Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bytom: powstanie Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych na terenie dawnej kopalni

Szymon Bijak
Szymon Bijak
Tu już wkrótce będzie znajdowało się Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>
Tu już wkrótce będzie znajdowało się Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>Szymon Bijak
Na terenie dawnej kopalni węgla kamiennego „Rozbark” w Bytomiu powstanie Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budowa zakończy się jeszcze w tym roku.

Pierwszy raz informacja o tej inwestycji pojawiła się w październiku 2018. Dzięki unijnej dotacji budynki po dawnej kopalni Rozbark zostaną uratowane. Właśnie tu, obok teatru, przy ul, Chorzowskiej w Bytomiu, powstanie Centrum Usług Sportów Wspinaczkowych i Siłowych oraz Usług Społecznych.

Bytom: powstanie Centrum Sportów Wspinaczkowych

- Pomysł na Centrum Sportów Wspinaczkowych powstał, aby zapewnić naszej kadrze dobre warunki do treningów i do organizacji zawodów również na szczeblu europejskim. Do tej pory, nigdzie nie było to możliwe. Organizacja takich zawodów sprawi również, że nasze miasto będzie miało możliwość zostać zauważone i docenione - wyjaśnia Dobromir Bujak, prezes Skarpy Bytom.

Taka decyzja jest dość zrozumiała, gdyż polscy zawodnicy odnoszą w sportach wspinaczkowych coraz większe sukcesy - również na arenie międzynarodowej. Warto więc zapewnić im odpowiednie warunki do trenowania.

Choć według zapowiedzi, obiekt ma służyć przede wszystkim rozwojowi bytomskiej młodzieży ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego, to w planach jest także ściąganie tu kadry wspinaczkowej z Polski. Nie zapomniano bowiem o zapleczu noclegowym.

Zakres inwestycji obejmuje przebudowę budynków - chodzi m.in. o dawną akumulatorownię, maszynownię szybu "Bończyk" (tu powstanie Centrum Sportów Siłowych - w tym miejscu prowadzone będą zajęcia ogólnorozwojowe i siłowe) czy kotłownię. Zmianie ma ponadto ulec też otoczenie dawnej kopalni. Pojawią się tu alejki dla pieszych, drogi i parkingi, a także siłownia.

Obiekt ma pełnić kilka funkcji: szkoleniowo - noclegową, centrum sportów siłowych, centrum sportów wspinaczkowych, społeczną, komunikacyjną oraz administracyjną.

Do końca roku prace powinny zostać zakończone

- Obecnie wykonywane są prace wykończeniowe na terenie budynku szkoleniowo - noclegowego oraz na terenie budynku dawnej maszynowni szybu "Bończyk", który będzie pełnił funkcje centrum sportów siłowych. Trwają również prace związane z odtworzeniem budynku łącznika, łączącego budynek centrum sportów siłowych z budynkiem centrum sportów wspinaczkowych - dodaje Bujak.

Nie przegap

- Koniec inwestycji pierwotnie został zaplanowany na koniec 2020 r., jednakże po katastrofie związanej z samoistnym zawaleniem się komina, nie jesteśmy w stanie określić terminu całkowitego zakończenia inwestycji. Będzie to możliwe dopiero po uzyskaniu decyzji z Urzędu Marszałkowskiego. Pozostałe budynki, poza budynkiem kotłowni zostaną ukończone zgodnie z pierwotnie założonym planem - powiedział nam prezes Skarpy Bytom.

Przypomnijmy, że do wspomnianego zdarzenia doszło w lipcu ubiegłego roku. Miał on zostać rozebrany przez robotników, jednak do jego zawalenia doszło szybciej i w niekontrolowany sposób.

Koszt budowy całości to ok. 11,4mln zł brutto, natomiast dofinansowanie ze środków unijnych ma wynieść 7,8 mln.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera