Bytom: poświęcenie tablic upamiętniających historię wzgórza...

  Bytom: poświęcenie tablic upamiętniających historię wzgórza i kościoła św. Małgorzaty [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Bytom: poświęcenie tablic upamiętniających historię wzgórza i kościoła św. Małgorzaty [ZDJĘCIA]
  1/86
  przejdź do galerii

  ©Magdalena Mikrut-Majeranek / Dziennik Zachodni

  Wzgórze św. Małgorzaty to miejsce, w którym rozpoczęła się historia Bytomia. Własnie tu założono pierwszy gród bytomski, którego powstanie datuje się na połowę XI wieku. Pierwszy murowany kościół został wzniesiony na Małgorzatce około 1163 roku. Ufundował go Bolesław KędzierzawY. Jego wygląd został uwieczniony na tympanonie Jaksy pochodzącym z kościoła św. Michała na wrocławskim Ołbinie. Tympanon ten stanowi jeden z elementów stałej wystawy, którą można oglądać od dzisiaj na placu św. Rocha.
  Dziś o godzinie 12.15, tuż po uroczystej mszy św., poświęcono dziewięć tablic przedstawiających historię wzgórza i kościoła Świętej Małgorzaty. Tablice te zostały ustawione na placu Rocha Szajcy, czyli skwerze przy wzgórzu Św. Małgorzatki.

  Wśród uczestników uroczystości byli nie tylko parafianie, ale księża, zakonnicy, przedstawiciele bytomskiego magistratu, przedstawiciele bytomskiego oddziału PTTK na czele z prezes Małgorzatą Janotą, a także pracownicy Muzeum Górnośląskiego: dr Joanna Lusek i Waldemar Żyła i Marcin Droń.


  - Zebraliśmy się dziś na tym historycznym miejscu, aby oddać hołd, tej, która została wybrana na orędowniczkę i patronkę Bytomia. Wiele osób tu przychodzących nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wielką historię kryje to miejsce. Wielu przybyszów nie wie, że właśnie ta, dziś malutka parafia, była tą pierwszą na Górnym Śląsku, przez co stała się matką górnośląskich parafii. W związku z powyższym faktem zrodziła się inicjatywa, aby przybliżyć mieszkańcom, pielgrzymom oraz turystom bogactwo historii tego miejsca. Nie można zapomnieć o historii i swoich korzeniach. Niech wystawa ta przypomina starszym o przeszłości, a młodych uczy o bogatej historii tego miejsca - mówił Ks. Marek Pardon SVD.

  Odsłonięcia tablicy z tympanonem Jaksy dokonał zastępca prezydenta miasta, Andrzej Panek. - Myślę, że to wspaniały moment, że w 1050. rocznicę chrztu Polski otwieramy tę wystawę. Bez odniesienia się do przeszłości nie można budować przyszłości, ani czuć się dobrze osadzonym w teraźniejszości. Niemal wszystkie historyczne miasta, jak Bytom, czy Kraków posiadają takie wzgórza, które nierozłącznie wiążą się z ich historią. Wzgórze św. Małgorzaty jest poniekąd takim symbolem dla Bytomia, jak Wawel dla Krakowa. Każdy bytomianin będzie mógł tu przyjść, zadumać się i poznać historię miasta przedstawioną na tablicach - powiedział zastępca prezydenta miasta, Andrzej Panek.

  Uroczystego poświęcenia tablic dokonał O. Eryk Koppa SVD, Prowincjał Polskiej Prowincji SVD. - To ks. kardynał Wyszyński powiedział, że naród, który nie dba o swoją przyszłość, nie będzie miał przyszłości. Pięknie się składa, że bytomianie potrafią zadbać o swoją przeszłość. Dziękuję także za ujęcie dziejów werbistów, którzy od osiemdziesięciu lat współtworzą historię wzgórza Małgorzatki - powiedział.

  Przypomnijmy, że odsłonięta dziś wystawa składa się z dziewięciu tablic. Na ośmiu z nich umieszczono historię kościoła na wzgórzu Świętej Małgorzaty oraz opis dziejów samego wzgórza, będącego kolebką Bytomia. natomiast dziewiąta tablica przedstawia Tympanon Jaksy, upamiętniający ufundowanie przez Bolesława Kędzierzawego kościoła w grodzie Bytomiu około 1163 roku.

  *Transformersy zniszczą Katowice. Tak to ma wyglądać ZDJĘCIA
  *Miss Polski 2016 OTO FINALISTKI Zobacz zdjęcia
  *Wakacje za granicą: Tych krajów unikaj i nie jedź. MSZ ostrzega. Są zaskoczenia
  *Najlepsze baseny w województwie śląskim [TOP 10 BASENÓW]
  *W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Kalendarz niedziel handlowych 2018: Sprawdź najbliższy weekend

  Kalendarz niedziel handlowych 2018: Sprawdź najbliższy weekend

  Horoskop miesięczny PAŻDZIERNIK 2018 wróżki z Katowic dla każdego znaku Zodiaku

  Horoskop miesięczny PAŻDZIERNIK 2018 wróżki z Katowic dla każdego znaku Zodiaku

  Te imiona noszą geniusze. Daj dziecku szansę WYKAZ IMION

  Te imiona noszą geniusze. Daj dziecku szansę WYKAZ IMION