenzla i księdza Jana Dzierżonia otrzyma nazwę „skwer ofiar Tragedii Górnośląskiej”. Pomnik poświęcił biskup Jan Kopiec.

Siedemdziesiąt lat temu Górnoślązacy byli masowo wywożeni do Związku Radzieckiego

Do jednych z najtragiczniejszych wydarzeń związanych z nagłą wywózką do Związku Radzieckiego, doszło 28 marca 1945 roku w Bytomiu. Wówczas cała zmiana górników w kopalni „Bobrek”, która wyjechała na powierzchnię, został zatrzymana przez żołnierzy NKWD, a następnie wtłoczona do bydlęcych wagonów i wysłana w głąb Związku Radzieckiego na przymusowe roboty. Wielu już nie wróciło. Dokładna liczba deportowanych Ślązaków w 1945 roku do pracy w głąb Związku Radzieckiego do dziś nie jest znana. Szacuje się, że z terenu Górnego Śląska mogło zostać wywiezionych od 50 do 90 tysięcy osób.

Kazimierz Szaliński, emerytowany górnik KWK Bobrek, który przepracował tam przeszło 30 lat, nie miał w rodzinie osób, których dotknęła tragedia. Ale zna wielu tych, którzy mu o tym opowiadali. - Pracowałem na kopalni z dziećmi górników, którzy zostali wywiezieni na śmierć. Przez wiele lat to był temat tabu. Kiedyś oglądałem film dokumentalny poświęcony tym wydarzeniom, potem przypomniałem sobie opowieści kolegów i pomyślałem, że trzeba stworzyć coś, co będzie o tamtych tragicznych zdarzeniach przypominać - opowiada. Chociaż podczas zdarzeń, określanych jako Tragedia Górnośląska wywożono wielu, to dla pana Kazimierza właśnie los braci - górników jest mu wyjątkowo bliski. Dlatego stanął na czele społecznego komitetu, który postanowił uczcić pamięć ofiar Tragedii Górnośląskiej w Bytomiu. Efekt w postaci pomnika, będzie można zobaczyć dzisiaj, podczas oficjalnych uroczystości. Pomnik stanął na zieleńcu przy ul. Dzierżonia w Miechowicach. Warto pamiętać, że w tym roku mija nie tylko 70. rocznica deportacji Górnoślązaków do Związku Radzieckiego, ale i 70. rocznica wyzwolenia Górnego Śląska przez Sowietów, podczas której doszło do zbrodni popełnionej na mieszkańcach Miechowic, w tym na księdzu Janie Frenzlu, przez wkraczające wojska sowieckie,

Częścią pomnika jest zwykły „krowiok”, wagon kolejowy którym wywożono , a potem mordowano ofiary. Jedzie po szynach unoszących się ku niebu i zakończonych krzyżem. Symbolika jest prosta i bardzo wymowna. Do tego jest jeszcze płaskorzeźba, przedstawiająca sylwetki ofiar. Kazimierz Szaliński poprosił o pomoc rzeźbiarza , Kazimierza Fudali. Był pomysł, aby pomnik stanął blisko kopalni, ostatecznie, z różnych względów, stanęło na Miechowicach.

- Spotkałem mnóstwo osób, które mocno wspierało mnie w tym projekcie i bardzo pomogło. Sam wagon, rozlatujący się, ze zgnitymi deskami, został przywieziony z ulicy Brzezińskiej i wyremontowany. Tym zajęła się firma Sponsor, a torami, podkładem i krzyżem, firma Rymarz. Tablicą - Węglokoks Kraj. To chyba jeden z najtańszych pomników, bo koszty poniesione przez miasto to około 25 tysięcy złotych - opowiada pan Kazimierz.

Wideo

Komentarze 113

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

O
Oberschlesien
Polak to taka sama swinia jak rus i sa tak samo winni tej bestialskiej zbrodni! Polska ponadto powinna odpowiedziec za zniszczenie slaska i slazakow oraz za doprowadzenie do ruiny takich miast jak ww bytom. Hadziaj zowdy bydzie hadziajem.!
G
Gość
""""""""Był obywatelem Niemiec przed 1945 to był winny i powinien ponieść konsekwencje. Koniec, basta. Szwab to szwab. "Soczewica, koło, miele, młyn" lub na tamten świat.""""""

Tomol wzywasz do wojny na razie internetowo, wszystko jasne podżegacze

nie ponoszą kary oni zawsze są niewinni !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
G
Gość
tz. że dla ciebie to jest miłe, tz. że żądacie zemsty na kim?

na wykreowanych politycznie w III RP Volksdeutsche

z jednej strony srałeś na PO ale jak ktoś powiedział pi... się Polsko
to uznałeś że to potwarz w twoją stronę.

Ty obrzygany do szpiku kości hipokryto o rozdwojonej jaźni

Czy ty kiedykolwiek miałeś swoje zdanie - nie twoje zdanie to bejsbol
i filmy Pasikowskiego ...
G
Gość
To był akt bestialstwa na ludności cywilnej...

Ci sami co dzisiaj głoszą że faszystowskie Niemcy dokonywały mordów na ludności cywilnej
nie są wiele warci nielisi tej ludności podobno wyzwolenie a czyny ich były gorsze
zachowywali się jak MONGOLSKIE chordy, przed którymi kiedyś broniła Polska pod Wiedniem.

Polska powojenna to jeden wielki gwałt na ludności cywilnej, i tu nie wybierano.... nawet
Polski żołnierz z AK mógł zostać w ich mniemaniu Volksdeutsche te mongolskie chordy
mordowały na własny cel, cel który wykluwał się od dziesiątków lat.

Pewnym grupom powinno być wstyd aby przy takiej okazji odsłonięcia pomnika
ku czci pomordowanych górników pisać takie inwektywy - to była ludność cywilna
jeżeli ktoś nie rozróżnia cywila od ludzi manipulujących i tych co wydawali rozkazy
od ludności cywilnej to znaczy że zasługuje na taki sam los...

Czas to okres przejściowy, jak historia pokazała różnie może być, a los człowieka ,...
czasy obecne są pisane nie przez historie ale teraźniejszość !!!
s
słowo ubity po Ukraińsku
tz. ZABITY wszystko jasne z kim mamy do czynienia...
M
Me
Podpisałeś się DEBILI, to twój wybór, chociaż bardzo trafny.
Chociaż podpis nie był konieczn, wszystko jak na dłoni...
T
Tomol
Ruskie zebrali prawie 150 tysięcy ubitych szkopków, a 108 tysięcy wzięli do niewoli (a, że Ruski to matoł to, aż 6 tysiącom pozwolili wrócić do domów). Czy stoją tam teraz pomniki szwabskich bandziorów, czy "Matka Ojczyzna Wzywa"? Polacy otrząście się z głupoty i przestańcie stawiać pomniki tym, których historia powinna zapomnieć. Był obywatelem Niemiec przed 1945 to był winny i powinien ponieść konsekwencje. Koniec, basta. Szwab to szwab. "Soczewica, koło, miele, młyn" lub na tamten świat.
n
nie czyń drugiemu....
widzę związek pomiędzy tymi dwoma kierunkami jazdy...
I
I CIEBIE
ogolić ci jaja i do przedszkola, tam będziesz się mógł bawić
przynajmniej nie będziesz okradał innych.

Rozum jak widać malutki i pyskaty

Tomol internetowy jolero ze skakanymi batkami

Tomol na tyle cie stać ?
G
Gość
tak idiotycznych wpisów nie da sie czytać bez ładu i składu jak całe młodociane polskie
społeczeństwo - dopalaczy wam dać bejsbole i ustawki, język rynsztokowy
okradanie starych babć, a co jeden to mądrzejszy od drugiego
ale tylko w internecie.

a ZRESZTĄ TO WASZA PRZYSZŁOŚĆ PRZYSZŁOŚĆ DEBILI ...
T
Tyta
idzie tyz takigo ciula z mietlom postawic,
bydzie jak gorol na saksach
T
Tomol
wokół wagonu trzeba porozstawiać krasnale ogrodowe
f
fajla1
mosz recht
U
Uoberkormelowicecajtung
Hitler obiecał Niemcom, że ich "urządzi" i słowa (he, he) dotrzymał. Kiedy szykował przestrzeń życiową dla rasy panów i palił, mordował, okradał, gwałcił, to nie było protestów. Tylko aplauz. Kto więc Rosjan "zaprosił", że zajęli kawałek Europy? Może już wtedy Niemcom podobało się multi-kulti?
b
bo byliśmy pobłażliwi
Gdy z naszą pomocą Rosjanie zdobyli Berlin, dokonali najgorszej orgii gwałtu w historii chrześcijańskiej Europy. Nasze armie ostrożnie czekały na zewnątrz, tak aby nie przerwać tej orgii gwałtów i grabieży! I to znęcanie się nad Niemkami było porządkiem dnia. Miało miejsce tuż pod nosem prezydenta Trumana na konferencji w Poczdamie, gdzie radośnie postanowił, że „naród niemiecki zaczyna pokutę za zbrodnie gangsterów, którym dano władzę i w pełni aprobowano i posłusznie się do niej stosowano.” (Department of State Bulletin , 12.08.1945. s.208).
Jakich gangsterów? Czy podjudzacze najbardziej nieludzkiego i na wielką skalę gwałtu w historii mają prawo nazywać kogoś gangsterami?
Szwajcarska gazeta Weltwoche (11.01.1946) opowiada, jak niedawno kiedy trzej widzowie w teatrze, Amerykanin, Niemiec i Rosjanin, złożyli wizytę gwieżdzie w przerwie, powiedziała, „Przepraszam, że tak źle wyglądam, ale zgwałcono mnie dwukrotnie w drodze do teatru i załamałam się nerwowo”. I szwajcarski reporter stwierdza dalej, że to jest w zwyczaju w Berlinie by kobiety były gwałcone, i w końcu się tego nie zauważa!
A prezydent Truman widzi to wszystko, pije szampana ze Stalinem, i zgadza się okraść i wypędzić 12 mln niemieckich kobiet, mężczyzn i dzieci z domów i ojczyzny jako karę za tzw niemieckie zbrodnie!
Co się stało z amerykańską rycerskością? Co by się działo, gdyby to nasze kobiety były tak traktowane? „Kiedy słyszysz opowieści o brutalizacji kobiet na wschodnim froncie”- pisze Dos Passos, „dostajesz dreszczy i myślisz o tych, których kochasz i o których dbasz w domu” (Life, op.cit).
Gdyby zwycięzca brutalizował nasze kobiety, to powinniśmy zacząć rozumieć, co znaczą prawdziwe zbrodnie. Być może kiedyś będziemy musieli przez to przejść. Jeśli tak, to zasłużyliśmy na to, my, którzy krzyczeliśmy, kiedy Niemcy zabili przysłanych przez Brytyjczyków morderców gubernatora i tych, którzy ich chronili w Lidice, a nie potrafiliśmy nawet skomleć kiedy Rosjanie gwałcili miliony kobiet i setki zakonnic.
Dodaj ogłoszenie